17 Temmuz 2018 Salı 20:13
English Page
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
17 Eylül 2017 Pazar 22:35

Reklam Sektörü İçin En İyi 9 Grafik Tasarım Yazılımı

Fespa.com’da yayımlanan makale, piyasada yaygın kullanılan Adobe’un eşdeğer özelliklerini sunan alternatiflere odaklanıyor.
Reklam Sektörü İçin En İyi 9 Grafik Tasarım Yazılımı

Günümüzün tüm tabelalarının hemen hemen hepsi masaüstü bilgisayar yazılımında tasarlanmış olup, birçoğu vektör grafikleri çeşitli araçlar ve efektlerle sunuyor. Fespa.com’da yayımlanan makale, piyasada yaygın kullanılan Adobe’un eşdeğer özelliklerini sunan alternatiflere odaklanıyor.

CADlink SignLab V10

Uzun süredir piyasada kullanılmaya devam eden SignLab, tabela, gravür ve benzeri mesleki hizmetleri amaçlayan bir yazılım paketi için bir sıçrama tahtası olmuştur. Bu ürünler, sürekli lisans ürünleridir (yani kiralanmamıştır), ancak destek ve yükseltmeleri içeren yıllık bir servis ücreti seçilebiliyor. Her biri en yeni 64-bit Windows 10’da çalışan farklı uygulamalar için birkaç paket mevcut. Yeni özellikler şunları içeriyor:

• Clipart içine online erişim

• SVG’nin diğer formatlarla birlikte alınması

• STL’nin import edilmesi (3B baskı formatı)

• Karakterler için beyaz çizgiler

• Gümüş metalik mürekkepler için destek

• Yeni özel efektler

• Geliştirilmiş Bezier ve bitmap düzenleme

• 30’dan fazla barkod stili

Bu yazılım, baskı ve kesim makinelerinin yanı sıra ayrı kesicileri de destekleyecek özelliklere sahiptir. Malzemeyi büyük formatlar üzerinde kaydetmek için iç içe yerleştirme önerilir.

CorelDraw Graphics Suite 2017

CorelDraw vektör tasarım uygulaması uzun süredir tabela tasarımcıları tarafından favori haline geldi. 1989’da Illustrator’a kıyasla nispeten düşük maliyetle başlayan yazılımı kullanıcılara sevdiren şey, çoğunlukla Corel tarafından paketlenmiş “ücretsiz” eklentilerin çok oluşuydu: Yüzlerce yazı tipi, binlerce küçük resim grafiği ve şaşırtıcı sayıda aksesuar programları...

1990’lı yıllarda kısaca bir Macintosh sürümü olmasına rağmen, uzun yıllar yalnızca Windows için mevcuttu. Adobe, 2002’de Creative Suite’i duyurduktan sonra Corel politikalarını revize etti ve sonuçta Graphics Suite olarak adlandırdığı kendi paketi ve ardından X8’e kadar çeşitli X versiyonları geldi. Hâlâ çok sayıda yazı tipi ve küçük resim vardı, ancak aksesuar programları daha az ve daha saygın nitelikteydi.

Graphics Suite’in her 18 ayda bir revize edilmesi gerekiyordu, ancak Corel bu yıl bir yıllık döngüye geçeceğini ve bunları çıkış yılı sonrasında isimlendireceğini söyledi. Bu yüzden son sürüme CorelDraw Graphic Suite 2017 denir.

Graphics Suite dört ana program içerir:

• CorelDraw (vektör çizimi, boyama, düzen)

• Photo-Paint (Photoshop’a eşdeğer olan piksel tabanlı resim editörü)

• PowerTrace (fotoğraftan vektör dönüşümü)

• Font Yöneticisi (çeşitli uygulamalar için fontları aramak, gruplamak ve etkinleştirmek / devre dışı bırakmak için)

CorelDraw vektörü, Suite içindeki tabela çalışmaları için en çok kullanılan program olacak gibi görünüyor. Hemen hemen Illustrator kadar kullanılmaktadır ve benzer çizgilerle benzer şekilde geliştirilmiştir. Örneğin, 2017 yılına kadar CorelDraw ile uyumlu SignTools 4, desenler, sınırlar, ana hatlar / çizgiler, şablonlar, kesme ve oyma araçları da dahil olmak üzere 35 araçla ilgili yeni işlevler içeren yeni bir menü sunar. CoCut Pro, vinil kesme işlemlerini yapmakla yükümlüdür ve nesnelerin ölçeklendirilmesi, çoğaltılması, kontur çizgilerine dönüştürme, kesim oluşturma ve kesici sürücülere doğrudan erişim için araçlar içerir. Illustrator ve Inkscape’in yanı sıra CorelDraw için sürümler vardır.

