Mat Kağıt Yeni HP Latex PrintandCut Çözümlerini Sign İstanbul’da Tanıttı

Mat Kağıt Yeni HP Latex PrintandCut Çözümlerini Sign İstanbul’da Tanıttı
4-8 Ekim tarihleri arasında Tüyap’ta düzenlenen Sign İstanbul Fuarı’na katılan Mat Kağıt, reklam ve endüstriyel baskı sektörlerinin ihtiyaç duyduğu baskı ve kesim sistemlerini tanıttı. Biz de bu vesileyle Mat Kağıt Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Gönülkırmaz ile konuştuk.


Her yıl fuarın en kalabalık ve en çok ilgi gören stantlarından biri olarak, fuar Mat Kağıt için nasıl geçti? Fuarın Printtek ile eşzamanlı düzenlenmesini nasıl görüyorsunuz?

Mat Kağıt olarak başarılı bir fuar süreci geçirdik. İlk iki gün çok yoğunluk olmamasına rağmen, daha evvelden program yapıp beklediğimiz müşterilerimiz ziyarette bulundular. Oldukça verimli geçen bu görüşmeler ile ilgili önümüzdeki günlerde anlaşmalar imzalanacaktır. Yeni ürünlerimiz ile standımızı ziyaret eden müşterilerimize oldukça yoğun anlatımlarımız ve sunumlarımız oldu. Yeni ürünlerimize ilgi oldukça yoğundu. Dijital baskı teknolojisi çok geniş iş konularını da kapsamaya başladı; matbaacılık sektörü de bu alanların başında gelmekte. Geçtiğimiz yıllarda da matbaa sektöründen çok fazla ziyaretçimiz olurdu, bu yıl iki fuarın eşzamanlı düzenlenmesi bu firmalar için çok daha kolay bir uygulama oldu ve misafirler standımızı kolaylıkla ziyaret edebildiler. Matbaa sektöründen gelen birçok firmaya ürünlerimiz hakkında teknik bilgilendirmeler, sunumlar yaptık oldukça başarılı bir fuar süreci yaşadık.

Fuarda HP Latex 315 ve 335 bas-kes makinesinin ilk tanıtımı gerçekleşti. HP Latex bas-kes teknolojisinin avantajlarından biraz bahseder misiniz?

Standımızda çok sayıda farklı özelliklere sahip HP Latex 300 ve 500 serisi ürünlerimizi bulunmaktaydı, HP Latex 315 PrintandCut ve HP Latex 335 PrintandCut modellerimizi ilk defa burada tanıttık. Bu makinelerimiz ile baskı ile kesim uygulamalarını bir arada en hızlı ve kaliteli şekilde üretebilme imkanlarını gösterdik. HP Latex 315 PrintandCut ürünümüz 137 cm eninde bobin takılabilen modelimiz olup HP Latex 335 PrintandCut ürünümüz de 162 cm eninde bobin takılabilen bir ürünümüzdür. HP Latex 375 modeli, 162 cm eninde baskı yapmaktadır; 3 litrelik mürekkep kartuşu kullanmakta olup ekonomik yatırım bedeli ve sarf maliyetleri ile ön planda olan modelimizdir. HP Latex 335 modeli de 162 cm eninde baskı yapmaktadır, düşük miktarlarda baskı hacmi olan, çok ekonomik yatırım bedeli ile yatırım yapmak isteyen firmalar için çok uygun bir çözümdür. HP Latex 570 ise 162 cm eninde baskı yapan makinelerimiz içinde amiral gemisi olarak tabir edebileceğimiz modelimizdir; üzerinde bulunan özellikler ile çok çeşitli malzemelere baskı yapabilme özelliği, baskı esnasında iş gönderme sürelerinin çok hızlı olması ve ekonomik sarf maliyetleri ile beraber baskı kapasitesi açısından müşterilerimizin en çok tercih ettiği model olarak ön plana çıkmaktadır.

Fuarda sergilediğiniz diğer HP ve Zünd grubu çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz?

HP ve ZÜND markalı ürünlerimizde bulunan yeni gelişmeler oldukça ilgi topladı. Ziyaretçilerimiz HP PrintandCut çözümünde hız ve kaliteyi bir arada görmüş olmaktan çok memnun oldular. Endüstriyel üretim yapan firmalar HP Latex 3200 ve HP Latex 570 modellerimizdeki yenilikleri tüm detayları ile incelediler. Ayrıca iş sonlandırma alanında Zünd G3 XL3200 makinemizde hem ekonomik yatırım bedeline sahip modellerimiz hem de performans arayan firmalar için 3.6Kwrouter modülümüz için çok çeşitli ürün kesim çalışmalarımızı yaptık.

Endüstriyel üretim yapan işletmelerin yatırım yaptığı HP Latex 3200 modelimiz standımızda ön plandaydı, bu modelimizde son dönemde yazılım üzerinde ve makine mekaniğinde yapılan yenilikler ve yeni eklenen özellikler ile makinemiz daha stabil hale gelmiş ve endüstriyel üretim yapan işletmelerin en çok tercih ettiği ürün halini almıştır. Zünd G3 ürünümüzde son yıllarda bazı önemli aparatlar ve özellikler makine modellerimize eklenmişti, örneğin ARC Otomatik uç değişimi geçtiğimiz yıl oldukça ilgi çekmişti. Bu özelliğe sahip modellerimizin siparişlerini halen almaktayız.

Şimdi bu modele çok yeni ve güçlü bir özellik daha eklendi; 3.6 Kw Router modülümüz ile 20 mm kalınlığında akrilik levhaları çok hızlı ve kaliteli bir şekilde kesim yapılabiliyor. Fuarda da ürünün bu özelliklerinin sunumunu yaptık. Fuar süresince akrilik, mdf, alüminyum, alüminyum kompozit panel, re-board ve karton türünde çok çeşitliliğe sahip ürünlerin kesim demolarını yapabilme fırsatı bulduk. Ayrıca standımızda sarf ürün gruplarımızda yer alan SENFA Decoprint Pearl ışıklı lightbox uygulamalarında kullanılan polyester bazlı kumaşımızın baskılı ürün örneklerini ve HP Latex modellerimizde baskı çalışmalarını standımızı ziyaret eden müşterilerimize sunma fırsatımız oldu.

Fuarı ziyaret eden sektör temsilcileri ile yaptığınız görüşmelere istinaden, sektörün geleceğini nasıl görüyor ve değerlendiriyorsunuz?

Yatırım yapmak isteyen birçok firma var ancak mevcut ekonomik koşullar, ileriye yönelik planlama yapmalarını engelliyor. Yatırım yapan borçlu işletmeler var; bunlar da döviz kurlarındaki aşırı yükselmelerden endişe ediyor. Kısaca herkesin pazarda endişe ettiği bir enstrüman bulunmakta. Fakat bir yandan hayat devam ediyor ve işler gözümüzün önünden akıp gidiyor. Burada farklı talepleri cevaplayabilecek ürünlere sahip olmak çok önemli. Her farklı beklentiye cevap verebilmek tabii ki mümkün değil ancak mevcut müşteri portföyümüzde bulunan işletmelerin beklentilerini karşılayabilecek çeşitlilikte ürünlere sahibiz. Bu talepleri bu ürün zenginliğimiz içinde cevaplayabiliyoruz. 2018 yılından itibaren ülkemiz için çok daha güzel gelişmelerin olmasını umut ediyoruz, ekonomik ve siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığı bir Türkiye ekonomisinde büyümenin çok yüksek seviyelere çıkabileceğini tahmin ediyoruz.Bu içerik 2180 defa okundu.