Pimms Group Yeni Markalar ile Gücünü Katlıyor

Pimms Group Yeni Markalar ile Gücünü Katlıyor
Sektörün ihtiyaç duyduğu daha endüstriyel ve daha hızlı çözümleri portföyüne ekleyerek kulvarını bir üst seviyeye taşıyan PİMMS Group, yakın zamanda bünyesine eklediği yeni markalar ile gücünü katlıyor.


Yakın zamanda HP Lateks Baskes grubunun Türkiye Distribütörlüğünü alan PİMMS Group, bundan böyle küçük ebat HP lateks baskes çözümlerini de piyasaya sunacak. Bunun yanı sıra kendi markası ile üretim yaptığı makineler ile sektöre daha kaliteli ve daha rekabetçi çözümler sunmayı hedefleyen PİMMS Group, tüm bu yenilikleri ilk defa FESPA Eurasia Fuarı’nda duyuracak. Biz de yeni gelişmeler hakkında Pimms Group Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Aygüler ile konuştuk.

Yakın zamanda Hanglory Grup firmasının HandTop ve Homer markalarının Türkiye distribütörlüğünü üstlendiniz. Bu markaları tercih etmenizin nedenleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Hanglory Group, şu anda Çin’in teknolojiye en büyük yatırım yapan firması. Ayrıca iç yapılarını daha yakından gözlemlediğimizde, üretim proseslerine gösterdikleri hassasiyeti ve kaliteyi bizzat gördüğümüz ve buna güven duyduğumuz için PİMMS Group olarak Hanglory Group ile çalışma kararı aldık. Hanglory Group’un Homer ve Handtop dışındaki makine gruplarında da yaptıkları geliştirmeler, piyasada rekabet edebilecek fiyatta ve kalitede olduğu için diğer markalarıyla da devam etme kararı aldık.

İlk etapta Homer ve Handtop markalarını tercih etme sebebimize gelince şunu söyleyebilirim: Sektöre genel olarak baktığımızda, satmakta olduğumuz makinelerin artık sadece reklam üreticileri ve tabelacılar tarafından değil, ağırlıklı olarak endüstriyel üretim yapan firmalar tarafından kullanıldığını görüyoruz. Reklam üreticileri, sadece tek makine yatırımı ile üretim yaparken, endüstriyel firmalar baskı işlemleri için geniş makine parkuru oluşturuyor. Örneğin, cam, kapı, pencere, mobilya veya beyaz eşya gibi sektörlerin baskı ihtiyaçlarını 5-10 adet makine ancak karşılayabiliyor. Dolayısıyla bugün artık endüstriyel üreticilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olmak pazarın daha da büyümesine sebep olacak en önemli etmenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik bu üreticiler üç vardiya gibi yoğun bir çalışma temposu içerisinde olup baskı üretimleri için çok daha fazla boya tüketimine ihtiyaç duydukları için, bütün bu ihtiyaçlara tek bir çatı altında yanıt verebilmek adına tek bir grup şirketi ile çalışmak bizim için çok daha tercih edilir bir durumdu.

Ayrıca Hanglory Group’un Handyway marka tek pass’ta dakikada minimum 60 ile 150m2 arası baskı hızına sahip oluklu mukavvaya dijital baskı yapabilen makineleri şu anda piyasada rakipsiz bir çözümdür. Rakiplerin şu anda prototip makineleri var, ancak bu makineler henüz piyasada kurulmuş makineler değil. Handyway oluklu dijital baskı makineleri ise şu anda 6 adet Çin’de, biri Amerika’da ve biri de İtalya’da olmak üzere toplam sekiz adet kurulumu yapmış durumda. Bu da hem Türkiye’nin hem de çevre ülkelerin oluklu dijital baskı ihtiyaçlarına yanıt verecek ve bizim de yeni bir pazara girmemizi sağlayacak önemli bir çözüm. Dolayısıyla, “neden Homer ve Handtop markalarıyla devam ediyorsunuz” sorusunun bir diğer cevabı da burada yatıyor. Tüm bu baskı ihtiyaçlarına tek bir grup şirketi ile çalışarak yanıt verebilmek adına Hanglory Group ile çalışma kararı aldık diyebilirim.

Homer, tekstil baskı çözümlerine odaklanmış bir marka. Transfer ve direkt kumaşa baskı çözümleri geliştiriyor. Tekstil pazarında Homer ile ilgili beklenti ve planlarınız neler olacak?

Bugün dünya çapında baskı pazarının verilerine baktığımıza, tekstil pazarında çok daha fazla bir büyüme olacağını öngörüyoruz. Çünkü dijitalleşme oranı tekstilde henüz başlangıç düzeyinde. 2014 yılından sonra Türkiye’de en çok transfer baskı alanında bir patlama yaşandı. Daha sonra da direkt baskıda da aynı patlama yaşandı ve çoğu firma bu teknolojilere yatırım yaptılar. Bunun bir handikapı boya fiyatlarında yaşanıyordu. Ancak geçtiğimiz zaman içerisinde boya fiyatlarının düşmesiyle artık üretimlerini genellikle dijital ile yapan firmaların arttığını görmeye başladık. Daha önceden bir adet büyük makine alan firmalar, ikinciye ve hatta üçüncüye de yatırım yapmaya başladılar. Çünkü hızlı üretim yaparak fiyat rekabetine girmeyi hedeflediler. Bu durumda geriye kalan binlerce üretici, bu firmalara yetişebilmek için üretim kapasitelerini artırmaya çalışıyorlar. Ancak bu hızlı ve büyük makineler şu anda 3 milyon Euro civarında. Fakat Homer ile beraber biz şu anda 200 ila 250m2 arası baskı hızı ile üretim kapasitesini artırmak isteyen daha orta segment üreticiyi hedefliyoruz. Şu anda yaptığımız pazar araştırmalarında bu yönde bir açık olduğunu fark ederek, orta segment transfer baskı ihtiyaçlarına yanıt vermeyi planlıyoruz. Zaman içinde de daha hızlı ve daha endüstriyel makineler ile de pazara gireceğiz.

