Gravotech Sign İstanbul’dan Memnun Ayrıldı

Gravotech Sign İstanbul’dan Memnun Ayrıldı

4-8 Ekim tarihlerinde düzenlenen Sign İstanbul Fuarı’nda Co2 lazerler, CNC makineleri, iç ve dış yönlendirmede kullanılan sarf malzemeleri ve Braille (Körler alfabesi) uygulamasını sergileyen Gravotech, fuardan memnun ayrıldı. Biz de firmanın ziyaretçilere sunduğu çözümler hakkında detaylı bilgi almak üzere firmanın Satış Müdürü Veysel Aslanhan ile görüştük.

Öncelikle Sign İstanbul Fuarı’na dair genel görüş ve izlenimlerinizi alabilir miyiz?

Katılımcı ve ziyaretçi yoğunluğu açısından fuarı nasıl değerlendiriyorsunuz? Geçen senelere göre bu yıl için fuar süresinin uzatılmasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm olağanüstü kalabalık durumu yaşanmadı. Dolayısıyla gelen ziyaretçi sayısının günlere dağılımı daha dengeli oldu. Fuar esnasında organizasyon ile ilgili bir sıkıntı yaşamadık. Zaten fuarda her zaman olduğu gibi sektördeki diğer firmalarla tanışma fırsatımız oldu, rakiplerimiz ile bir araya gelip genel olarak sektörün durumunu değerlendirme ve gelecek ile ilgili görüşlerimizi aktarma şansımız oldu. Standımızı ziyaret eden firmaların da gezmek için değil, yatırım yapma amacı ile fuara geldiklerini gördüm. Bunun da sektör için sevindirici olduğunu düşünüyorum.

Fuar firmanız için nasıl geçti? Beklentilerinizi karşılayan bir fuar oldu mu?

Fuarın beklentimizi karşıladığını düşünüyorum. Fuar esnasında imzaladığımız satış anlaşmalarının da olması firmamız için güzel bir sonuçtu. Ayrıca potansiyel birçok proje ile fuardan ayrıldık. Bunların da yakın zamanda satışa dönüşeceğine inancımız tam.

Bu sene fuarın Printtek ile eşzamanlı düzenlenmesinin fuara nasıl bir yansıması oldu sizce?

Gravotech olarak ürünlerimiz, Printtek fuarını ziyaret eden firmaları da yakından ilgilendirdiği için, oradan standımıza birçok ilgili firmanın geldiğini gördük. Bu durumun ziyaretçi kalitesini artırdığını görüyorum. Standımıza gelen potansiyel müşteriler ürünlerimizle gerçekten çok ilgiliydi.

Fuarda tanıttığınız çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz? Ürünlerinizin özelliklerinden ve kullanıcıya sunduğu avantajlardan bahsedebilir misiniz?

Gravotech olarak fuarda Co2 lazerleri, CNC makinelerimizi, iç ve dış yönlendirmede kullanılan sarf malzemeleri, Braille (Körler alfabesi) uygulamamızı sergiledik. Cihazlarımız çok geniş yelpazede sektör tarafından kullanılıyor. Özellikle reklamcılar (pleksi, ahşap kesim ve kazıma, iç mekan dış mekan yönlendirmeler, yaka isimlikleri, etiketler gibi üretimlerde), ozalitçiler (kaşe, isimlik, promosyon ürünleri, plaket gibi üretimlerde) taahhüt işi yapan firmalar (binalar, sokalar ve hastaneler için Braille uygulaması), endüstri firmaları (makine etiketleri, fabrika içi yönlendirmeler, uyarı etiketleri, iş güvenliği etiketleri gibi üretimlerde) ürünlerimizi sıklıkla tercih ediyor diyebilirim.

Cihazlarımız ile ilgili fuarda da bütün ziyaretçilerimize anlattığımız en önemli avantaj şudur: Cihazlarımızda kesim ve kazıma esnasında hassasiyet en üst düzeydedir. Zaten standımızı ziyaret eden misafirlerimizden de aldığımız geri dönüş bu yöndedir. Bütün cihazlarımız fuar boyunca ziyaretçilerin önünde çalıştı ve herkes bu hassasiyeti ve kaliteyi bizzat gözlemleme şansı elde etti.

