17 Temmuz 2018 Salı 20:11
English Page
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
18 Eylül 2017 Pazartesi 08:37

5 Soruda Canon UV Jel Teknolojisi

Canon Eurasia’nın Geniş Format Yazıcı Grubu Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Levent Kölege ile 5 soruda UV Jel teknolojisini konuştuk.
5 Soruda Canon UV Jel Teknolojisi

4-8 Ekim tarihlerinde Tüyap’ta gerçekleşecek olan PRINTTEK Baskı Teknolojileri ve Kağıt Fuarı’nda yeni UV jel teknolojisini ve bu teknolojinin ilk kez kullanıldığı rulodan ruloya baskı makinesi Colorado 1640’ın lansmanını yapacak olan Canon Eurasia’nın Geniş Format Yazıcı Grubu Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Levent Kölege ile 5 soruda UV Jel teknolojisini konuştuk.

Colorado 1640’ın kullandığı UV Jel teknolojisi nedir? Mevcut teknolojilerden farkı nedir, açıklayabilir misiniz?

Canon UV jel teknolojisi, Canon’un araştırma – geliştirme alanında yaptığı sürekli yatırımların başarılı birçok sonucundan biridir. Bu yepyeni teknoloji ile Canon, daha önce alışkın olduğumuz mevcut dış mekan baskı teknolojilerinin bir adım önüne geçiyor. Form itibariyle gerçek anlamda jel olan bu mürekkep; medyaya uygulandığında, mevcut teknolojiler gibi medyanın içine geçmek yerine yüzeye sıkıca tutunuyor. UV kurutma sistemi ile sabitlenerek kullanım süresince dış etkenlere karşı mevcut sistemlere göre çok dayanıklı bir uygulama haline geliyor.

Yani geleneksel UV teknolojisinden farklı bir şeyden bahsediyoruz, değil mi?

Geleneksek UV baskı, farklı mürekkep katmanlarının ayrı ayrı kurutulması sonucu dengesiz bir yüzey oluşturur, bu da kabarma etkisi yaratır. Bunun aksine UV jel teknolojisinde kullanılan LED UV kurutma sistemi baskı kafasından bağımsız hareket eder. Yani Canon UV jel mürekkep, görüntünün tamamına mürekkep bırakılana kadar kurutulmaz, dolayısıyla her mürekkep damlasına yerleşme fırsatı tanınır.

UV jel teknolojisi baskı kalitesini nasıl etkiliyor?

Baskı kalitesini etkileyen pek çok parametre vardır. Ancak gerçek baskı kalitesinin değerlendirilmesinde belirleyici unsur, en son mürekkep katmanının medya üzerinde nasıl oluşturulduğudur. Biraz önce bahsettiğimiz mürekkep püskürtme yöntemi, mürekkebin jel formu, mürekkebin medya üzerinde hemen tutunması ile tüm medya tiplerinde doğal olarak daha yüksek baskı kalitesi alıyoruz. Bu arada şunu da söylemek gerekir; Canon UV jel mürekkep, mevcut rulodan ruloya teknolojilerinde geçerli olandan çok daha geniş bir renk gamı sunar.

Hız ve genel verimlilikte neler sunuyor?

Canon UV jel mürekkebin her damlası medyaya temas ettiği anda tutunabilir. UV jel mürekkep damlacığı tutunduktan sonra malzemeye sabitlenir ve nokta artışı çok iyi kontrol edilir. Canon UV jel teknolojisi doğası gereği, püskürtme ve kurutma aşaması arasında meydana gelen nokta kazancı veya kaynaşmasını benzersiz bir şekilde kontrol altında tutar. Dolayısıyla Canon UV jel kullanıldığında daha az geçişle yeterli miktarda mürekkep yerleştirilebilir ve sonlandırılmış baskı üretmek için gereken süre kısalır.

Diğer bir hız kazandıran avantajı ise; arızalı bir püskürteç tespit edildiğinde arızalı püskürteç (nozzle) kapatılır ve onun işlevini yakındaki püskürteçler devralır. Bu sürecin tamamı otomatik olarak ilerler, hiçbir operatör müdahalesi gerektirmez. Hızla kurutulup hazır hale gelen Canon UV jel baskı, hemen post prodüksiyon işlemine alınabilir halde olacağından uçtan uca verimlilik daha da artar.

Son olarak Colorado 1640’ın hangi alanlarda çözüm sunacağını düşünüyorsunuz? Hangi pazarları hedefliyorsunuz?

Colorado 1640 en yüksek endüstriyel standartlara göre tasarlandı. Her ölçekten işletmenin maksimum üretim ihtiyaçlarını karşılar. Posterlerden bannerlara, zemin görsellerinden, POS malzemelerine, reklam panolarından pencere grafiklerine ve duvar kağıtlarına kadar çok geniş bir alanda yüksek hacimli uygulamaları gerçekleştirebilir ve bunların hepsini müşterilerin talep ettiği kısa süreler içinde üretip hazır hale getirebilir. Baskı maliyetinde mevcut teknolojilere göre %40 daha avantajlı olması sebebiyle de Colorado 1640’ın dış mekan baskı sektörüne yepyeni bir yön vereceğine inanıyoruz.

Bu haber toplam 2136 defa okunmuştur
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 SignGraphic | Kaynak gösterilse dahi izinsiz içerik kopyalanamaz.