Başarılı Bir Araç Kaplamasına Yönelik İpuçları

Başarılı Bir Araç Kaplamasına Yönelik İpuçları
Yüksek rekabetçi bir pazarda çalışmanızın öne çıkmasına yardımcı olabilecek kilit noktaları özetleyerek, araç kaplama işleminin zorunluluğu ve gerekliliğini öğrenmek için kaplama uzmanlarıyla görüşen Rob Fletcher, uzman tavsiyelerini bu makalede bir araya getiriyor.


Yazan: Rob Fletcher

Araç kaplama, sektördeki en popüler ve rekabetçi pazarlardan biri, ancak uygulamalarınıın en yüksek kalitede olmasını nasıl sağlayabilir ve rakibiniz üzerinde avantaj elde etmenize nasıl yardımcı olabilirsiniz? FESPA 2017, ziyaretçilerin ilgisini çeken bir dizi heyecan verici özellik barındırıyordu, ancak özellikle öne çıkan nokta FESPA World Wrap Masters’ın bu yılki finaliydi. Final, dünyanın her yerinden yarışmacıların katıldığı bir yarışmanın doruk noktasıydı ve her biri kendi araç kaplama becerilerini küresel bir platformda sergiliyor olmaktan dolayı hevesliydi.

Yüksek rekabetçi bir pazarda çalışmanızın öne çıkmasına yardımcı olabilecek kilit noktaları özetleyerek, araç kaplama işleminin zorunluluğu ve gerekliliğini öğrenmek için kaplama uzmanlarıyla görüştük.

Uygulama kolaylığı, folyonun kalitesi

Araç kaplamada yoğun olarak kullanılan bir marka olan Avery Dennison, bu tür işlerin üretiminde kritik önem taşıyan ürünleri pazara sunuyor. Ürün Müdürü Esra Boro, kullanıcıların sarf malzemelerinde kaliteli ürün kullandıklarından emin olmaları gerektiğini ve böylece çalışmalarında iyi sonuçlar elde elde edebileceklerini belirtiyor. Boro, “Bizim için uygulamaya uyumluluk ve dayanıklılık, uygulama kolaylığı ve folyo kalitesi gibi özellikler uygun bir araç kaplama işi için en önemli noktalardır” dedi. “Bunlar, montajcıların yaşamını kolaylaştırmak ve ürünü rahatça kullanmak için en önemli noktalardır. Bu perspektifte, uygulama için doğru folyonun seçilmesi başlangıç noktası olmalıdır.”

“Folyo seçiminin uygulama gereksinimlerini karşıladıktan sonra, temiz bir ortamda çalışmanızı ve müşterileriniz için önerdiğimiz folyo uygulama kurallarını takip etmenizi öneririz. Alt yüzeyin temizlenmesi, folyonun doğru bir şekilde ısıtılması ve gerilmesi, montajcıların dikkat etmeleri gereken noktalardır.”

Boro, Avery Dennison’ın, kendi ürün portföyünden geniş bir yelpazede çözümler sunmanın yanı sıra yüksek kaliteli malzemeler kullanarak en iyi uygulama tekniklerini sergileyen özel bültenlerle kaplamacılara daha fazla destek sunabileceğini söylemeye devam etti. Boro, “Yüksek kalitede Avery Dennison Supreme Sarmalama Folyosu ile uygulamacıları geniş renk yelpazesiyle destekliyoruz. Son zamanlarda Hamburg’daki FESPA’da pazarın yoğun sezonunu hedefleyen 18 yeni Supreme Kaplama Folyosu rengini tanıttık ve portföyümüze yeni folyolar eklemeye devam edeceğiz.”

