Matset Printtek Fuarı’nın Gözdesi Oldu

Matset Printtek Fuarı’nın Gözdesi Oldu

4-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Printtek Fuarı’nın en büyük stant alanına sahip Matset, ziyaretçilerine ilk defa bu fuarda sergilediği Agfa 2050 endüstriyel hybrid UV baskı makinesi ve HP Indigo 20000 çözümünün yanı sıra, Agfa endüstriyel geniş format UV makinelerini ve HP Indigo serilerini sergiledi. Matset, stantta toplam 7 adet endüstriyel makine kurulumu yaparak büyük ilgi topladı. Biz de firmanın Inkjet Satış Müdürü Tuğrul Turgay ile görüşerek sergilenen çözümler hakkında bilgi aldık.

Öncelikle Printtek fuarına dair genel görüş ve izlenimlerinizi alabilir miyiz? Katılımcı ve ziyaretçi yoğunluğu açısından fuarı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dört yıl aradan sonra düzenlenen Printtek fuarı hem katılımcı firmalar hem de ziyaretçiler açısından tahmin edilenden daha verimli geçti. Verim özellikle; katılımcı firmaların arzuladığı üzere, bilinçli yatırımcıların ziyaretleri, sunumlara olan ilgileri ve birlikte daha kaliteli vakit geçirebilecek ortamın oluşması ile sağlandı. İşini doğru yapan firmaların yanı sıra doğru işi yapmayı da amaçlayan ziyaretçiler öncelikli hedefimizdi.

Fuarın en büyük ve en kalabalık stantlarından birine sahip olan Matset için fuar nasıl geçti?

Fuarda toplam 800m2 ile en büyük alana sahip olan Matset, ilk defa bu fuarda sergilenen Agfa 2050 endüstriyel hibrid UV baskı makinesi ve HP Indigo 20000 modelinin yanı sıra, bir bölümde Agfa endüstriyel geniş format UV makineleri ile Agfa CTP’ sini, diğer bölümde ise HP Indigo 20000, 10000, 6800 ve Scodix modelleri olmak üzere toplam 7 adet endüstriyel makine kurulumu ile fuarda büyük ilgi topladı. Türkiye’de ilk defa bu fuarda sergilenen HP Indigo 20000 modelinde baskısı yapılan örneklerin yanı sıra, HP Indigo makinelerine özel olarak üretilen floresan mürekkep kullanılarak hazırlanılan numuneler de “karanlık oda” da sergilendi.

Bu sene fuarın Sign İstanbul ile eşzamanlı düzenlenmesinin fuara nasıl bir yansıması oldu sizce?

Baskı denince akla çok çeşitli uygulamalar geliyor. Yatırımcılar sunduğu hizmeti ne kadar çeşitlendirebilirse, rekabet gücü de o kadar artıyor ve kriz dönemlerinde esnek çözümler yaratabiliyorlar. Son kullanıcıların da talepleri doğrultusunda, matbaacılık hizmetleri veren bir kuruluş, yine aynı çatı altında bilgi, tecrübe ve müşteri portföyünü de kullanarak açık hava reklamcılığı veya 3D baskı ile vitrin uygulamaları konularında da hizmet verebiliyor ve böylelikle mevcut müşterisinin ihtiyacı olan tüm gereksinimlere kendi bünyesinde çözüm üretebiliyor. Bu modelin gitgide popülerlik kazanmasından dolayı sunduğumuz çözümlerin tümü Printtek fuarında bir aradaydı. Sign ve Printtek ziyaretçilerinin ayrım yapmadan, işlerini çeşitlendirebileceği yeni çözümler aramak için her iki fuarı bir arada değerlendirdiklerini görüyoruz.

Matset, geçtiğimiz yıl portföyüne HP dijital ofset baskı makinelerinin yanı sıra Agfa endüstriyel baskı makinelerini ve Massivit 3D baskı makinelerini eklemişti. Her iki marka için de son bir yılın değerlendirmesini alabilir miyiz? Agfa ve Massivit, Matset ile Türkiye pazarında nasıl bir yol katetti?

