Mat Kağıt HP ve Zünd Çözümleri ile FESPA Eurasia Fuarı’na Katıldı

Mat Kağıt HP ve Zünd Çözümleri ile FESPA Eurasia Fuarı’na Katıldı
7-10 Aralık tarihlerinde düzenlenen FESPA Eurasia Fuarı’nda yer alan Mat Kağıt, HP ve zünd grubunun en yeni çözümleri ile ziyaretçilerin karşısına çıktı.


7-10 Aralık tarihlerinde düzenlenen FESPA Eurasia Fuarı’nda yer alan Mat Kağıt, HP ve zünd grubunun en yeni çözümleri ile ziyaretçilerin karşısına çıktı. Biz de Mat Kağıt Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Gönülkırmaz ile görüşerek hem sergilenen çözümler hakkında bilgi aldık hem de firmanın 2017 yılı değerlendirmesini öğrendik.

Fuarla ilgili değerlendirmenizi öğrenebilir miyiz? Yurtiçi ve yurtdışı ziyaretçi oranları, sergilenen yeni teknoloji ve ürünler, fuarın genel organizasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok kısa bir zaman önce yapılan diğer fuar organizasyonunun hemen ardından FESPA Eurasia 2017 Fuarı düzenlendiği için, gelen ziyaretçi sayısının azaldığını düşünüyorum. Son yıllarda fuar organizasyonlarının faydası genel beklentilerimizi pek karşılamamakta. Bu duruma sebep birçok konu sıralanabilir; ancak ilk önce sektörün derneği ve üyeleri ile beraber bir araya gelip, bu konuda birtakım çözümler üzerinde düşünmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Fuarda standımızı ziyaret eden firmalar genelde sürekli çalıştığımız veya yatırım yapmayı planlayıp fuar takvimine göre plan yapıp, fuarda anlaşma imzalamak üzere gelen yurtiçi müşterilerimiz oldu. Temasta olduğumuz firmalar ile anlaşmalarımızı fuar ortamında yaptık. Yurtiçi ziyaretçi sayısı bizleri tatmin edecek seviyede değildi.

Standınızda HP ve Zünd grubundan hangi ürünlerinizi sergilediniz? İlk defa sektöre tanıttığınız yeni ürünleriniz oldu mu? Bu ürünlerin başlıca özellikleri hakkında okuyucularımıza bilgi verebilir misiniz?

FESPA Eurasia 2017 Fuarı’na HP ürün grubumuzu ön planda tutarak katılım sağladık. 2017 yılında HP tarafından sektöre sunulan endüstriyel ürün grubumuzda yer alan HP Latex 3200 modelimiz ön plandaydı. Ayrıca daha uygun yatırım maliyetleri ve farklı sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikteki 162 cm eninde baskı yapan modellerimiz, HP Latex 570 ve HP Latex 335 model makinelerimizi de sergileme fırsatı bulduk.

Zünd G3 ürünümüze yönelik, çeşitli kesim yapılmış ürünler ile sunumlarımız oldu, sarf ürün grubumuzda yer alan tekstil bazlı ürünlerde Senfa ürünlerimizi standımızı ziyaret eden müşterilerimize sunduk.

2017 yılını kapatırken, yılın değerlendirmesini alabilir miyiz? 2017 yılı firmanız ve sektör adına nasıl geçti? Sektörel olarak bu yılı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim için 2017 yılı bir önceki yıldan çok farklı değildi; genel olarak ülkedeki siyasi çalkantılar, ekonomik belirsizlikler ve tabii ki döviz kurlarındaki aşırı yükselme herkesi olumsuz yönde etkiledi. Müşterilerimiz iş yaptıkları firmalardan, döviz kurlarındaki artışın getirdiği maliyet artışının karşılığını alamadıkça, sürekli karlılık kayıpları yaşamaya devam etmekteler.

Bu noktadan itibaren, biz ithalat yapan ve hizmet üreten firmalar üzerinde daha da büyük baskı oluşmakta. Bu durum karşısında sürekli fiyat düşürerek rekabet etmeye çalışmak firmaların temellerini derinden sarsmaktadır. 2018 yılının da çok farklı olacağını düşünmüyoruz, ürün grubumuzda yer alan ürünler için hizmet kalitemizi sürekli arttırma çabası içindeyiz, teknik servis hizmet kalitemizi arttırmak için devamlı yatırımlar yapıyoruz, daralan piyasa koşullarında kaliteli ve hızlı hizmet üretimi ile büyümeye devam ediyoruz.

Bir yandan FESPA 2018 Berlin fuarını bekliyoruz; sektörümüze yönelik önemli yenilikleri bu fuarda görmeyi umuyor ve önümüzdeki süreçte de sektörümüze çok farklılıklar getirecek dijital baskı teknoloji ürünlerinin sunumlarını yapmayı planlıyoruz.Bu içerik 2699 defa okundu.