Frimpeks Grafik Ürünleri ile Sign İstanbul Fuarı’nın En Yoğun Stantlarından Biri Oldu

Frimpeks Grafik Ürünleri ile Sign İstanbul Fuarı’nın En Yoğun Stantlarından Biri Oldu

4-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Sign Istanbul 2017 Fuarı’na katılan Frimpeks, grafik ürün ve çözümlerini tanıttı. Firmanın stantta en çok ilgi gören ürünü, ürün gamına dahil ettikleri renkli plotter kesim folyosu oldu. Biz de fuar katılımları ile ilgili Frimpeks Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Züleyha Geçkin ile görüştük.

Sign İstanbul Fuarı’na dair görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Sign Istanbul Fuarı’nın uzun yıllara dayanan geçmişi ile yerli ve yabancı ziyaretçileri daha iyi buluşturabilme yeteneği olduğunu düşünüyorum. Bu sebebin yanı sıra, bir yılda iki Türkiye fuarının bizler ve ziyaretçilerimiz için enerji kaybına sebep olduğunu düşündüğümüz için ilk kez bu yıl Türkiye’deki iki fuara birden katılmadık. Kaldı ki Ocak ayında SGI Dubai 2018 Fuarı’nda da yine stand açacağımız için, dört ayda üç fuar, enerjimizi doğru yönde kullanmamızı olumsuz etkiler görüşünde birleştik. Fuar bizler için oldukça olumlu geçti. Türkiye’nin her yerinden bayilerimizle, iş ortaklarımızla, makine üretici ve satıcılarıyla, ürünlerimizi kullanan baskıcılarla ve son kullanıcılarla bir araya gelme fırsatı yakaladık. Sektörde daha fazla konuda çözüm ortağı olabilmek ve ürün gamımızı genişletebilmek adına son bir yılda geldiğimiz noktayı, çıkardığımız yeni ürünleri detaylarıyla anlattık, onlar da bizzat deneyimleme fırsatı buldular.

Fuar süresince standınız hiç boş kalmadı. Sektörün bu ilgisini neye bağlıyorsunuz?

Yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçi aldık. Değerli vaktini ayırarak standımıza uğrayan, mevcut ve yeni ürünlerimizi değerlendirme ve deneyimleme fırsatı bulan tüm ziyaretçilerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz. Frimpeks sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da çok sayıda fuara katılan, ciddi oranda ihracat yaparak ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan bir firma. Fuara yabancı ziyaretçileri çekecek ciddi pazarlama aktivitelerinde de bulunuyoruz. Onun dışında yurtiçi ve yurtdışı satış ekiplerimizin düzenli seyahatleriyle marka bilinirliğimiz ve Frimpeks folyonun kullanım oranları da oldukça arttığı için daha çok kişiye ulaşmış durumdayız, bu da doğal olarak ziyaretçi sayımıza yansıyor.

Frimpeks olarak fuarda sergilediğiniz ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Frimpeks, grafik ürünleri sektörüne giriş yaparken, sektörün en rekabetçi olması istenen ve en çok tüketilen ürünü olan geniş format monomerik dijital baskı folyosu ile başladı. Bu sebeple hem kaliteden ve firma ilkelerinden ödün vermemesi, hem de bu üründe rekabetçi olması gerekiyordu.

Bugün Türkiye’de dijital baskı sektöründe en çok aranan, kullanılan, beğenilen baskı folyolarında “üst sıralarda” yerini alması bunu bir nebze başarabildiğimizi gösteriyor. Fakat dünyada özellikle monomerik baskı folyosunda artan rekabeti görerek, Türkiye ve ihracat pazarları için ikinci bir seri daha çıkardık. Bu standart serinin patentli adı FINEJET oldu. Dijital baskı folyosu olarak, iyi baskı alma, düz durma, yeterli yapışma kuvveti, iyi film/folyo profili (kafa sürtmesi gibi sorunların oluşmaması) özellikleriyle FRİMPEKS marka yüksek seri folyolarla çok benzer özelliklere sahip bu seri.