Matset, endüstriyel ve ticari baskı alanlarında global pazarın lider markaları ile yeni işbirliklerine devam ediyor. Bu markalar, pazarda hedefledikleri payı elde edebilmek için ise Matset’in yenilikçi, profesyonel ve kurumsal yapısına güveniyorlar. Agfa bilindiği gibi global sign ve endüstriyel baskı pazarında işini büyütmek, rekabet sağlamak ve süreklilik isteyen firmaların ilk tercihi ve Türkiye’de de uzun yıllardır halen çalışmakta olan makineleri ile kendini kanıtlamış bir marka. En önemli hedeflerimizden biri; Türkiye pazarındaki potansiyel Agfa kullanıcılarını bilgilendirmek, aynı zamanda Matset’in sunacağı imkanlar ile mevcut makinelerin yeni modelleri ile değişimini sağlamak ve Printcenter gibi yeni müşteriler ile Agfa pazar payını arttırmak olacaktır. Çok hızlı gelişen 3 boyutlu yazıcı pazarında ise Massivit, çok yeni bir teknoloji olmasına rağmen, dünyadaki en büyük baskı alanına ve en yüksek hızına sahip olması sayesinde tüm dünya ile aynı anda Türkiye’deki yatırımcıların da ilgisini çekerek, İstanbul’un en büyük baskı merkezlerinin birinde üretimine başladı.

Fuarda dijital UV baskı üreticilerine ve 3D yazıcı uygulamalarına yönelik sergilenen çözümler hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu ürünlerin kullanıcıya sunduğu avantajlar neler?

Git gide azalmakta olan solvent ve lateks gibi baskı tiplerinin aksine UV baskı çok çeşitli malzemelere baskı imkanı tanıyan ve daha birçok avantajı söz konusu olan, ancak yüksek işletim maliyetleri, düşük mürekkep kaliteleri ve yetersiz özelliklerde makine seçiminden kaynaklanan sorunlarından dolayı standardizasyonu zor sağlanan bir baskı teknolojisidir. Bu yüzden UV baskı diye adlandırılan çoğu ekipman, piyasanın yüksek beklentilerini karşılayamamanın ötesinde makine yatırımcısında hayal kırıklığı ve müşterisinde tatminsizlik yaratabilmektedir. Bu olumsuzlukların ortadan kaldırılabilmesi yönünde, sunduğumuz Agfa makine ve ekipmanları, Agfa Asanti RIP yazılımı ve buna uygun geliştirilen Agfa mürekkepleri ile kullanıcının istediği kalitede ve süreklilikte iş üretmesine imkan sağlanmış, bu kalitede iş üretiminin işletim maliyetlerinin ise piyasa ortalamasının çok altında olması gibi avantajları sayesinde fuar ziyaretçilerinin dikkatini çekmiştir. Sunduğumuz diğer bir benzersiz teknoloji olan 3 boyutlu yazıcımız Massivit sayesinde herhangi bir CAD yazılımı ile çizdiğiniz tasarımınızı ısıya, suya ve dış ortama dayanıklı gerçek objeler haline getirebilir ve bunu saatte 35cm yükseklik gibi yüksek bir hızda 1.8 m. yüksekliğe kadar gerçekleştirebilirsiniz. Objeler içi boş üretildiği için maliyet ve zaman tasarrufu sağlayacağınız dünyanın en hızlı ve en büyük üretim alanına sahip 3D yazıcısıdır.

Fuarı ziyaret eden sektör temsilcileri ile yaptığınız görüşmelere istinaden, sektörün geleceğini nasıl görüyor ve değerlendiriyorsunuz?

Geçmiş yıllara oranla karlılıkların azalması pek çok firmanın motivasyonunu düşürse de, bu durum büyük yatırımcı firmaların fiyat rekabetinin aksine, daha yüksek kalitede iş teslimi ile hedefledikleri pazardaki müşterilerinin memnuniyetini sağlamak ve müşterinin beklentilerini yükseltmek için fırsat yakalamış olduklarını görüyorum. Bu durumda, kendi kurallarını koyan, müşterisinin danışmanı niteliğindeki üretici firmaların vazgeçilmez olacağını ve Matset gibi güvenilir çözüm ortaklarının daha çok talep göreceğini tahmin etmek zor olmayacaktır.

Sektöre iletmek istediğiniz bir konu var mı?

Müşteri beklentilerinin ötesinde, onlara ancak yenilikçi ve benzersiz çözümler sunarak fiyat rekabetinin önüne geçmek mümkün olacaktır. Ajansların ve üreticinin temsil kabiliyeti yüksek yetkililerinin son kullanıcıya yenilikçi ve benzersiz çözümler sunmak için rekabet halinde olması, yapılan işin kalitesini ve kazancını yükseltecektir. Bunun yanı sıra doğru iş ortaklarıyla çalışmak işleri kolaylaştıracaktır.Bu içerik 2320 defa okundu.