Prodigital Matbaa Sektörünü Dijital Sistemlerle Buluşturdu

Prodigital Matbaa Sektörünü Dijital Sistemlerle Buluşturdu

4-8 Ekim tarihleri arasında Tüyap’ta düzenlenen Printtek Fuarı’na katılan Prodigital, matbaa ve ambalaj sektörlerinin ihtiyaç duyduğu dijital baskı ve kesim sistemlerini tanıttı. Biz de bu vesileyle Prodigital Endüstriyel Makine Grup Sorumlusu Yasemin Sönmez ile konuştuk.

Printtek Fuarı’na ilişkin izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Ülkemizdeki ekonomik sorunlara rağmen sektörün dijitalleşmesinde hızlı bir ivme gördüğümüz için bu fuara katılma kararı aldık. Ambalaj ve matbaa sektöründeki firmalar artık dijitalleşmeye çok sıcak bakıyorlar ve bu nedenle dijital baskı ve kesim makinelerine oldukça ilgi gösterdiler. Firmalar artık yeni çıkış noktaları oluşturmaya çalışıyorlar ve bu nedenle fuarda var olmanın bize getirisinin fazla olduğuna inanıyoruz. Matbaa, kağıt, karton, duvar kağıdı, promosyon malzemeleri, deri, trafik ve tekstil gibi birçok farklı sektörden ziyaretçi ile Printtek Fuarında tanışmış olmak bizler için sevindiriciydi.

Fuarda sergilediğiniz ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Printtek fuarında dijital baskı ve kesim makinelerimizi tanıttık. Türkiye’de ambalaj, reklam ve endüstriyel sektörlerde dijital sistemlerine ilgi giderek artıyor. Yüksek kapasiteli ve hızlı dijital UV baskı sistemleri firmalar tarafından yoğun talep görmeye başladı. Biz de bu sebeple makinelerimizi endüstriyel UV baskı ve kesim sektörüne yönelik dijital makineler, promosyon ve hediyelik sektörüne yönelik dijital baskı makineleri, reklam ve matbaa sektörüne yönelik iç mekan dijital baskı makineleri ve reklam sektörüne yönelik geniş format dış mekan baskı makineleri olmak üzere birkaç bolümde sınıflandırdık.

Mutoh ürün grubunda ValueJet 626UF LED UV baskı makinemizi sergiledik. Bu model, A2 ebadında ve 15cm malzeme yüksekliğine sahip malzemelere baskı yapıyor. Makine, otomatik malzeme yüksekliği tanıma, 3D kabartma, silindirik malzemelere baskı gibi ekstra özelliklere sahip. Yeni ebatları ve özel formülasyonlu esnek UV boyalarıyla en yumuşak ve esnek malzemelere baskı yapabilecek mürekkepleri ile piyasaya sürülmüştür. MUTOH ValueJet iç ve dış mekan dijital baskı makineleri grubunda ise, eko solvent dijital baskı makineleri ve kesim plotterlarını sergiledik. Epson DX7 baskı kafası kullanan hızlı ve ekonomik ValueJet 1324X, ValueJet 1624X, ValueJet 1604X, ValueJet 1638X ve ValueJet 2638X serileri ziyaretçilerimizin ilgilendiği makinelerimizden oldu. MUTOH ValueCut dijital kesim plotterı grubunda ise, Mutoh’un 60, 130 ve 180 cm enindeki optik okuyuculu dijital kesim plotterları da etiket, matbaa ve birçok sektör için önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir.

DİLLİ endüstriyel dijital UV baskı makineleri grubunda ise DİLLİ Neotitan RTR3204D makineler, 160cm’den 500cm’ye kadar genişlikte ve saatte 235 m2 hızlara ulaşabilmektedir. 320 cm ve 500 cm enlerinde rulodan ruloya baskı imkanı sunan, Konika Minolta 1024i baskı kafalı ve 235 m2 saatte baskı hızlarına ulaşabilen bir makinedir. Makine, 7/24 çalışmaya uygun olup iki ruloya aynı anda baskı yapabilmektedir. Özellikle endüstriyel alanda karton, oluklu mukavva, MDF, cam, alüminyum, kağıt, duvar kağıdı, suni deri, nonwoven teknik tekstil kumaşları üzerine baskı yapabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca hibrit olarak adlandırılan hem rulo hem de tabaka malzemeye baskı yapan makinemizin da tanıtımı yapılmıştır.

