GFK Yeni Dijital Baskı Çözümleri ile İlk Defa Sign İstanbul’daydı

GFK Yeni Dijital Baskı Çözümleri ile İlk Defa Sign İstanbul’daydı

4-8 Ekim tarihleri arasında Sign İstanbul Fuarı’na katılan GFK Dijital Baskı Çözümleri, bu yıl portföyüne yeni eklediği kesim ve baskı çözümleri ile Sign İstanbul’daydı. Biz de fuar vesilesiyle görüştüğümüz GFK Genel Müdürü Bülent Uygur ile bir araya gelerek firmanın ürün gamına eklenen yeni çözümleri ve fuarı konuştuk.

Öncelikle Sign İstanbul Fuarı’na dair genel görüş ve izlenimlerinizi alabilir miyiz? Fuar firmanız için nasıl geçti?

Fuara GFK olarak ilk katılımımızdı ve nasıl bir sonuçla bitireceğimizi tahmin edemiyorduk. Ziyaretçi sayısı ilk gün az olmakla birlikte, iki ve sonraki günlerde artarak yükseldi. Fakat ilk günden son güne kadar olan süreçte, standımızı ziyaret eden kişi sayısı oldukça fazlaydı. Bu bizi memnun etti ve ziyaretçilerin büyük kısmı bu yıl ilk defa piyasaya sunduğumuz ürünlere ilgi gösterdi. Yeni ürünlerin tanıtımı bizim için önem arz ediyordu ve bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü her geçen gün sektörün dijitalleşme arzusu ve ürünlerin buralara kayması neticesinde, müşterilerin arayışlarına karşılık vermemiz bizi mutlu etti.

Bu sene fuarın Printtek ile eşzamanlı düzenlenmesinin fuara nasıl bir yansıması oldu sizce?

Katılımcılardan ziyade ziyarete gelenlerin, her iki fuar alanın geniş bir metrekarede sergilenmesi konusunda şikayetlerini duyduk. Bununla birlikte, sergilenen ürünlerin sektörel dağılımında firmalar açısından her iki fuarda bulunabilme alternatifi de azaldı.

Fuarda tanıttığınız çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Geçen yıllardan satış ve servisini verdiğimiz Rowe&Memjet (S/B ve renkli plan kopya), Polyprint (DTG), Sunjet (mini UV) markalarımıza ek olarak bu yıl Iecho (dijital kesici), iMARK, Sunjet EcoS (rolltoroll ecosovent) ile yeni endüstriyel Sunjet UV1610 ve sektörde tek UV7110 (71cm100cm) ürünlerimizi ziyaretçilerin beğenilerine sunduk. Ürün gamımızın genişliği ve işlevliği konu edildiğinde, hemen hemen tüm dijital baskı merkezleri, copy center, matbaa, promosyon, reklam ve tabela sektörlerine ilaveten birçok spesifik iş alanlarındaki dijital baskı ve kesim ihtiyaçlarını sağlayabilecek nitelik ve nicelikte ürün ile karşıladığımızı düşünüyoruz. Bunun en büyük avantajı ise, gün ve gün kendini dijital gelişime ayak uyduran ve takip eden teknik servisimiz ile makinelerin koordinasyonunun kolay olması ve ürünlerin kullanıcılar tarafından neredeyse birbirine bağlantılı kullanılması sonucu üretkenliğin üst seviyeye çıkarılarak sunduğumuz toplam çözümdür.

Bu yıl fuarda ilk defa lanse ettiğiniz çözümler oldu mu?

Bu yıl sektörün hizmetine sunduğumuz yeni ürünlerimiz; IECHO BK3 dijital kesici serisi, iMARK dijital cut sheet kesici, Sunjet UV1610 ve UV7110 UV LED flatbed yazıcılar ile Sunjet eco solvent 180S modeliydi. Dijital kesici sektörünün önde gelen markalarında IECHO firması ile bu yıl içinde distribütörlük anlaşması imzaladık ve ürün tanıtımını da bu fuarda yaptık. IECHO, BK ve BK3 serisi ürünleri 2 veya 3 kesici kafa olarak satışı yapılmaktadır. Kesim ebatları ise 130x110cm’den 170x300 cm’ye kadar çeşitli ölçülere sahiptir. Ayrıca 8 adet farklı amaçlar için kesim bıçak üniteleri bulunmaktadır. Diğer kesici ürünümüz olan iMark ise daha küçük baskılar için kullanılmaktadır. 70cm’ye kadar uzunlukta ve 50cm genişliğinde tabaka baskıları tam kesim, yarım kesim veya kırım yapmak için satışa sunulmuştur. Üzerinde bulunan doküman besleme ünitesi ile çoklu kesim yapabilmektedir.

Yeni endüstriyel Sunjet UV LED ürünümüzün TOSHIBA CE4 baskı kafasına sahip iki yeni modeli de lanse edildi. Diğer önceki modellerden farklı olarak üzerinde standart olarak bulunan vakum sistemi sayesinde tabaka baskıların yapılmasını ve renk kalitesinin durağan olmasını sağlamaktadır. Diğer yandan kullanığı TOSHIBA CE4 baskı kafaları ile endüstriyel hacim ve çok adetli baskılamayı da sağlamış olmaktadır. 71x100cm’den 320x130cm’ye kadar değişen baskı alanları ile haricen 16 baskı kafasına kadar genişletilebilen renk çeşitliliği ile ürünümüz iddalıdır. Yine Sunjet ürünümüzün diğer bir çeşidi de EcoS180 eco solvent rulo baskı makinasıdır. 180cm’den 320cm’ye kadar değişik ölçüleri ile fuarda lanse edilmiştir. Üzerinde bulunan 2 adet Epson DX5 baskı kafası ile hızlı ve kaliteli baskılar yapılmasını sağlar.

Sign İstanbul ziyaretçilerinin ürünlerinize ilgisi nasıldı? Fuarda önemli satış anlaşmaları oldu mu?

Ziyaretçi ilgisi her yıl yeni ürünlerimizin aramıza katılmasıyla artmaktadır. Bu yüzden ürün seçimlerimizde müşterilerimizin veya ileride müşterimiz olabilecek firmaların ihtiyaçlarını ön planda tutarak seçiyor ve bu şekilde iş ortaklarımıza çözümler sunuyoruz. Elbette bu çözüm odaklı sunumlar da karşılık buluyor ve satış konusunda pozitif bir yarar sağlıyor.

Fuarı ziyaret eden sektör temsilcileri ile yaptığınız görüşmelere istinaden, sektörün geleceğini nasıl görüyor ve değerlendiriyorsunuz?

Sektörde gerek beraber çalıştığımız iş ortaklarımız gerekse diğer tedarikçilerle yaptığımız görüşmelerde tabii ki hiçbir şeyin güllük gülistanlık olmadığını biliyoruz; görüşmelerimizde birçok sorunların artarak devam ettiği, satış/ciro hedefleri, karlılık, teknik yetersizlikler, insan kaynağı gibi saymakla bitmeyecek konular var. Ancak bu sorunların uzun vadeli düşünülmesi gerektiğini ve ortak akılla iş yapan ve iki tarafın da kazan-kazan mantığıyla çözümler üreten firmalar için avantaja dönüşebileceğine inanıyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

GFK Dijital Baskı Çözümleri olarak Aralık’ta gerçekleşecek olan FESPA Eurasia fuarında da yer alacağız ve herkesi ziyarete bekleriz. 2017 yılı her açıdan çok büyük zorluklarla geçen bir yıldı diyebilirim. Herkese şimdiden bol kazançlı bir 2018 dileriz.Bu içerik 2113 defa okundu.