“Daha fazla teknik güven için, uygulamacıların ürünlerimizi uygulamakla ilgili ipuçlarını ve püf noktalarını daha da öğrenebilecekleri kapsamlı teknik eğitimlerimiz var. Bu eğitimlerimiz farklı seviyelerdedir: Bir veya iki günlük eğitimler olabildiği gibi Avrupa’daki farklı bölgelerde de eğitimlerimiz mevcuttur. Uygulamacılara, teknik başvuru bültenlerimizi ve web sitemizde paylaşılan uygulama videolarını takip etmelerini ve sertifikalı kurulum ağımıza katılmak ve eğitimlerimizden birine kaydolmak için daha fazla bilgi edinmelerini tavsiye ediyorum.”

Kaliteyi planlayın ve hazırlayın

Araç kaplama ürünlerinin tedarikinde yoğun şekilde yer alan bir başka şirket Roland DG’dir. Roland DG, dünya çapında FESPA etkinliklerine düzenli olarak katılan, geniş formatlı baskı cihazları, mürekkepler ve RIP yazılımı sunabiliyor. Roland DG Benelux bölgesinin Medya Merkezi İş Geliştirme Müdürü Jeroen Kooij şunları söylüyor: “Araç kaplama piyasası sabit bir oranda büyüyor ve kesinlikle doymuş değil. Baskı hizmeti sağlayıcıları için (PSP’ler) yaratıcı, sürekli gelişen ve nispeten yüksek sınırlar için potansiyel sunan müthiş bir pazar. Baskı üreticilerinin gelecekteki potansiyeli inanılmaz derecede heyecan verici, zira bu durumun Avrupa’da ana akım olmasını sağlamaya başlıyoruz. Tam kaplama olsun, çıkartmalar, pencere renk tonları veya ayna kapakları olsun, tek limit müşterinin hayalidir.” Kooij, kaliteli bir araç kaplama için neler yaptıklarına odaklanarak, baskı aşamasının çok önemli olduğunu, uygulamacıların bir projenin sonunun en yüksek standartta olmasını sağlamaları gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Sonlandırmanın kalitesi çok önemli, bu nedenle süreci kontrol etmek (tasarım, baskı ve kurulum) çok önemli. Kaplama işleminde yeniyseniz, doğru şekilde eğitim aldığınızdan emin olun.”

“Araç bakımı seviyesine bakılmaksızın sadece malzeme açısından bakıldığında, iş için doğru ortamı seçmek çok önemlidir. Uygulamaya ve becerilerinize en uygun olan üreticileri arayın ve medya üreticisinin istediği kurallara uyun.”

Benzer şekilde Kooij, bu tür bir çalışmayı gerçekleştirirken, başlangıç aşamasında dikkat edilmesi gereken kilit tehlikelerin bir kısmına vurgu yaparak sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Ön işlem aşamasında acele etmemek çok önemlidir; aracın kaplama ortamındaki iklim koşullarına uyum sağladığından ve kaplama başlamadan önce iyi durumda olduğundan emin olun. Aracı, karoser, pas veya diğer nihai sonucu etkileyecek alanlarda oluşabilecek herhangi bir hasar için kapsamlı bir kontrolünü gerçekleştirin. Toz izlerini veya daha önce yapıştırılan sargıyı çıkarmak için yüzeyi iyice temizleyin. Boşaltma sırasında, yeni araçların boyası hasar görmüş olabilir, bu da kısmi yeniden boyama gerektirebilir. Bu tespit edilemezse folyonun daha az yapışmasına, boyanın renk kaybına veya kaplamadan sonra hasar görmesine neden olabilir.”

Kooij, “İyi hazırlık ve iş için en uygun araçları kullanmanın” etkileyici bir sonuç vermenin anahtarı olduğunu vurguluyor. Yüksek kaliteli mürekkep ve doğru ortamla birleştirilmiş geniş formatlı bir cihaz, kurulumun sorunsuz devam etmesine ve zaman içinde sürecek en iyi sonuçları vermesine yardımcı olacaktır.

