Öz Empirme Tekstil Sign İstanbul’da Kanvas Ürünlerini T-Val Markasıyla Sergiledi

Öz Empirme Tekstil Sign İstanbul’da Kanvas Ürünlerini T-Val Markasıyla Sergiledi

Öncelikle fuarla alakalı genel yorumunuzu alabilir miyiz? Fuar Öz Empirme Tekstil için nasıl geçti?

Sign İstanbul Fuarı’na yedinci kez katılıyoruz. Fuarın bu sene Printtek Fuarı ile eş zamanlı olması ilgiyi arttırmış görünüyor. Burada önemli olan kalabalığın fazlalığı değil etkin bir ziyaretçi kitlesinin olması. Bu tür fuarlara katılım amaçlarımızdan biri de, Anadolu müşterisine de ulaşabilmek. Biz ürünlerimizi tüm Türkiye’ye pazarlıyoruz. Her müşterimizi elbette ziyaret etme şansımız olmuyor. Dolayısıyla fuarda Anadolu’daki müşterilerimizin bizi ziyaret etmesi bizi mutlu ediyor. Fuarda yeni çıkarmış olduğumuz latex baskıya uygun parlak kanvas ürünümüzü ve ayrıca pigment baskıya uygun mat kanvas ürünlerimizi sergiledik. Bunların yanında üçüncü bir ürün olarak store perdeye uygun parlak ve net görüntü alabileceğimiz ürünümüzü tanıttık. Yeni ürünlerimiz oldukça talep gördü, fuarda siparişler de aldık. Bu açıdan fuardan memnun olduğumuzu söyleyebilirim. Fuara katılım amacımıza ulaştığımızı düşünüyorum. Seneye Sign İstanbul 2018 Fuarı’na da katılmayı düşünüyoruz.

Okuyucularımız için firmanızı kısaca tanıtabilir misiniz? Öz Empirme Tekstil olarak ne tür üretimler yapıyorsunuz? Ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bu sektörde 10 senelik bir mazimiz var. Firmamız 1990 kuruluşlu bir tekstil firmasıdır. Özel teknik kaplama işleri yapıyoruz; açıkhava reklam sektörüne de özelikle kanvas tablo imalatında ve reklam sektöründe kullanılan çeşitli kumaşlar imal ediyoruz. İstanbul İkitelli’de 3000 m2 kapalı alanda tekstil, ayakkabı, çanta, terlik, kemer, iç ve dış giyim sektörlerine imal ettiğimiz kumaşlarımız mevcut. Bunun dışında aynı tesiste fason baskı imalatı da yapıyoruz. Bu sektörle alakalı ürünlerde ihracata da başlamış durumdayız; bu tür fuarlara katılarak ihracatımızı da artırmaya çalışıyoruz, görüşmeler gerçekleştiriyor ve numuneler gönderiyoruz. Ancak son dönemlerde Türkiye’nin mevcut ekonomik ve siyasi krizlerinden dolayı bizlerin de bu görüşmeleri olumsuz yönde etkileniyor. Bu yansımayı fuarlarda yurtdışı ziyaretçi sayısının azalmasında da gözlemleyebiliyoruz. Beklentimiz, ekonomik istikrar sağlandıktan sonra ihracat oranlarımızı da artırarak yeni pazarlara açılabilmek.

Üretim departmanınız ve kapasiteniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Kumaş imalat hattınız dışında, fason baskı için üretim hattınızdan da bahsedebilir misiniz?

Dönemsel olarak iş hacmine bağlı olarak değişmekle birlikte, ortalama 40 kişilik bir ekibimiz var. Tesisimizde üç tane kaplama hattımız mevcut; ana kaplama hattımızda 185 cm eninde tekstil kumaşlarını işlediğimiz ortalama 55m boyunda bir kaplama hattımız var. Diğer iki hattımız dijital kaplama yaptığımız özel üretim hatlarıdır. Üçüncü hattımızda 12 renk baskı yapabildiğimiz rotasyon baskı makinemiz var. Süblime transfer baskı yapabildiğimiz bir hattımız da mevcut. Varak baskı yaptığımız ayrıca bir makinemiz var. Bunların dışında 1999 senesinde desenli flok baskıyı Türkiye’ye ilk getiren firmayız ve böyle bir hattımız var. Ayrıca suni süet üretiminde kullandığımız bir hattımız var.

Yurtiçi satış politikanızla ilgili bilgi alabilir miyiz? Öz Empirme Tekstil olarak direkt satış yapıyor musunuz veya bayilikler aracılığıyla mı satış yapıyorsunuz?

