Han Tekstil Prodigital Aracılığıyla Gongzheng Tekstil Baskı Makinesine Yatırım Yaptı

Han Tekstil Prodigital Aracılığıyla Gongzheng Tekstil Baskı Makinesine Yatırım Yaptı
Denizli’de faaliyet gösteren Han Tekstil, nevresim, yatak örtüsü ve uyku seti üretimlerinde dijital baskılı koleksiyonları için Prodigital aracılığıyla yatırım yaptığı Gongzheng GZC 3202 model 3.20m ebadındaki süblimasyon transfer baskı makinesini kullanıyor.


1979 yılından bu yana tekstil sektöründe faaliyet gösteren Celal Karasu, 2001 yılında Han Tekstil’i kurarak piyasaya nevresim, yatak örtüsü ve uyku seti üretmeye başladı. 22-25 Mart 2017 tarihlerinde Denizli’de düzenlenen EGE TMF 1. Ege Tekstil, Konfeksiyon Makineleri, Tekstil Kimyasalları ve Dijital Baskı Teknolojileri Fuarı’nda ilk kez makineyi inceleme fırsatı bularak fuarın ardından Prodigital ile yaptıkları görüşmeler neticesinde yatırım kararı alan Han Tekstil, bugün Silver Colors adlı kendi tescilli markası olan dijital baskılı nevresim takımı koleksiyonları ile tüm Türkiye’nin yanı sıra yurt dışına da açılmaya başladı.

Daha önce dijital baskı işlerini fason olarak yaptıran Han Tekstil, fuar ziyaretleri sırasında dijital baskı makinelerini inceledi. Fuarda numuneler yaptırıp örnek baskıları incelemelerinin ardından, Prodigital ile görüşmeler devam etti. Daha sonra makinenin kurulu olduğu Bursalı bir tekstil firmasının fabrikasını ziyaret eden firma sahipleri, burada makinenin tül gibi gözenekli kumaşlara dahi baskı yapabildiğini gördü. KOSGEB desteği ile dijital baskı makinesi yatırımı yapan sayılı firmalardan biri olan Han Tekstil, yatırım için gerekli desteği almadan önce gerekli girişimcilik eğitimlerini, başvuru sürecini ve ürün test aşamalarını tamamladı.

Baskı makinesinin yanı sıra, nevresim, yatak örtüsü, perde gibi geniş ebatlı ev tekstili üretimlerine yönelik olarak 2.85m enindeki kalender makinesini de bünyesine ekleyen Han Tekstil, şu anda dört adet baskı makinesi ile eş zamanlı çalışabilecek potansiyele sahip bir kalender makinesini de bünyesinde bulunduruyor. Kendi dijital baskı üretimlerinin artma potansiyelini göz önünde bulundurarak ve Denizli’nin geniş ebat kalender ihtiyaçlarını da değerlendirerek bu makineye yatırım yaptıklarını söyleyen Celal Karasu, mevcut 2.85 enindeki kalender sistemine sahip tüm Ege Bölgesi’ndeki tek tekstil firması olduklarını da dile getiriyor. Han Tekstil bugün, ayrıca Denizli’deki diğer tekstil üreticilerinin geniş ebat kalender ihtiyaçlarına da fason olarak yanıt veriyor.

Han Tekstil, dijital tekstil baskı makinesi yatırımı ile ilgili olarak ilk etapta kendi desen çalışmalarına başladı. Denizli’deki mevcut tekstil üreticilerinin, ağırlıklı olarak rotasyon baskı kullandıkları için çalıştığı desen tarzlarının çok kısıtlı olduğunu ve genelde belli şablonlar ile koleksiyonlar üretildiğini dile getiren Celal Karasu, bünyelerine ekledikleri dijital baskı makinesi sayesinde çok farklı desen koleksiyonları oluşturabildiklerini söylüyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Dijital baskının olanaklarını keşfetmemiz ile birlikte, nevresim takımlarında nasıl bir koleksiyon ile çalışabileceğimizi düşündük. Piyasada benzer ve alışılagelmiş doğa, çiçek ya da geometrik desenlerin yanı sıra, özellikle genç gruplarına özel farklı desenlerle hazırlanan ev tekstil ürünleri konusunda bir eksik olduğunu fark ettik. Önemli firmalarda desinatörlük yapan bir arkadaşımız ile özel koleksiyonlar hazırlamaya başladık. Bu koleksiyonlarımız piyasaya sürdüğümüz andan itibaren oldukça beğeni topladı.” Han Tekstil, dijital baskı yatırımı ile birlikte tüm Türkiye’nin yanı sıra yurtdışına da ihracat hedefliyor. Firma bunun için çalışmalara başlamış durumda. İlk etapta Rusya’ya örnek çalışmalar yapan firma, bu görüşmelerden de olumlu sonuçlar elde etti ve satışlara başladı. Yakın zamanda farklı pazarlara da açılmayı hedefleyen Han Tekstil, dijital baskının sunduğu olanaklarla birlikte işletmesini ve hedeflerini de büyütüyor.

Han Tekstil’in yaptığı üretimlerin en büyük farkının insan sağlığına zararsız üretimler olduğunu belirten Celal Karasu sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Han Tekstil olarak yaptığımız dijital baskılı nevresimlerin sadece görünen yüzüne baskı yapıyoruz; çünkü sadece bu yüzeyde ağırlıklı olarak polyester kullanıyoruz. Nevresimin tene temas eden yüzeyinde ise içeriği yüzde 50 pamuk olan farklı bir kumaşla birleştiriyoruz. Bu sayede ürünlerimiz, yurtdışında yapılan sağlık testlerinden de olumlu sonuçlar alınmasını sağlıyor.”

Ayrıca bebek giyim ve bebek ürünleri için de yeni bir proje başlatan Han Tekstil, Rusya’nın önde gelen market zincirlerinden biri için örnek bir çalışma gerçekleştirdi. Kullanılan kumaş kalitesinin yanı sıra boya kalitesinin de önemli olduğunu dile getiren Celal Karasu, bu testler için Prodigital’den boya sertifikalarını aldıklarını da ifade etti. Gongzheng baskı makinesinde kullanılan süblimasyon boyaların insan sağlığına zararsız olduğunu ve bunun için gerekli testlerden onay alınmış olduğunu ifade eden Han Tekstil, bu sayede yeni projelere de imza atmalarının kolaylaştığını sözlerine ekledi. Şu anda makinenin baskı kalitesinden son derece memnun olduklarını dile getiren Celal Karasu, makinenin gelen talepleri karşılamadığı sürece baskı hızlarını artırmak için yeni makinelere yatırım yapmayı düşündüklerini de sözlerine ekledi.Bu içerik 2522 defa okundu.