17 Temmuz 2018 Salı 20:21
English Page
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
18 Eylül 2017 Pazartesi 02:52

Printtek 2017, TÜYAP Proje Grup Başkanı Oya Akgün: Baskı teknolojilerinin geleceğini takip etmek isteyen tüm profesyonelleri bu fuara davet ediyoruz

4-8 Ekim tarihlerinde Tüyap’ta düzenlenecek olan Printtek 2017 Fuarı için geri sayım başladı. 80’li yıllardan bu yana matbaa, baskı ve kağıtçılık sektörlerinin nabzını tutan fuar, bu yıl dijital baskı, 3D baskı ve nanoteknolojilere de odaklanarak, baskıda Yenikapılar açacak.
Printtek 2017, TÜYAP Proje Grup Başkanı Oya Akgün: Baskı teknolojilerinin geleceğini takip etmek isteyen tüm profesyonelleri bu fuara davet ediyoruz

4-8 Ekim tarihlerinde Tüyap’ta düzenlenecek olan Printtek 2017 Fuarı için geri sayım başladı. 80’li yıllardan bu yana matbaa, baskı ve kağıtçılık sektörlerinin nabzını tutan fuar, bu yıl dijital baskı, 3D baskı ve nanoteknolojilere de odaklanarak, baskıda Yenikapılar açacak. Biz de fuar öncesi proje ekibiyle bir araya gelerek fuarın bu yılki edisyonunu konuştuk. Tüyap Proje Grup Başkanı Oya Akgün fuarla ilgili merak edilenleri okuyucularımız ile paylaştı.

Printtek fuarı kaç yıldır düzenleniyor? Fuarın konsepti ve başlangıçtan günümüze kadar geçirdiği aşamalar nelerdir öğrenebilir miyiz?

Printtek Fuarı, TÜYAP Fuarcılık Grubu tarafından 80’li yıllardan itibaren düzenlenmekte olan, en eski ihtisas fuarlarımızdan biri. Hafızalardaki eski adıyla Matbaacılık ve Kağıt Endüstrisi Fuarı. 2000’li yılların başında hem katılımcılarımızdan gelen hem de fuarcılık endüstrisindeki trendlere istinaden jenerik bir isim altında toplanarak Printtek adını kullanmaya başladık.

Bu fuara katılacak olan firmalar veya ziyaretçiler fuardan ne gibi faydalar sağlayacak? Firmalar bu fuara neden katılmalılar?

Ana sloganımızda da ifade ettiğimiz gibi; “Baskı Teknolojilerinin Geleceğini” takip etmek isteyen tüm profesyonelleri bu fuara davet ediyoruz. Baskı teknolojilerinde, gerek konvansiyonel gerek dijital anlamdaki gelişmeleri, yeni çözüm ve malzemeleri bu fuarda görebilirler.

Aynı zamanda baskı teknolojilerinin hangi alanlara doğru kaydığını, nerede daha aktif daha hızlı teknolojik gelişmeler sunduğunu takip edebilirler. İşte bu süreç içinde kendini konumlandıran ve yer almak isteyen uluslararası markaların ülkemizde faaliyet gösteren kurumları veya mümessil firmaları, ayrıca yerli markalarımız yani üreticilerimiz de katılımcı tarafında yer alarak tüm yeni ürünlerini kullanıcılara sunmaktalar.

Bu yılki fuarda hedeflenenlerin neler olduğunu öğrenebilir miyiz? Fuarla ilgili beklenti ve öngörüleriniz nelerdir?

Printtek 2017’de 200’e yakın katılımcı firma ve 500’e yakın markanın “Geleceğin Baskı Teknolojilerinin” gündemini ziyaretçilere yansıtmasını öngörmekteyiz. Özellikle baskı teknolojilerinde bir hayli aktif olan ambalaja yönelik çözümlerin sergilenecek olan makine parkurunda yoğun olacağını söyleyebiliriz. Dijital baskı teknolojileri ve kopyalama sistemleri de bir önceki fuarımıza göre daha geniş bir katılım ve marka temsiliyle ziyaretçilerimizi karşılayacaklar. Tabii sarf malzemeleri, kağıt ve tüm tamamlayıcı ürünler kapsamında da farklılık yaratmayı hedefleyen kullanıcılar için çok yeni ve cazip ürünlerin yer alacağını paylaşabiliriz.

