OTS Dijital En Yeni Çözümleri ile Sign İstanbul’daydı

OTS Dijital En Yeni Çözümleri ile Sign İstanbul’daydı

4-8 Ekim tarihlerinde Sign İstanbul Fuarı’na katılan OTS Dijital, Roland baskı ve kesim sistemlerinin yanı sıra, 3M ve Avery Dennison gibi dünya lideri markaların yeni ürün gruplarını da sektöre sundu. Biz de fuar vesilesiyle bir araya geldiğimiz OTS Dijital Genel Müdürü Onur Öz ile görüştük. Öz, Roland’ın yakın zamanda piyasaya sunacağı yeni makine grupları hakkında da bilgi verdi.

Fuara dair genel izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle bu sene fuarın beş gün olarak düzenlenmesini çok olumlu karşılamıyoruz, bu durumun gereksiz bir yorgunluk yarattığını düşünüyoruz. Zaten oldukça verimsiz geçen Çarşamba gününü fuara ilave etmenin bir getirisi olduğuna inanmıyoruz. Bunun dışında, fuarın ziyaretçi kitlesinden ve niteliğinden son derece memnunuz. OTS Dijital olarak her yıl olduğu gibi yoğun bir fuar geçirdik; bu anlamda verimli satışların olduğu ve güzel bağlantıların kurulduğu bir fuar geçirdiğimizi söyleyebilirim.

Roland grubunda bu yıl hangi çözümleri standınıza taşıdınız? Roland çözümlerinde bu yıl ziyaretçilere ne gibi yenilikler sundunuz?

Bu yıl standı farklı alanlara böldük ve standın birçok noktasında Roland baskı ve kesim makinelerine yer verdik. Bu çözümler arasında Roland baskes makineleri, UV baskı makinesi, yeni piyasaya çıkan plotter serisi ve tekstil baskı makineleri yer aldı. Bu makineler içerisinde Roland LED200 UV baskı makinesi çok fazla ilgi gördü ve bu makineyle ilgili ciddi satışlarımız gerçekleşti.

Roland’ın geçtiğimiz yıl yurtdışında lansmanını yaptığı baskes çözümlerinde gerçekleşen en büyük yenilik, bu modellerde artık Epson kafaların değil, Roland’ın özel ürettiği kendi kafa teknolojisinin kullanılmasıdır. Kafa teknolojisindeki bu yenilik, hem baskıda daha yüksek kaliteyi getiriyor hem makinelerin hızını artırıyor hem de makine fiyatlarında özel fiyatlar ve kampanyalar sunulmasına olanak sağlıyor.

Avery Dennison ve 3M grubunda hangi ürünleri sergilediniz?

Bu yıl fuarda 3M için özel bir alan tasarladık. 3M’in yeni piyasaya sürülen 180MC kodlu hava kanallı cast baskı folyosunu tanıttık. Avery Dennison için ayırdığımız özel alanda da araç kaplama için özel renk değişim folyolarını, translucent ve üst cast serilerini tanıttık ve ayrıca beş gün boyunca devam eden araç kaplama şovu ile bu ürünlerin kullanımını da ziyaretçilerimize sergiledik.

Roland, her geçen yıl sektörün taleplerine ve ihtiyaçlarına yanıt verecek yeni çözümler üretmeye devam ediyor. Roland piyasaya yakın zamanda yeni çözümler sunacak mı?

Roland’ın şu anda açıklama yapmadığı ama bizim distribütör olarak bilgi sahibi olduğumuz birçok önemli makine var. Bu modeller şu anda Roland’ın ürün gamında eksik olan modeller. Biz bu iki farklı modelin de büyük ihtimalle FESPA Eurasia Fuarı’na Roland’ın kendi standında sergilemek üzere yetişeceğini düşünüyoruz. Ayrıca bahsedebileceğim bir diğer yenilik ise Roland’ın halihazırda piyasaya sürdüğü ve Türkiye pazarına ilk defa FESPA Eurasia Fuarı’nda tanıtacağı geniş format UV baskı makinesi. Bu makineler de teknik anlamda büyük ölçüde geliştirildi, tabla özellikleri ciddi anlamda değişti. Makine, 160cm eninde ve 1.5 metreden başlayıp 3.40 metreye kadar büyüyen ebatlarda bir UV baskı makinesidir. Daha önce mevcut olan diğer ölçülerine kıyasla, birçok yeni özellik eklendi ve alt tablası tamamen değiştirildi. İki makine olarak piyasaya sunulacak olan modellerden biri flatbed baskı yaparken diğeri roll to roll olarak da kullanılabilecek. Bu makinelerden en az biri de aynı şekilde Roland’ın FESPA Eurasia’daki kendi standında ziyaretçi ile buluşuyor olacak.

Son olarak eklemek istediğiniz noktalar var mı?

Fuarla ilgili her sene söylediğim üzere, hala koridorlarda baskı makinelerinden çıkan folyoların serilme işlemine devam ediliyor. Avrupa fuarlarında bu durumu yaşamıyoruz. Ayrıca, halen yoğun solvent kokusu çıkaran baskı makineleri ile aynı salonda bulunarak hepimiz bu kokuya maruz kalıyoruz. Aynı şekilde lazer kesim makineleri ile de aynı salonda bulunmamız çok yanlış. Lazer, biz katılımcıları ve ziyaretçileri çok ciddi bir koku ve rahatsız edici bir dumana maruz bırakıyor. Bu sistemler için farklı havalandırma sistemlerinin olduğu ayrı holler organize edilmeli.Bu içerik 1918 defa okundu.