Homer bugün transfer baskı konusunda profesyonel olarak üretilen ve yapısı buna uygun geliştirilmiş bir makine. Yaklaşık 1000 metrelik bir kağıt yüklemesi yapılabiliyor. Kyocera baskı kafaları ile saatte 240m2’ye varan baskılar yapmak mümkün. Makinenin aynı zamanda billboard baskıları için de uygun ve su bazlı boyalar ile aynı hızlarda baskı yapabilen modelini de FESPA Eurasia Fuarı’nda tanıtacağız.

Bunun yanı sıra direkt kumaşa baskı yapabilen, sekiz kafalı yeni Homer Plus baskı makinemiz de fuarda tanıtılacak. Bu makine ile tekstil baskı makinelerinin ana makine sağlayıcıları arasına girmiş olacağız. Çünkü bugün Homer dünyada giderek güçlenen bir marka. Bugün Avrupa’da birçok ülkede satışları artıyor.

PİMMS Group HP Lateks Baskes grubunun Türkiye Distribütörü oldu

PİMMS Group, kurulduğu ilk günden bu yana sektöre her daim yeni bir soluk getirmiş ve sektörün çıtasını her zaman en üst seviyeye taşıyacak çözümleri sunmuş bir firma. Bu çerçevede yakın zamanda sektöre sunacağınız yenilikler olacak mı? Bu yenilikleri FESPA Fuarı’nda görebilecek miyiz?

Eylül ayından bu yana hayata geçirdiğimiz yeni yapılanmamız çerçevesinde bugün baskı ve kesim makinelerinde dünya liderlerinden biri olan HP ile yeni bir başlangıç yapmak üzere bir teklif aldık ve kendilerinin daveti üzerine Barselona’daki showroom’larını ziyaret etik ve işbirliğimizin ilk temellerini attık. Fakat PİMMS Group bugün tüm markaları ile “Exclusive Distributor” olarak çalışmaktadır, Hanglory Group ile olduğu gibi. HP, Türkiye’de halihazırda bayi ağı olan bir markadır. Bu firmalar da bundan böyle HP Latex Baskes grubu için PİMMS Group bayisi olarak faaliyet gösterecektir. Biz de HP Latex Baskes grubu (HP Latex 335 ve HP Latex 115 modelleri) için distribütörlük anlaşmamızı ilk defa FESPA Eurasia Fuarı’nda ilan edeceğiz. HP ile bu iş ortaklığının hem PİMMS Group hem de HP için büyük bir güç kazandıracağını ve ilerideki projeler için iyi başlangıç noktası oluşturacağını düşünüyorum. HP’nin Latex baskes grubunu, diğer muadil markaların makineleri ile kıyasladığımız zaman, HP’nin çok daha avantajlı olduğunu görüyoruz. Latex boya ile kumaşa, suni deriye, folyoya ve kağıda baskı yapmak mümkün. Latex boya sunduğu çok daha geniş medya imkanı ile halihazırdaki müşterilerimizi latex baskı ile tanıştırmak adına bizim için önemli bir avantaj sunuyor. Bu konuda PİMMS Group olarak önemli bir ivme yakalayacağımızı düşünüyorum; çünkü bugüne kadar kullanıcıların çoğu büyük ebatlı lateks baskı makineleri kullandılar ve daha küçük ebatta lateks baskı makinesi taleplerine bu modeller ile yanıt verebiliyor olacağız.

PİMMS Group makine üreticisi kimliğiyle FESPA Eurasia’da

Bildiğiniz üzere, PİMMS Group ilk defa 2002’de sektörün ihtiyaçlarını analiz ederek ve bu eksiklere en kaliteli ve rekabetçi makineler ile yanıt vermeyi hedefleyerek Technojet adlı kendi markası ile ilk 320cm ebadında eko solvent makinesini üreten bir firma. O zamanlarda Türkiye’de ve Romanya, İtalya, Almanya, Fildişi Sahili gibi ülkelere çok sayıda makine satışı yapan PİMMS Group, 2008 yılına kadar farklı markalar ile OEM üretim yaptıran bir firmadır. 2008 yılındaki dünya çapındaki kriz ile bu projeyi sonlandırıp iç piyasaya dönüş yapmıştık. Şu anda hem iç piyasadaki daralma sebebiyle hem de mevcut yeni yapılanmamız çerçevesinde daha önce askıya aldığımız projelerimizi tekrar hayata geçirme kararı aldık. Bu konuda da yeni bayi yapılanmasını hayata geçireceğimizi belirtmek isterim. Bu konuda tüm bölgelerden başvurulara açık olduğumuzu ifade edelim.

Bu kapsamda artık Axia markamız ile yeni bir serinin üretimine başladık. Yeni seride 180cm ve 320cm eko solvent, 180cm ve 320cm süblimasyon, 320cm UV ve 320cm direkt bayrak baskı makineleri mevcut. Bu makineler, oldukça yüksek hızlara ulaşabilen makinelerdir. Çok geniş yelpazede uygulama çeşitliliği sağlamak adına Axia markamızı hem Türkiye hem de çevre ülkelerin tamamına sunmaya başladık.Bu içerik 2959 defa okundu.