Bu yılki fuarın içeriğinde farklılık veya gelişme olacak mı? Katılımcıların ve ziyaretçilerin fuardan azami faydayı sağlaması için birtakım yan etkinlikler veya seminerler olacak mı?

İçerik olarak bir önceki sorunuzda da ifade etmeye çalıştığım gibi, sektörün dinamikleri hangi alanlarda yoğunlaşmakta ise Printtek 2017 de bizlere bunu yansıtan bir platform. Bu noktada katılımcı ve ziyaretçilerimiz kapsamlı bizim fuar alanımıza özel olarak geliştirilmiş olan MYTUYAP iç navigasyon sisteminden bahsetmek isterim. Katılımcılarımızın sergiledikleri ürün gruplarına göre rahatlıkla ziyaretçilerimizce tasnif edilmesini sağlayan, fuar alanında ilgili standlara ulaşımı yönlendiren özel bir program. Bu mobil uygulamayı tüm ziyaretçilerimiz kullanmakta oldukları operatöre uygun sanal mağazadan ücretsiz olarak yükleyebilirler. Etkinlik programımıza gelince gene bir hayli yoğun ve renkli olduğunu ifade edebiliriz.

Printtek Forum’da fuar süresince baskı öncesine yönelik seminerler geçtiğimiz fuarımızda olduğu gibi Ceyhun Akgün tarafından, her gün ortalama beş seans şeklinde programlanarak, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. BASEV’in fuar süresince farklı konularda atölye çalışmaları ve eğitim kurumlarımız ile beraber özel etkinlik ve sergileri yer alacak. İMEDDER’in de fuar süresince baskının dünü ve bugününü bizlerle paylaşacağı etkinliklerine ev sahipliği yapacağız. İlgilenenler, Printtek 2017 etkinlik programının güncel detaylarını web sitemizden rahatlıkla takip edebilirler.

Tanıtıma yönelik yurtiçi ve yurtdışında ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

Printtek 2017 pazarlama faaliyetleri yaklaşık bir buçuk senedir sürmekte. Ülkemiz içinde varolan mesleki kuruluş ve birlikler ile koordinasyon halinde bu süreç devam etmekte. Burada Matbaa Odaları Federasyonu’nun değerli katkılarını özellikle ifade etmek isterim. Ayrıca öncelikle Avrasya Bölgesi olmak üzere yurtdışındaki öncelikli hedef pazarlarda hem ilgili ülkelerde aktif olarak varolan TÜYAP Yurtdışı Ofislerimiz aracılığıyla hem de geçtiğimiz yıllara göre çok daha yoğun kullanmakta olduğumuz dijital pazarlama kanalları vasıtası ile yoğun bir tanıtım faaliyeti yürütmekteyiz.

Printtek 2017 için hazırlık çalışmalarınız ne durumda? Önceki etkinliklere göre, bu yıl hem katılımcı hem de ziyaretçi açısından sunacağınız yenilikler var mı?

Açıkçası şu anda hazırlık çalışmalarımızın son dönemindeyiz. Ziyaretçiye yönelik çok daha yoğun bir süreç içinde olduğumuzu ifade edebilirim. Pinttek 2017’nin bu yıl bir önemli farkı da eş zamanlı olarak Sign İstanbul 2017 Fuarı ile TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olması. Her iki fuar projesi için de bu durumun önemli bir sinerji yaratacağına inanıyoruz.

Bu yıl fuarda ayrıca 3D baskı teknolojilerine ve nanoteknolojilere de yer ayırdığınızı görüyoruz. Geleceğin teknolojileri diyebileceğimiz bu teknolojilerin matbaacılık ve baskı sektörüne katkısı ne olacak? Fuar organizatörleri olarak sizin bu sistemlere fuarda yer vermenizin nedeni nedir?