Biz kendi pazarlama ağımızla satışlarımızı yapıyoruz. İmalatçıyız henüz resmi bir bayilik vermiş değiliz. Çünkü ürün kartelamıza bu sektörle alakalı eklememiz gereken en az 6 kalem daha ürünümüz var. Bu ürünleri tamamladıktan sonra bayilik düşünebiliriz.

Yurtdışına ihracat için bu sektörle ilgili altı kalem ürün daha eklememiz gerekiyor dediniz. Bu ürünler nelerdir?

FESPA Eurasia Fuarı’na yetiştirmeye çalıştığımız biri laşel örgü diğeri de polyester tabanlı saten bayraklık kumaş olmak üzere iki çeşit bayraklık kumaşımız var. Bu ürünlerin Ar-Ge çalışmaları tamamlandı. Ayrıca şu anda patentini aldığımız ve Ar-Ge çalışması tamamlanan fosforlu tablo imalatında kullanılacak çok özel bir kumaşımız var. Dördüncüsü spatula efekt darbeli dediğimiz ve kanvas tablo imalatında kullanılan bir üründür, bu da üç sene önce patentini aldığımız çok özel bir ürün. Ayrıca kum efektli kanvas ürünlerimiz de piyasaya sunulacak.

Sektörde diğer dijital kanvas kumaşları üreticilerine kıyasla sizin ürünlerinizi öne çıkartan özellikler nelerdir?

Öz Empirme Tekstil olarak özellikle Anadolu’da pazarlama ağımız oldukça kuvvetli. Nihai tüketici açısından bakarsak, bizim ürünlerimiz baskı kalitesi olarak bir adım önde diyebilirim. Anadolu’da yüksek miktarlarda ürün alan müşterilerimize ödeme konusunda ayrıcalıklar tanıyoruz, bu da bizi rakiplerimize kıyasla öne çıkarıyor. Sipariş konusunda sevkiyatımız çok hızlı; aynı gün anlaşmalı olduğumuz kargo ve ambarlarla çok hızlı sevkiyat yapabiliyoruz. Ayrıca Anadolu’ya kendi araçlarımızla çıktığımız için sıcak satış da yapabiliyoruz.

Az önce baskı yapıldığında kumaşlarınızın bir adım daha ileride sonuç vermesinden bahsettiniz. Bu kaliteyi sağlayan nedir?

Ürün portföyümüze bakıldığında tekstil tabanlı pamuk ve polyester kumaş kullanıyoruz. Rakiplerimiz de aynısını kullanıyor ancak biz kumaşlarımızın üzerinde çok özel kaplamalar kullanıyoruz, bu kaplamaların formülasyonu bize aittir. Yurtdışından ithal ettiğimiz çok özel kimyasalların özel bir karışımla kumaşın üzerine son teknoloji makinelerle uygulanmasıyla oluşan kaplamalar kullanıyoruz. Bu kaplamalar micron derecesinde uygulanıyor, ki bu oran çok önemlidir. Son teknoloji makinelerle bunun imalatını yapıyoruz. İşin AR-GE kısmı ile bizzat kendimiz ilgileniyoruz; bünyemizde çalışan kimya mühendislerimiz bu konuda sürekli araştırma yapıyor.Dolayısıyla hem sahip olduğumuz teknik altyapı ve bilgi birikimi üretimlerimizde kalite anlamında bizi öne çıkarıyor.

Örneğin, eko solvent baskıya uygun bir ürünümüz mevcut. Üzerine kullandığımız kaplama çok özel bir kaplamadır; ürün dijital baskı makinesine girdiğinde üzerine mürekkep püskürtüldüğü zaman üzerindeki kaplama bir nevi sünger gibi mürekkebi emiyor. Diğer ürünlerde süngeri üzerine bastırdığınız zaman mürekkebi ya da herhangi bir sıvıyı dışarı verir; bizim kimyasalımız sıvıyı kaplamanın içine hapsediyor ve bırakmıyor, böylece mürekkebin yayılmasını ve dağılmasını engelliyor.

Son olarak eklemek istediğiniz konular var mı?

Sektörün içinden birisi olarak sektörün gelişmesi açısından fuarların takipçisi olmaya çalışıyoruz. Her sene ürün portföyümüzü genişletmeye çalışıyor, dünyadaki ve teknolojideki gelişmeleri sürekli takip ediyoruz. Fuarlarda açıkhava reklam sektöründe kullanılabilecek yenilikleri görebiliyoruz. Takip eden değil, takip edilen bir firma olmak; bu sektörde söz sahibi olup müşterilerimizle kaliteli ürün ve hızlı hizmet anlayışıyla çalışmak istiyoruz.Bu içerik 1947 defa okundu.