Frimpeks yüksek seride dış mekan ömrü çevre koşullarına ve iklime bağlı olarak 2 ila 3 yıl, Finejet standart seride ise 6 ay ila 1,5 yıl olarak tespit edildi. Bu yeni serinin de aynen Frimpeks folyo gibi sektördeki önemli projelerde yerini alacağına inanıyoruz.

Yeni seri dijital baskı folyomuzun yanı sıra, fuarda ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yeni ürünlerimiz ise renkli plotter kesim folyoları oldu. Dijital baskı folyolarımızın satışında işbirliği yaptığımız bayilerimize bu ürünü doğru kalitede ve işlevine uygun özellikler ile temin edebilmek için 2017 yılı boyunca türlü geliştirme çalışmaları yaptık. Ürün farklı marka plotter kesiciler ile kesim, ayıklama, transfer bandına alma, cama transfer ve yapışkan kontrolü safhalarında başarıyla performans verdiğine emin olduktan sonra satışa çıkarıldı ve nihayet renkli kesim folyolarımız Sign Istanbul 2017 Fuarı’nda ziyaretçilerle buluştu.

Yine bu ürün grubunda da iki ayrı seri mevcut:

FRIMPEKS marka renkli kesim folyosu: 75 mikron kalınlığındadır. 11 renk, parlak ve mat olmak üzere toplam 22 renge sahiptir. Plotter kesimde ve ayıklamada mükemmel performans gösterir. Kısa ve orta vadeli yazılar, semboller ve işaretlemeler için uygundur.

FINECAL marka renkli kesim folyosu: 70 mikron kalınlığındadır. 10 renk, parlak ve mat olmak üzere toplam 20 renk seçeneği sunar. Plotter kesimde ve ayıklamada mükemmel performans gösterir. Kısa ve orta vadeli yazılar, semboller ve işaretlemeler için uygundur.

Frimpeks olarak, sektöre sunduğunuz ürün grupları hakkında okuyucularımıza kısaca bilgi verir misiniz?

Frimpeks’in fuarda sergilediği ürünleri şöyle:
Yüksek Seri Grafik ürünleri içerisinde şunlar yer alıyor:
• FRIMPEKS marka dijital baskı folyosu (80 ve 100 mikron)
• FRIMPEKS marka renkli kesim folyosu (75 mikron)
• FRIMPEKS marka kumlama folyosu (80 mikron, polimerik)

Standart Seri Grafik Ürünleri içerisinde şunlar yer alıyor:
• FINEJET marka dijital baskı folyosu (80 ve 100 mikron)
• FINECAL marka renkli kesim folyosu (70 mikron)
• FINETCH marka kumlama folyosu (80 mikron, monomerik)

Kendinden Yapışkanlı Bant Ürünleri içerisinde şunlar yer alıyor:
• Köpük bantlar
• Filmik Kırmızı Bantlar
• Filmik Bantlar (Pleksi arkasında kullanılan)
• Vinil Ekleme Bantları

Cam Üzeri Dijital Baskı Yardımcı Kimyasalları içinde şunlar yer alıyor:
• Primer (mürekkebin cama tutunmasını sağlar)
• Beyaz Fon Boyası (UV Baskı sonrası uygulanır, desen ve görselin görüntü kalitesini yükseltir)

Önümüzdeki yıl 30’uncu kuruluş yılını kutlayacak olan Frimpeks markasını farklı kılan özellikler nelerdir?

Frimpeks, 1988’den bu yana süregelen ilkeli, etik duruşu, bulunduğu sektörlerin gelişimine katkıda bulunan lider kuruluş yaklaşımı ve bir dünya markası olmayı ve koşulsuz müşteri memnuniyeti sağlamayı kurulduğu günden beri amaçlayan bir firma olması özellikleriyle ayrıcalığını var olduğu her sektörde ispat etmiş bir firma. Reklam sektörüne yönelik üretim faaliyetlerimizde de, son 4 yılda sektörün ihtiyaçlarını, farklı pazarlardaki beklentileri, ürünlerin işlevlerini anlamamızı sağlayacak çok yoğun bir tempomuz oldu. Dünyanın dört tarafına kaliteli hammadde arayışları, ürün geliştirme, satış ve pazar araştırmaları için seyahatlerimiz oldu.