ARİSTO dijital kesim sistemleri grubunda ise, ambalaj, reklam, teknik tekstil, conta, trafik, sızdırmazlık ürünleri, endüstriyel, kutu bıçakları, numunelendirme, maketlendirme, deri, ayakkabı gibi sektörlerde kullanılabilen kesim sistemleri tanıtılmıştır. Fuarda sergilediğimiz ARİSTO TL 1625 modelimiz, 160x250 cm ebatlarında olup Aristo’nun teknolojisini geliştirmiş olduğu MULTİ- HEAD VA7z kesim kafasına sahiptir (Z eksenli 7 uçlu çoklu kafa). Makine ayrıca Bevelcut V kesim (45 derece açılı) yapabilmekte olup HF Router frezeleme kafasına da sahiptir. Bu makine ile, etiket kesim, karton stand, maket, oyuncak, ayakkabı, terlik endüstrisi, kutu yapımı, conta kesim, derz açma, açılı kesim, punch, noktalı kesim, ezme gibi çok fonksiyonlu bıçaklarla endüstriyel işler yapılabiliyor olması fuarda firmaların ilgisini çeken en önemli nokta oldu.

Uzakdoğu’da dünya çapında üretim yapan ve dijital baskı sektöründe yirmi yıldan fazladır makine üreten uluslararası bir firma olan Gongzheng grubunda ise, GZC3202SG iç ve dış mekan baskı makinesi tanıtıldı. Bu makine, parçalanıp temizlenebilen ve parçası değiştirilebilen Japon teknolojisi endüstriyel FUJI Film Dimatix STARFİRE baskı kafası ile 25 pl ve 10 pl olmak üzere iki farklı sistemle piyasaya sunulmaktadır. 320 cm baskı eninde baskı imkanı sunan makine saatte 126 m2 baskı hızına sahiptir ve özel boya sirkülasyon ve endüstriyel negatif basınç sistemi özelliği sunar. Her renk için ayrı boya basınçlı akıtma ve temizleme sistemi bulunmaktadır. Müşterilerimizin memnuniyetinin oldukça fazla olduğu iç ve dış mekan baskı makinesi olan bu model, sınıfının en kaliteli ve hızlı makinesidir. Fuarda da reklam, matbaa, duvar kağıdı vs gibi sektörlerden gelen ziyaretçilerin çok dikkatini çekmiştir.

Printtek Fuarı’nda Prodigital standında çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladınız. Sektörün bu ilgisini neye bağlıyorsunuz?

25 yıldan fazla süredir sektörün öncü makinelerini getirip müşterilerimize sunmaya özen gösterdik. Bu yılki fuarda da öyle olduğunu düşünüyoruz. Yeni teknoloji makineleri görmek ve eski makinelerini değiştirmek isteyen birçok ziyaretçimiz oldu. Piyasaya rekabet koşullarına uygun makine ve malzeme sunmaya özen gösteriyoruz. Yeni makinelerimizi doğru yatırımcılarla buluşturarak sektörel olarak satışlarımızı arttırmak ve bilgi birikimimizle farkımızı daha çok hissettirmek ana hedeflerimizden biri. Türkiye’de ve dünyadaki ekonomik sıkıntıları göz önüne alarak müşterilerimize zaman zaman kampanyalar düzenliyoruz ve fuarlarda da uygun fiyatlı ve kolay ödemeli makineler sunuyoruz. Bizce gördüğümüz ilginin en büyük sebebi budur.

Printtek fuarına katılan ve ziyaret eden birçok kişiyle görüşmeleriniz oldu. Bu görüşmelerinize istinaden sektörün geleceğini nasıl öngörüyorsunuz?

Matbaa, ambalaj ve kağıt sektörü yeni çıkış noktaları arıyor. Bunu da ancak dijital makinelerle yapacaklarının farkındalar. Dijital baskıyı avantaj olarak değerlendiren matbaalar makine parkurlarına dijital makineleri de dahil etmeye çalışıyor. Müşterilerine kısa zamanda çözümler sunup, bu durumu avantaja çevirmek istiyorlar. Bu nedenle dijital baskı ve kesim makinelerinin satışlarının bu sektörlerde daha çok artacağını düşünüyoruz.Bu içerik 2425 defa okundu.