17 Temmuz 2018 Salı 20:19
English Page
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Ekim 2017 Perşembe 10:16

Türkiye’de Üretilen İlk Dijital Baskı Boyası Olan LUSTRE Dünya Markası Olma Yolunda İlerliyor

Türkiye’de üretilen ilk dijital baskı boyası olarak dünya çapında bir marka olan Lustre’nin üretimleri hakkında görüşme fırsatı bulduğumuz LUSTRE Dijital Boyaları Pazarlama Müdürü Mustafa ALTINDAĞ, yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Türkiye’de Üretilen İlk Dijital Baskı Boyası Olan LUSTRE Dünya Markası Olma Yolunda İlerliyor

Dokuz yıl önce inkjet fotoğraf baskı boyaları üretimine başlayan LUSTRE, 3 yıl önce Ar-Ge çalışmalarına başlamış olduğu dijital süblimasyon tekstil boyalarının uluslararası ve yurtiçi pazarda satışına başladı. Yeni açılan fabrikasında aylık 200 ton üretim kapasitesine sahip olan LUSTRE, yurtdışı ülkelerde açacağı satış ofisleri ve katılacağı uluslararası fuar ve tanıtım organizasyonlarıyla kapasitesini daha da artırmak ve dijital baskı boyalarında ülkemizi mevcut ithalatçı konumundan ihracatçı konumuna getirmeyi hedefliyor. Bugün yurt içerisinde beklenenin üzerinde bir beğeni ve talep gören LUSTRE baskı boyaları şimdiden Rusya ve Irak’a ihracat yapmaya başladı.

Lustre Digital Inks markası kapsamında sektöre sunduğunuz ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Türkiye’de bir ilk olarak inkjet fotoğraf mürekkeplerinin üretimini gerçekleştirdik ve bu bilgi birikimimizle birlikte dijital süblimasyon boyalarının Ar-Ge çalışmalarına büyük yatırımlar yaptık. Yine Türkiye’de bir ilk olarak en yüksek kalitede süblimasyon boyalarının üretimine başladık. Şimdi yeni kurduğumuz tesisimizde daha yüksek teknoloji ve kapasiteyle üretime başladık. Dijital pigment tekstil boyalarının da Ar-Ge çalışmalarının bitmek üzere olduğunu belirtmek isterim.

Diğer marka tekstil boyalara kıyasla ürünlerinizin kullanıcıya sunduğu avantajlar neler?

Öncelikle ürettiğimiz ürünleri kullanan iş ortaklarımızla beraber çalışarak en yüksek kaliteye ulaştık. Diğer markalara göre daha canlı ve yoğun renkler sağlayan boyalarımız, müşterilerimize daha yüksek kalitede üretim yapma imkanı verdi. Sağladığımız fiyat avantajıyla da müşterilerimiz uluslararası piyasada çok daha rekabetçi konuma ulaştı.

Boyalarınız hangi yazıcılarla uyumlu çalışıyor?

Innova HD serisi süblimasyon boyalarımız Epson DX5, DX7 ve 5113 baskı kafarıyla uyumlu. Kyocera KJ4B baskı kafasıyla uyumlu ürünümüzün testleri tamamlandı ve satışa sunduk. Konica Minolta ve Ricoh baskı kafarıyla ilgili testlerimiz devam ediyor.

Lustre boyalarının Türkiye’deki pazar payı nasıl?

Şimdiye kadar hep en yüksek kaliteye ulaşmaya odaklandık ve ürünlerimiz yoğun ilgi gördü. Bundan sonraki süreçte yurtiçi ve uluslararası piyasada daha aktif bir pazarlama faaliyeti göstererek dijital baskı boyalarında global markalar arasında ilk sıraya yerleşmeyi planlıyoruz.

Yurtdışına ihracat yapıyor musunuz? Konuyla alakalı bilgi verebilir misiniz?

Yurtdışı satışlarımızda başladı. Rusya ve Irak’a ilk ihracatlarımızı yaptık. Diğer ülkelerde açacağımız yeni satış ofisleri, uluslararası fuarlar ve tanıtımlarla markamıza yatırım yapacağız. Bu konuda bir satış ekibi oluşturduk ve her ülkede bir Lustre Distribütörü oluşturmayı hedefliyoruz.

2017 yılı Lustre açısından nasıl geçti? Bu yıl gerçekleştirdiğiniz önemli üretim ya da projeleriniz oldu mu?

2017 yılında hem dijital süblimasyon boyamızın satışları katlanarak arttı hem de yeni fabrikamızın kurulumunu tamamladık. Pigment dijital boyaları ve reaktif dijital boyalarının üretimine de 2017 yılı sonunda başlamayı planlıyoruz.

Bu yıl katılacağınız fuarlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

2017’de Photo&Digital Fuarı’na, Sign İstanbul ve FESPA Eurasia fuarlarına katılıyoruz. 2018 yılında da FESPA Berlin, Photokina Köln ve Moskova’da Printech fuarlarıyla sözleşme yaptık. Diğer dijital fuarlarıyla da görüşmelerimiz devam ediyor.

Önümüzdeki süreçte yeni hedef ve stratejilerinizden bahsedebilir misiniz?

Önümüzdeki süreçte sürekli müşterilerimizden aldığımız geri dönüşlerle yeni ürünler geliştirmeye devam edeceğiz. Dijital baskı sektöründeki diğer boyaların argelerine başlayarak ürün portföyümüzü artırmayı hedefliyoruz.

Ve son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Türkiye içerisinde bulunduğu coğrafyada güçlü ve büyük bir ülke ve dünyanın en büyük tekstil üreticilerinden birisidir. Birçok marka bugün ülkemizde üretiliyor ve kendimize ait markalar da yurt dışına açılmaktadır. LUSTRE böyle güçlü ve tekstil devi bir ülkeye armağan edilmiş başarılı bir çalışmanın ürünüdür. Ülkenizde başarılamayan bir şeyi başarıyorsunuz ve ithalatın önüne geçiyorsunuz. Ülkenize ve ülkeniz sanayicisine, gelecek kuşaklara verebileceğiniz en güzel hediye ve mirastır bu. Bugün LUSTRE olarak büyük bir mutluluk ve ilk günkü heyecanla Ar-ge çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Sizlere de böyle bir röportaj fırsatı verdiğiniz için ayrıca çok teşekkür ediyorum.

Bu haber toplam 2113 defa okunmuştur
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 SignGraphic | Kaynak gösterilse dahi izinsiz içerik kopyalanamaz.