Grenmat’tan Printtek Fuarı’nda Yeni UV Flatbed Baskı Çözümü

Grenmat’tan Printtek Fuarı’nda Yeni UV Flatbed Baskı Çözümü

Printtek Fuarı’na katılan Grensan ve Grenmat, fuardan oldukça memnun ayrıldı. Grensan firması yeni Bigprinter marka UV flatbed baskı makinelerini tanıttı. Biz de Grensan Genel Müdürü Volkan Kuruten ile yeni marka hakkında konuştuk.

Printtek Fuarı’na dair genel izlenimlerinizi alabilir miyiz?

Fuar ziyaretçi sayısı bakımından çok kalabalık olmamasına rağmen gelen ziyaretçilerin ilgisi firmamızı memnun etti. Memnun eden diğer bir konu ise ziyaretçi dağılımının geniş olmasıdır. İstanbul haricinde Anadolu’nun birçok şehrinden ve yurtdışından gelen ziyaretçiler vardı; bu da bizlere bölgesel olarak birçok coğrafyaya ulaşma imkanı vermektedir.

Bu sene fuarın Sign İstanbul ile eşzamanlı düzenlenmesinin fuara nasıl bir yansıması oldu?

İki fuarın eşzamanlı düzenlenmesini oldukça başarılı buluyorum. Bazı üretici firmaların iki sektörde de yer almasından dolayı, ziyaretçinin aynı zamanda iki fuarı ziyaret etmesi fuara olan ilgiyi arttırıyor; bunun özellikle Anadolu’dan ziyarete gelen firmalar için daha olumlu sonuçlar doğurduğunu düşünüyorum. Bizim gibi ürün çeşitliliği fazla olan katılımcı firmaların da ürünlerini Sign İstanbul ve Printtek fuarı ziyaretçilerinin her ikisine de sunması avantaj oluşturuyor. Ancak bir eksiklik olarak, Sign İstanbul ve Printtek’te, her iki fuara yönlendirmelerin olmayışını söyleyebilirim. Diğer fuardan haberdar olmadan fuar alanından ayrılan ziyaretçiler oldu.

Fuarda tanıttığınız çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Fuara iki firmamız ile katıldık. Grensan firmamız matbaaların kullanmış olduğu sarf malzemeler üzerine faaliyet göstermektedir ve temsilcisi ve distribütörü olduğumuz firmaların ürünlerini pazara sunuyoruz. Grensan ürün gamında ofset baskı kalıpları, mürekkepleri, blanketleri, kimyasalları ve yardımcı malzeme grupları var. Grenmat firmamızın yürütmüş olduğu temsilcilikler arasında şu markalar yer alıyor: Bigprinter & Bigzee UV flatbed baskı ve kesim makineleri; Uninet rulo dijital etiket yazıcıları ve sonlandırıcılar (22cm genişlikte ve dakikada 9 metre baskı hızına sahip iColor700 ve 32cm genişlikte, dakikada 9 metre baskı hızına sahip ve CMYK-Beyaz-Floresan toner seçenekleri sunan iColor900 modelleri); Amsky ofset ve flekso CtP makineleri (Ofset için termal ve UV kalıp pozlama sistemleri 50x70 – 70x100 ve geniş ebatlarda sunuluyor); UV Technik UV lambalar ve yardımcı ürünleri (Her türlü UV kurutma sistemleri için UV lambalar)

Grenmat olarak yakın zamanda portföyünüze eklediğiniz Bigprinter UV flatbed baskı ve kesim makinelerinin özelliklerini öğrenebilir miyiz?

Bigprinter firmasının üretmiş olduğu UV flatbed yazıcı ve kesim makineleri fuarda ilk defa lanse etmiş olduğumuz ürünlerdir. Bunları ana hatları ile açıklamak gerekirse; Bigprinter UV flatbed yazıcılar; 3,10mt x 2,02 mt. Ebadında olup 1270x1440 çözünürlüğe sahiptir. 6 ila 13 pl arası değişen nokta özelliği ile 2 puntoluk metin basabilme özelliğine sahiptir. 10cm kalınlığa kadar baskı yapılabilir.

Cam, ayna (triplex), seramik karolar, sırlı fayanslar, metal, ahşap, kontrplak, lamine sunta, sunta, fiber, tahta, pvc, plastik, kendinden yapışkanlı vinil, kağıt, bluback, afiş, kanvas, komposit malzemeler, komposit panel, duvar resimleri, Amstrong tavan, fleksi taş, kumaş (kumaş stor) ve deri gibi birçok ürünün üzerine baskı yapabilme özelliğine sahiptir. Düz baskı yapılabildiği gibi katmanlı 3D baskı yapma özelliği ile çok özel tasarımlar yapmanızı sağlar ve CMYK renklerinin yanına katmış olduğu Lc,Lm (açıkmavi, açıkmagenta) renkleri ile ulaşabileceğiniz renk gamutunu en yüksek seviyeye çıkarmaktadır. Beyaz renk ve vernik seçenekleri de özel tasarımcılar için vazgeçilemeyecek özelliklerdir. Baskı kafasının 8 adet olması ile CMYK + CMYK baskı yapma imkanı ile baskı hızınızı saatte 80 m2’lere kadar çıkarmaktadır. Doğrusal encoder kullanan profesyonel seride nokta atmadan geçme ihtimali sıfıra inmektedir.

Yatırım maliyetinin uygun olması haricinde, üretim mürekkep maliyetinin de uygun olması ise bu makineye yatırım yapılmasına etken diğer avantajlardan biridir. Üretim maliyetinin düşük olması üretici firmanın sürekli olarak piyasada bir adım önde olmasını sağlar.

Printtek ziyaretçilerinin ürünlerinize ilgisi nasıldı? Fuarda önemli satış anlaşmaları oldu mu?

Fuarlarda makineler sarf malzemelere göre daha fazla dikkat çekiyor. Özellikle Bigprinter UV yazıcımızın basmış olduğu ürünler çok fazla ilgi ve beğeni aldı. Bigprinter yeni bir temsilcilik olduğu için fuarda satış olmadı, fakat birçok firma ile fuar sonrası görüşmelerimiz olacak. Bunun haricinde özellikle kısa tirajlarda hızlı ve ekonomik etiket üretmek isteyenler için Rulo dijital etiket baskı makinelerimize ilgi yoğundu. CtP kalıp pozlama makinelerimiz için de birçok firma ile temaslarımız oldu.

Sektör temsilcileri ile yaptığınız görüşmelere istinaden, sektörün geleceğini nasıl görüyor ve değerlendiriyorsunuz?

Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de çoğu kişinin başlıca şikayeti ucuz fiyatlarla mücadele edememek. Sektörde var olabilmek için bu konuda yapılacak iki seçenek var. İşletme maliyetini ve üretim maliyetini düşürecek yapılanmalarda ve yatırımlarda bulunarak rekabet edebilir duruma gelmek ya da yapmış olduğumuz işe artı değer katarak yüksek kalite ve özellikte hizmet bekleyen müşterileri hedeflemek. İkinci söylemiş olduğum seçenek hem sektörü geliştirir hem işletmelerin hedefledikleri karlılığa ulaşmasını sağlar, hem de yapmış olduğumuz işten zevk almamızı sağlar. Yeni teknolojiyi araştıran, tasarıma, Ar-Ge çalışmalarına ve çalışanının eğitimine önem veren, kaliteli üretim yapan firmaların geleceğini iyi olarak görüyorum.Bu içerik 2255 defa okundu.