Bildiğiniz gibi fuarlar sektörlerin hangi yönde gelişme kaydettiğini veya hangi yöne doğru kayacağınıda gözlemleyebildiğimiz çok canlı pazarlama platformlarıdır. Baskı teknolojileri kapsamında, 3D baskı çok hızla gelişen ve çok farklı sektörlere hizmet veren bir alan. Bu nedenle Printtek 2017 kapsamında sergilenmekte olan ürün yelpazesinde kaçınılmaz bir şekilde yerini aldı. Ayrıca hibrid sistemler ve nano teknolojide gündemdeki başlıklar da aynı şekilde. Printtek bir teknoloji fuarı, dolayısıyla baskı teknolojilerinin yönünü ve yeni hedeflerini burada ilgililerin dikkatine sunmak ana amacımızdı.

Farklı ülkelerden ve Türkiye’den katılımcı veya ziyaretçilere ulaşım konaklama vs. gibi konularda sağlayacağınız kolaylıklar olacak mı?

Türkiye içinde Matbaa Odaları Federasyonu ile beraber yürüttüğümüz sektör mensuplarına yönelik özel bir ziyaret programı var. Burada biz de kendilerine ulaşım konusunda da kapsamlı destekte bulunmaya gayret gösteriyoruz. Yurtdışı ziyaretçiler kapsamında Özel Alım Heyetleri çerçevesinde ağırlama aktivitelerimiz söz konusu.

Daha önce Printtek Fuarı dört yılda bir düzenlenmeye devam ederken, 2019 yılında da Printtek Dijital Fuarı’nı düzenleyeceğinizi duyurmuştunuz. Bu fuarla ilgili çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? Dijitale dair böyle bir etkinliği ayrıca organize etmenizdeki neden nedir?

Evet, Printtek 4 yılda bir baskının tüm segmentlerini sergileyen, bir anlamda ülkemiz ve yakın bölgesinde yeni yatırımlara yön veren uluslararası bir ihtisas fuarıdır. Fuarın ertesi yıllarda bu şekilde devam etmesini öngörüyoruz. İki yıl sonra ise yeni projemiz Printtek Dijital 2019 ile teknolojik olarak daha hızlı gelişmekte olan ve buna paralel olarak taleplerinde 2 yıl periodunda karşılanmasının daha doğru olacağını ifade edebileceğimiz Dijital Baskı Teknolojileri ana kapsamlı fuarımızı organize edeceğiz.

Sektörü geçmişten bugüne yaşanan gelişmeyi göz önüne alarak, bugünkü baskı ve matbaacılık sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Matbaacılık sektörü de tüm diğer teknoloji yoğunluklu alanlar gibi, yeni teknoloji ve gelişmeleri hızla kendine adapte eden bir endüstri. Kullanım alışkanlıklarında veya pazarlama faaliyetlerindeki değişimleri ve yenilikleri ürünlerine yansıtan dinamik bir yapı. Ambalaj ile yakın ve yoğun etkileşimi ve dijital baskının sektörde gördüğü ilgi aslında aynı nedenlere dayanıyor kanaatindeyim.

Son olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir konu var mı? Öncelikle bize sayfalarınızda yer verdiğiniz için TÜYAP Printtek 2017 Proje Grubu olarak teşekkür etmek isteriz. Değerli okuyucularınıza da gerek Printtek 2017 katılımcıları ve etkinlikleri kapsamlı güncel bilgileri takip edebilecekleri, gerek ücretsiz online davetiye kaydı imkanı sağlayan www.printtekistanbul.com sitemizi ziyaret etmelerini öneririm. 4-8 Ekim 2017 tarihleri arasında TÜYAP Istanbul’da Printtek 2017 Fuarı’nda görüşmek dileğiyle…

Bu haber toplam 2009 defa okunmuştur
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 SignGraphic | Kaynak gösterilse dahi izinsiz içerik kopyalanamaz.