Met Etiket’ten Sektöre Güçlü Çözümler

Met Etiket’ten Sektöre Güçlü Çözümler

4-8 Ekim tarihlerinde Sign İstanbul Fuarı’na katılan Met Etiket, Expada marka baskı makinelerinin yanı sıra, geniş yelpazedeki kağıt ürün grubunu da ziyaretçilerle buluşturdu. Sektörde kağıt denince ilk akla gelen firma olan Met Etiket, portföyündeki güçlü çözümleri ile bu sene de fark yarattı. Biz de fuarla ilgili görüşlerini almak ve yeni ürünler hakkında bilgi edinmek için Met Etiket Satış ve Pazarlama Müdürü Ersel Akbaş ile görüştük.

Öncelikle fuarla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz? Bu sene fuar Met Etiket için nasıl geçti?

Son üç yıla kıyasla daha sade ve anlaşılır bir fuar olduğunu gözlemledik. Fuarda dayanma gücü olan ve güçlü firmaların kaldığını, daha önce sadece bir kez fuara katılan firmaların elendiğini gördük. Bu anlamda sektörde ürün, makine, servis gibi konularda verdiği hizmetin arkasında durabilen ve sektörü daha ileriye taşıyacak firmaların var olmaya devam etmesi sektör adına olduk sevindirici bir durum. Met Etiket olarak beş gün boyunca dolu dolu ve yoğun bir fuar geçirdik. Bizim için oldukça verimli bir fuar oldu. Fuarda mevcut ve potansiyel müşterilerimizle görüşme fırsatı yakaladık. Gelen ziyaretçilerin neye ihtiyaç duyduklarını bilerek geldiğini gözlemledik. Bu da katılımcı firmalar için oldukça verimli sonuçlar alınmasına neden oldu.

Met Etiket deyince akla ilk gelen kağıt ürünleri. Kağıt grubunda ne gibi yenilikler var?

Met etiket kağıdı piyasaya tanıştıran bir firma. Kağıt, olmazsa olmazlarımızdan diyebilirim. Fuarda da öncelikle Lahnpaper megalight (Pretex) adı verilen döner pano kağıtlarımızı tanıttık. Dünyada gerçek döner pano kağıdını üreten tek firma Lahnpaper’dır. Türkiye’de de sadece Met Etiket bu ürünleri pazara sunuyor. Diğer ürünlerin hiçbiri gerçek döner pano kağıdı ya da ışıklı pano kağıdı değil. Biz de bu farkları ortaya koymaya, müşterilerimize aktarmaya çalıştık. Bu sene portföyümüze eklediğimiz vinil grubunu da fuarda sergileme fırsatı bulduk. Ayrıca Mactac’in şu anda Türkiye’de tek temsilcisi olarak Mactac ürünlerini de tanıttık.

Ayrca 125cm eninde ve 135gr ağırlığındaki citylight (Vilaseca) kağıtlarımızın da tanıtımını gerçekleştirdik. Bu ürünler, tamamen raket uygulamalar için üretilmiş özel bir kağıttır. Ayrıca, Lenzing grubu blueback kağıtlarımızı da sektörle buluşturduk. Fuarda kendi markamız Metflex altında kendi geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz ya da tedarikini sağladığımız ürünlerimizi de getiriyoruz. Bu marka altındaki baskı malzemelerimizi de fuarda sergiledik. Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda getirdiğimiz ürünlerimizi piyasaya sunmaya devam ediyoruz. Müşterilerimiz bu konuda bizi önlendiriyor. Biz de sektörün ihtiyaçlarına yanıt verebilmek adına müşterilerimizin taleplerini dinlemeye devam ediyoruz.

Gerçek megalight kağıdının sektördeki diğer ışıklı pano kağıtlarına kıyasla farkı nedir?

Gerçek megalight kağıtlarının üzerinde Lahnpaper etiketleri vardır; bizim kağıtlarımızın yapısında yüzde 20 oranında fiber, yüzde 80 oranında özel sentetik selüloz bulunur. Kağıdın ışık geçirgenliği, ısıya dayanımı, dış koşullarda mukavemeti bu uygulamalara özel olarak üretilmiştir. Reklam sektörünün yanı sıra, otomotiv sektöründe (oto servislerinde ustaların kullanımı için, yağ ve kirden etkilenmeyen bu kağıtlar teknik bilgilerin bulunduğu kitapçık üretiminde kullanılır) ve bebek önlüğü gibi çocuk giyim alanında da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sektörde megalight kağıdı olarak bilinen, ama aslında o ebatlara uyarlanmış citylight kağıtları ise bu tür reklam mecralarında birçok sıkıntı yaşanmasına sebep oluyor.

Fuarda makine grubunda hangi çözümlerinizi sergilediniz?

Expada markamız altında baskı kağıdı, folyo, vinil gibi malzemelere yönelik baskı işlemleri için eko solvent baskı makinemizi ve Neolt laminasyon makinemizi bu fuarda sergileme imkanı bulduk. Kesim sistemleri fuarda oldukça dikkat çekti; çünkü bu çözümlerimiz ile ofis gibi dar ortamlarda dahi basitçe kesim yapılabiliyor. En büyük özelliği ise dekota gibi malzemeleri dahi dikey olarak kesebilmesi.

Son olarak sektöre vereceğiniz bir mesajınız var mı?

Piyasada fiyat konusunda yaşanan rekabete değinmek istiyorum. İthalatçı firmalar olarak, ürünü pazara sunanın belli bir maliyeti vardır, anca satış fiyatlarını bu maliyete yaklaştırırsanız veya çok uzun vadeli satışlar yaparsanız piyasada var olmak çok güçleşir. Biz Met Etiket olarak vade konusunda 90 ila 120 günü korumaya çalışıyoruz; bu konuda çok net bir satış prensibimiz var. Ancak bu tavır korunmazsa, sadece satıcı firma değil tüm sektör zarar görecektir. Bu noktada rekabetin fiyatta değil, ürün kalitesinde ve verilen satış sonrası hizmette olması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlayış, tüm sektörün çıtasını yükseltecektir.Bu içerik 2037 defa okundu.