Becerilerinizi geliştirmeye çalışın

FESPA etkinliklerine düzenli olarak katılan Grafityp da bu pazarda yer alıyor. Şirket, araç kaplamada kullanılmak üzere bir dizi folyo sunarken aynı zamanda bu alandaki kişilere eğitim ve rehberlik sağlıyor. Grafityp’in Ticari Müdürü Philippe Renquin, “Baskılı folyo ile kaplama yapmak hala çok popüler ve büyük bir pazarı temsil ediyor. Renkli folyo ile kaplama yapmak ya da kişiselleştirmek hacim olarak bu kadar büyük değil” diyor.

Renquin için, araç kaplama uygulamasını tamamlamak için kullanacağınız malzemeleri seçerken uygulama kolaylığı kritiktir. Renquin, birlikte çalıştığınız materyallerin uygulanmasını kolaylaştırabilirseniz, “bunun sonrasında her şey yerinde olacaktır” diyor. Bununla birlikte Renquin; “En iyi kit ve malzemelere yatırım yapabilirsiniz; ancak araç kaplama sanatında uzmanlaşmazsanız, o zaman gerçek bir kalite sonucuna ulaşmanız mümkün değildir. Ve bunu göz önünde bulundurarak Renquin, Grafityp’in araç kaplama yeteneklerini arttırmak isteyenlere çeşitli eğitim kursları sunduğuna dikkat çekiyor.

Renquin şunları söylüyor: “Kaplama kesinlikle sanatın kurallarına uygun olarak yapılmalıdır, bu yüzden eğitimli profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Bu durumda, iyi bir araç kaplama kalitesi garanti edilecektir. Eğitim kurslarına katılmaya devam edin. On yılı aşkın bir süredir uygulama merkezimizde eğitimler sunuyoruz.”

Başarı için hazırlanın

FESPA World Wrap Masters’ın büyük bir destekçisi olan ve portföyünde çok çeşitli ürüne sahip olan Hexis de sektörün büyük oyuncuları arasında. Hexis Pazarlama Müdürü Patrice Salvan, araç kaplama pazarında önemli büyümenin arkasındaki temel nedenlerden biri olarak kişiselleştirmeyi vurguluyor.

Salvan, “Kişiselleştirme, bir kitlesel üretim dünyasında daha fazla insanın talep ettiği bir şey olduğu için bu pazar oldukça iyi. Özel üretimler istiyoruz. Müşterimiz bu kadar çok şey yapmıyor, ancak çatılar, aynalar veya bazı donanımlarda yapılan küçük kişisel tasarımlarda çok fazla ayrıntı talep ediliyor.” Salvan, araç kaplama uygulayıcılarına tavsiye vermek adına, bu sektörde aktif olanların dikkat etmesi gereken üç ana noktayı ele alıyor: “Önce, folyo uygulamak için kaplamacılar eğitim almalı; ikinci olarak, atölyelerinizin tozsuz ve 20 derece civarında iyi bir sıcaklıkta temiz olduğundan emin olmanız gerekir; ve nihayet, aracın kaplama işlemi için uygun şekilde hazırlandığından ve kaplanmayacak alanları kaplayarak temizlendiğinden emin olun.”

Salvan, araç kaplama ustalarını öğrenmeye devam etmeye teşvik ederek, en güncel ürünleri ve teknikleri kaplamada kullanmaya devam etmeleri için teşvik ederek şunları söylemektedir: “Eğitimler alarak, düzenli olarak yeni folyolar ve bunları uygulama yolu üzerinde bilgilerinizi güncel tutmaya çalışın. Yıl boyunca tüm dünyada eğitimler veriyoruz; müşteriye iyi bir iş çıkartmak için ipucu ve püf noktalarını paylaşıyoruz. Ayrıca, uygulamanın kendi kendine eğitimi için video da sunuyoruz.” Araç kaplama, en karışık iş biçimlerinden biridir ve doğru bilgi ve beceri olmaksızın çok daha kötü sonuçlar verebilir. Bununla birlikte, bu makalede ortaya konan basit adımları izleyerek, en iyi uygulamalara imza atabilirsiniz.

Kaynak: Fespa.comBu içerik 3474 defa okundu.