2014 yılından beri aynı yılda yaklaşık 4-5 fuarda katılımcı olarak yer aldık. Dünyanın her tarafından ziyaretçilerle bu konuları istişare etme fırsatı bulduk, müşterilerimizden gelen geri bildirimler çok iyi iyileştirme ve geliştirme kaynağı olarak bize destek verdi, güç kattı. Tüm bunların neticesinde kalite, servis, stok gücü ve üst yönetimimizin destekleriyle Türkiye ve dünya pazarlarında yerimizi aldık. Şu anda 35 ülkeye baskı folyolarımızı ihraç ediyoruz. Şirket genelinde çalışma temposu oldukça yüksek, aktif ve çok dinamik bir kadromuz var. Bu özellik şirketin üst yönetiminden başlayarak, üretimden finansa, satıştan, muhasebeye kadar tüm bölümlerde hissediliyor. Üst yönetimimiz de yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımları cesaretlendirip gerekli eğitimleri destekler konumda. Şirketimizin ürün geliştirme faaliyetlerine verdiği önem çok fazla, bu konuda yaptığı yatırımlar, pilot laboratuarlar ve donanımlı test cihazları bunun en iyi örneği. Müşteri beklentilerini doğru biçimde algılamaya ve beklentilerin de önüne geçecek çözümler üretebilmeye çalışıyoruz.

Fuarı ziyaret eden sektör temsilcileri ile görüşmelerinize istinaden, sektörün bugünkü konumunu ve geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

Dünyada ve Türkiye’de ortaya çıkan politik, sosyal gelişmeler ve etkileşimler maalesef sektöre son birkaç yıldır oldukça olumsuz etkilerle yansıdı diye düşünüyorum. Kur dalgalanmaları ve yatırım endişeleri derken sektörün büyüme yüzdesinin tahminler ve beklentiler altında kaldığını düşünüyorum. Yine de hep beraber işimizi ve ülkemizi geliştirecek hamleleri yapacağımıza ve gelişim kaydedeceğimize inanıyoruz.

Frimpeks’in üretim kapasitesi ve ihracat oranları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Frimpeks sadece folyo ürünlerinde aylık 2 milyon m2 üretim kapasitesine sahiptir. Yapılması planlanan yeni makine yatırımları ile bu miktar artacaktır. Kendinden yapışkanlı etiketlik ürünlerimizde ise yıllık 250 milyon m2 ürün üretmekteyiz. Etiketlik ürünlerimizi 70’ten fazla ülkeye, folyo ürünlerimizi ise 35 ülkeye ihraç etmekteyiz.

Son olarak reklam sektörüne bir mesajınız var mı?

Bugüne dek tüm ürünlerimizi ihtiyaca uygun, kalite, servis ve fiyatta istikrarlı şekilde üretip bayilerimize ve sektör hizmetine sunmaya çalıştık. Frimpeks dijital baskı ürünlerimizi beğeniyle kullanan son kullanıcılarımızın, Finejet baskı folyosu ve renkli folyo serilerimizi de (Frimpeks ve Finecal) denemelerini, bant ürünlerimizin performanslarını da değerlendirmelerini rica ediyoruz. Kendilerinin yeni ürünlerimize destek vermelerini ve geri bildirimlerini bizlerle paylaşmalarını umuyoruz. Ziyaretçilerimizle Ocak ayında gerçekleşecek olan SGI Dubai 2018 Fuarı’nda ve Mayıs ayındaki FESPA Europe 2018 Fuarı’nda Berlin’de tekrar görüşmeyi umuyoruz.Bu içerik 2319 defa okundu.