Bu yıl fuarda ilk defa lanse ettiğiniz çözümler oldu mu? Bunlar hakkında bilgi verir misiniz?

Co2 lazer grubumuz içinde, piyasadaki en hızlı ve en hassas kesim ve kazıma yapan cihaz olduğunu bildiğimiz LS1000XP modelimiz firmamızın amiral gemisidir. Bu cihazımızı birkaç yıldır sergiliyorduk, bu yıl özellikle LS1000XP ile birlikte kamera sistemini ziyaretçilerimize tanıttık. Bu kamera ise kullanıcıya şöyle bir avantaj sağlıyor: Önceden üzerine baskı yapılan pleksilerin ölçülü kesimini rahat yapabilmek için kullanılır. Gravotech olarak bu uygulamanın firmamıza özel ismi “PrintandCut” uygulamasıdır. Bu ürünümüz de ziyaretçilerimiz tarafından çok ilgi gördü. Ayrıca, yönlendirmelerde kullanılan sarf malzemelerimizden fosforlu ürünümüz, arkadan kazıma yapılabilen pleksi malzemelerimiz, kendinden yapışkanlı 0,25 mm -0,10 mm kalınlığındaki çift renkli kazıma plakalarımız da ziyaretçilerin ilgisini çeken ürünler oldu.

Sign İstanbul ziyaretçilerinin ürünlerinize ilgisi nasıldı? Fuarda önemli satış anlaşmaları oldu mu?

Ürünlerimiz zaten piyasanın üzerinde bir kaliteye sahip. Bunu hem ziyaretçilerden hem de müşterilerimizden duyabiliyoruz. Bu bizler için gurur verici bir durum. Bu durumda ziyaretçilere, neden rakiplerimizden daha yukarda bir fiyat politikamız olduğunu rahat bir şekilde anlatabiliyoruz. Fuar esnasında da birkaç satış anlaşması yapmış olmak fuar hazırlığı ve fuar esnasında yaşadığımız yorgunluğu bizlere unutturdu diyebilirim.

Yakın zamanda portföyünüze ekleyeceğiniz yeni çözümler olacak mı?

Gravotech firması Fransız menşeli bir firmadır. Halihazırda 25 ülkede kendi iştiraki olarak faaliyet gösteren firmamız, her yıl toplam cirosunun %8’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayırdığı için sürekli olarak yeni çözümler sunmaktayız. Her yıl katıldığımız Sign İstanbul Fuarı’nın bir sonraki organizasyon da mutlaka yeni ürünlerimiz ya da özelliklerimiz olacaktır.

Fuarı ziyaret eden sektör temsilcileri ile yaptığınız görüşmelere istinaden, sektörün geleceğini nasıl görüyor ve değerlendiriyorsunuz?

Uzun zamandır bu sektörün içinde yer alan biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; eğer işimizi düzgün yapıyor, yaptığımız işin de arkasında durabiliyorsak, ekonomik ve siyasi dalgalanmalar sektörümüzü çok yavaşlatmayacaktır. Çünkü yaptığımız iş gerçekten hayatın her alanında gerekli olan ve kullanılan bir iş. Gözünüzü nereye çevirseniz aslında bizim ya da rakiplerimizin yaptığı bir uygulamayı görüyoruz; buradan da bunun bir zorunluluk olduğunu anlıyoruz. O yüzdendir ki sektörümüzün yavaşlamadan büyüyeceğini ve işlerini doğru yapmayan ve bu sektöre yakışmayan firmaların da bu zamanlarda yok olup gideceğini düşünüyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz noktalar var mı?

Organizasyonu yapan arkadaşlara, fuar öncesinde hazırlık aşamasında ve fuar esnasında özverili davranan bütün katılımcılara ve çalışanlarına tekrar teşekkür etmek istiyorum. Herkese bol kazançlı satışlar diliyorum.Bu içerik 2050 defa okundu.