EasySign

Hollandalı bu yazılım, tasarım, çizim, baskı, yönlendirme ve üretimi kapsayan çeşitli tabela yazılımları sunmaktadır. Adobe Photoshop, Illustrator ve CorelDraw için dosya desteği mevcuttur. EasySign Starter, bağımsız bir yazılımdır ve Illustrator veya Photoshop’a bir eklenti olarak çalışır. Ana programlarda oluşturulan tasarımlara tabela kontrolleri ve özellikler ekler. Bunlara, daha fazla araç, kesim desteği, optik işaretleme seçeneği, vinil plotterler için renk ayrımı ve benzeri dahildir. EasySign Master, vektörizasyon, zararsız düzenleme, klonlama, ayarlanabilir çarpma ve iç içe yerleştirme, sıkıştırma, medya kullanımını hesaplamak için ölçümler, maskeleme ve efekt kopyalama gibi daha fazla araç ekler.

InClix Creative Media Maker

InClix, oturum oluşturma araçlarını içeren bir çevrimiçi tasarım ve sipariş verme sistemidir. InClix, Kaliforniya’da Roland DG’ye ait yeni bir yaklaşımla, yeni kurulan bir şirkettir. Firma bu yıl (2017), tabela ve diğer tanıtım malzemeleri için tasarlanmış gerçek bir bulut tabanlı tasarım ve çevrimiçi sipariş sistemi başlattı. Yazılım ile yeni başlayanlara, kendi tabelalarını nasıl tasarlayacaklarını ve bunu baskı merkezlerine nasıl göndereceklerini öğretmek hedefleniyor.

Bu kapalı döngüsel bir sistemdir - printshop, müşterilerine Creative Media Manager’a bir bağlantı gönderir, tasarımlarını kurar ve sipariş verir ve ortaya çıkan PDF resmi otomatik olarak o şirkete gelir. PDF’ler müşteriye gitmez ve başka bir yazıcıya gönderilemez. Alternatif olarak, bir satış temsilcisi müşteriyi ziyaret edebilir ve bir dizüstü ya da tablet üzerinde bir tasarım oluşturabilir ve onaylamalarını ve sipariş vermelerini sağlayabilir.

InClix, POS’tan afişlere ve posterlere kadar çeşitli tabela türlerinden oluşan bir şablonlar kütüphanesi sunar; ayrıca tasarımlarında yer alabilecekleri “milyonlarca” resim içeren harici kütüphanelere erişim sağlar. Bu şablonların ve resimlerin baskı türü için gereken boyut ve çözünürlüklerde çalışması garanti edilir. Müşteriler ayrıca, istenen baskı boyutu ve renkleri için çalışacakları konusunda ön kontrol ile kendi tasarımlarını ekleyebilirler.

Şekiller, metin, katmanlar, renk paletleri (RGB, CMYK, Hex), ızgaralar, kılavuzlar ve gruplama için geleneksel vektör tasarım araçları bulunur. Makine ile müşteri arasında ve topluluk gruplarıyla iletişim için anlık mesajlaşma var. Popüler sosyal medya sitelerine bağlantılar da planlanmaktadır. Web siteleri ve dijital tabela için görsel-işitsel özellikler de mevcuttur. Yazılım, standart PDF dosyalarını çıkartır, böylece sadece Roland DG’den değil, herhangi bir makineyle kullanılabilir.

Inkscape

Bu, Linux, MacOS ve Windows için kullanılabilen ücretsiz bir vektör grafik programıdır. Açık kaynaktır ve proje, katkıda bulunan kişiler tarafından geliştirilmiştir. Yerel grafik biçimi SVG, ancak dışa aktarma biçimleri arasında PDF ve EPS bulunmaktadır. Geliştiriciler, Inkscape’in Illustrator veya CorelDraw’a eşdeğer özelliklere sahip olduğunu, ancak baskıya duyarlı fırçalar gibi efekt alanlarına sahip olmadığını iddia ediyor. Illustrator ve CorelDraw’da olduğu gibi, özellikle tabela için tasarlanmamıştır.

QuarkXPress 2017

Quark XPress, dijital yayıncılık için HTML5’in yanı sıra çok sayfalı yazdırma için de her türlü düzen işini halledebilir. CorelDraw ve Adobe Illustrator’da olduğu gibi, QuarkXPress 1980’li yıllara dayanıyor ve en yeni 2017 sürümüyle olduğu gibi düzenli olarak güncelleniyor.

Öncelikle Adobe InDesign’a kabaca benzeyen çok sayfalı bir düzen uygulamasıdır ancak temel vektör sanatı ve içe aktarılan görüntü geliştirme için ek dahili araçlar içermektedir. Ayrıca HTML5 web sayfası oluşturma özelliğine sahiptir ve web, mobil cihazlar, e-kitaplar ve baskı tasarımları arasında crossover düzenleri bulunan düzenleri oluşturabilir. İçeriği, farklı cihaz ekranı boyutları için baskı düzenleri, dijital projeler ve tasarım arasında senkronize edebilirsiniz.

