OKI Penta Teknoloji İşbirliği ile Sign İstanbul’daydı

OKI Penta Teknoloji İşbirliği ile Sign İstanbul’daydı

4-8 Ekim tarihleri arasında Penta Teknoloji ile Sign İstanbul’a katılan OKI, reklam, promosyon ve endüstriyel baskı sektörlerine yönelik en son teknoloji çözümleri tanıttı. Biz de OKI’nin Türkiye Temsilcisi Serdar Göker ile görüşerek fuarla ilgili bilgi aldık.

Öncelikle fuarla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz? OKI Türkiye olarak nasıl bir fuar geçirdiniz?

Sign İstanbul Fuarı bizi her zaman heyecanlandıran bir fuar olmuştur. Son kullanıcı ile her sene çok keyifli sohbetlerimiz ve paylaşımlarımızın olduğu bu fuarda, pazarla ilgili çok keyifli geri bildirimler alıyor ve kendimizi geliştiriyoruz. Bu bizim için endüstriyel baskı sektöründe kendimizi daha iyi konumlandırmamızı sağlıyor. Bu anlamda fuara katılmak bizim için çok keyifli ve verimli.

Oki 2017 yılı içerisinde yeni bir yapılanmaya geçerek ve Türkiye’de faaliyetlerini Penta Teknoloji ana distribütörlüğünde sürdürmeye karar vererek OKİ Türkiye olarak operasyonlarını kapatmıştı. Şu anda OKI’nin Türkiye pazarındaki satış ve teknik servis operasyonları nasıl yürütülüyor? OKI Türkiye olarak Dubai’ye bağlı faaliyet göstermenizin Türkiye’deki OKI kullanıcılarına avantajı nedir?

OKI olarak faaliyetlerimizi bundan böyle Penta Teknoloji ana distribütör olarak sürdürecek. Endüstriyel baskı grubunda, Penta Teknoloji Türkiye bayilerimizin tüm ihtiyaçlarını burada sağlayabilecek durumda. Penta Teknoloji, 380 kişinin çalıştığı, 680 milyon dolar cirosu olan bir teknoloji şirketi, bu sayede OKI grubuna daha fazla zaman ve kaynak ayırabiliyor.

Dünya genelinde tüm gelişmekte olan ülkelerde OKI’nin kapsamını geliştirmek ve genişletmek için yapılmış olan bu çalışma, sadece Türkiye’yi değil Hollanda, Macaristan, İspanya, İrlanda, Ukrayna, Finlandiya ve Danimarka gibi ayrıca 15 ülkeyi daha kapsıyor. Yeni yapılanma ile artık İngiltere’ye değil Dubai’ye bağlandık ve böylece artık gelişmekte olan ülkeler pazarında değerlendiriliyoruz. Bu bizim için büyük bir avantaj sunuyor, çünkü bizim fiyatlarımız artık daha rekabetçi olmaya başladı. Son kullanıcıya avantajı bu şekilde yansıyacak. Yeni yapılanma ile biz daha pratik hale gelerek daha hızlı ve daha bölgesel hareket edebilir hale geldik. Daha önce OKI Türkiye olarak İngiltere’ye bağlıydık, bu yüzden Avrupa yapısı içinde işlerimizi yapıyorduk. İngiltere’nin kişi başı geliri, makine fiyatı veya makine sayısı Türkiye ile kıyaslanamaz. Ama Afrika’ya veya Ortadoğu’ya döndüğümüzde kendimizi daha iyi konumlandırıyoruz. Bu sayede masraflar azalırken pazarda etkinliğimiz arttı. Ayrıca komşularla aynı ülkeye bağlı olunca, sınırlar arası alışveriş de daha rahat hale geldi.

Penta Teknoloji ile ortak katıldığınız bu fuarda hangi çözümlerinizi tanıttınız?

Fuarda baskı grubunda transfer medya grubumuz, light production adını verdiğimiz beş istasyonlu beyaz tonerli grubumuz ve geniş format endüstriyel baskı ürünlerimiz var. Bu çözümler 2015 yılında hayatımıza girdiler. Bu fuarda tüm bu çözümleri tam anlamıyla sergilediğimiz ilk fuar diyebiliriz. Beyaz tonerli ve transfer medya grubu çözümlerimiz, promosyon sektörüne yönelik faaliyet gösteren reklamcılara daha fazla hitap ediyor. Biz de onlara en son teknoloji OKI çözümleri ile destek vermeye devam ediyoruz. Geniş format grubunda ise, bildiğiniz üzere 2015 yılında Seiko markasını satın alarak inkjet baskı grubunu da dahil ettik. Bu kapsamda, portföyümüzde iki tip geniş format sistemler mevcut. İlki siyah tonerli ve mühendislik gruplarının kullandığı Terrioster grubu; diğeri de inkjet grubunda Color- Painter ailesi serisidir. Bu gruplar ile reklamcılara iç ve dış mekan baskılarda her türlü medyaya baskı imkanı sunuyoruz. Kullandığımız SX boyaların en önemli özellikleri renk gamutunun çok geniş olması ve Greenguard sertifikalarının olmasıdır.

Fuarda en çok öne çıkan ve tüm ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştığı Color- Painter M-64s modelini özel bir platform üzerinde ve arkadan aydınlatmalı bir şekilde sergilediniz. Arkadan aydınlatmalı uygulamalarda bu makine hangi özelliği ile öne çıkıyor?

ColorPainter M-64s modeli, duratrans malzemeye baskı yapan, arkadan ışıklı uygulamalara yönelik geliştirilen bir baskı teknolojisine sahip. Eko solvent baskı yapan bu makinenin en önemli özelliği siyah renk baskıda, baskının altından ışık geçirmiyor olması. Bunu da boyadaki pigment tutuculuğu ile sağlıyor. Şu anda Avrupa’da çok revaçta olan bu makinenin, bu konuda piyasadaki en başarılı makine olduğunu söyleyebilirim.Bu içerik 2059 defa okundu.