2017 sürümü, Illustrator’a benzer yeni kullanıcı arabirimi seçeneklerini içeriyor. PDF, Illustrator ve EPS’deki içe aktarılan dosyalar Native QuarkXPress nesnelerine dönüştürülebilir, böylece düzenin bir parçası olarak düzenlenebilirler. Bu aynı zamanda PowerPoint, Illustrator veya InDesign uygulamasını Native Objects olarak kopyalayıp yapıştırmaya izin verir. Illustrator ve Photoshop’un yerli PSD dosyaları katmanlar ve kanallarla açılabilir ve doğrudan düzenlenebilir.

SAi Flexi v12

Sai, yıllar öncesine dönen iki yazılım şirketinin birleşmesinden oluşan Scanvec Amiable International’ı temsil ediyor. Başlangıçta PhotoPrint olarak anılan Sai Flexi, hepsi bir arada tasarım, baskı ve kesim özellikleri sunan özel bir tabela üretim paketidir. Windows 10 üzerinde çalışır ve yalnızca abonelik üzerinden kullanılabilir.

Son geliştirmeler şunları içerir:

• Baskı ve kesme (veya sadece kesme) işleri için iç içe yerleştirme

• Müşteri resim onayı bağlantıları

• Afiş ve kanvas perdahlama aletleri

• Metalik ve beyaz mürekkepler için taşma payı

• Saf renk baskısı için CleanColour (saf renkler için renk yönetimini kapatır)

• Pantone + renk kitaplıkları için destek

Bulut Penceresi ekstra araçlara, sürücülere, şablonlara vb. çevrimiçi erişim sağlar. Telefonlar ve tabletler için de mobil bir uygulama mevcuttur.

Birkaç seviye mevcuttur. Flexi Sign & Print, vinil için tasarım, baskı, baskı ve kesim ve doğrudan üretim akışı için eksiksiz bir pakettir. Kesici ve yazıcı üretim özelliklerine sahip geniş format RIP yazılımı içerir. FlexiSign, tasarım, metin serileştirme ve renk vektörleme özelliklerini içerir. 1000’den fazla kesici model için sürücüler içerir.

FlexiPrint afiş kaplama, desen tekrarı ve sonlandırma ve özel renk uyumu özelliklerini içerir. FlexiSign SE, vinil kesim ve tasarım seti ile dosyaların, metin manipülasyonunun ve temel çizimin yüklenmesi ve gönderilmesiı için araçları olduğu gibi aynı zamanda 1000 yazıcı ve kesici için sürücüler içeren bir versiyondur. FlexiPrint SE, otomatik seri hale getirme (değişken veri), kontur kesme yolu oluşturma ve düzen optimizasyonu için araçlar içerse de öncelikli olarak bir kopyalama yazılımıdır.

Serif Affinity Designer

Serif Europe 1987 yılına dayanan uzun bir geçmişi olan İngiltere’de çalışan bir geliştiricidir. 2015’e kadar yeni eğilimden daha fazla yararlanmak için yaklaşımını revize eden Serif Europe, genel olarak saygın giriş seviyesi grafik programlarını (PagePlus, PhotoPlus ve DrawPlus gibi) yaratmıştır. Düşük maliyetli uygulamalar sunar. Affinity Photo ve Affinity Designer tamamen yeni programlardır. (başlangıçta sadece Macintosh için, artık Windows için de mevcut) Profesyonel baskı ihtiyaçları (örneğin, CMYK çalışması, çeşitli Pantone paletleri, ICC profil desteği ve PDF ve PDF / X dışa aktarma) için destek sağlayan geniş bir resim düzenleme araçları seti sunar.

Affinity Photo’nun, Apple ödülünü ‘2015’teki en iyi Mac uygulaması’ olarak kazandığını da belirtelim. Affinity Designer, Illustrator uygulamasına düşük maliyetli bir alternatif olarak tasarlanmıştır; Illustrator uygulamasının yıllar içinde kazandığı özelliklerin “şişmesi” olmadan ihtiyacınız olan tüm araçları bulundurması ve karmaşıklık kazandırması fikriyle Illustrator’a düşük maliyetli bir alternatif olarak tasarlanmıştır. Bununla birlikte, son v.1.5 sürümü ile genişletilmiş özelliklerin ve işlevlerin uzun bir listesine sahip. Yerel Illustrator (AI) ve Photoshop (PSD) dosyalarını açıp yerleştirecek ve PDF’leri açıp düzenleyebilecektir.

Xara Pro X365

Xara, vektör grafikleri, fotoğraf rötuş, 3D başlıklar, çok sayfalı düzen ve web sayfalarını işleyen bir dizi ilgili Windows programı üreten köklü bir İngiltere geliştiricisidir. Fiyat, satın alındıktan sonra bir yıl boyunca tüm güncellemeleri içerir. Vektör araçları basınca duyarlı sanat fırçaları içerir. Vektör dışa aktarma formatları arasında AI, PDF, EPS, SVG ve bazı erken CDR (CorelDraw) türleri bulunur.

Bu haber toplam 2844 defa okunmuştur
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 SignGraphic | Kaynak gösterilse dahi izinsiz içerik kopyalanamaz.