17 Temmuz 2018 Salı 20:16
English Page
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Haziran 2017 Pazar 08:54

Prodigital Distribütörü Olduğu Markaları FESPA 2017 Fuarı’nda Ziyaret Etti

Prodigital, 8-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen FESPA 2017 fuarında distribütörlüğünü yürüttüğü ARISTO ve Mutoh firmalarının stantlarında Türkiye ve çevre ülkelerden gelen ziyaretçileri ağırladı. Biz de fuarla ilgili değerlendirmelerini almak üzere Prodigital Endüstriyel Baskı Makineleri Grup Sorumlusu Yasemin Sönmez ile konuştuk.
Prodigital Distribütörü Olduğu Markaları FESPA 2017 Fuarı’nda Ziyaret Etti

Öncelikle fuarla ilgili izlenimlerinizi alabilir miyiz?

Prodigital olarak FESPA Hamburg Fuarı’nda uzun yıllardır distribütörlüğünü yapmış olduğumuz ARISTO ve MUTOH firmalarının stantlarında, Türkiye ve çevre ülkelerinden gelen ziyaretçilerimizi ağırladık. FESPA fuarı dijital baskı ve serigrafi baskı açısından çok önemli bir fuar. Fakat yıl içinde yurtdışında düzenlenen fuar sayılarının oldukça artması nedeniyle ziyaretçi sayılarında eskiye oranla düşüş gözlemledik. Fuarda Avrupa ülkelerinden oldukça fazla ziyaretçi vardı. Türkiye’den ise bir önceki yıllara göre ziyaretçi sayısı oldukça az olduğunu gözlemledik. Fakat Türkiye’den birlikte gittiğimiz yatırımcıların ağırlıklı olarak ilgilendikleri çözüm geniş format ARISTO kesim makineleri oldu. Fabrikada yaptığımız demolarda tüm üretim aşamalarını yatırımcılarımıza canlı olarak gösterme şansı bulduk. Fuar kapsamında da yeni makine sözleşmeleri yaptığımızı eklemek isterim.

Fuarda ARISTO standında sergilenen yenilikler nelerdi?

153 yıldır Hamburg’da üretimlerini sürdüren ARISTO, fuarda geniş format kesim makinelerini sergiledi. ARISTO, Hamburg merkezli bir firma olduğu için Türkiye’den gelen müşterilerimize fabrikayı da gezdirme imkanı bulduk. Ayrıca Prodigital ekibi olarak ARISTO’nun tüm uluslararası distribütörleri için düzenlemiş olduğu yenilikleri anlatan bir seminerine katıldık. Fuarda sergilenen ARISTO çözümlerinin başında ARISTO LFC 5232C endüstriyel dijital kesim makinesi geliyor. Bu makine 5200x3200mm ebatlarında olup konveyör, Multihead VA7z (osilasyonlu kesim, tam/yarım kesim, düz kesim, ezme/kırma,çizim kalemi), Bevelcut (45°, 30°,60° açılarda kesim yapabilen kesim kafası), Driven Wheel (güçlü dairesel bıçak, C ve Z eksen kontrolü, teknik tekstil - lifli tekstil gibi malzemelerin kesimi için) konfigürasyonlu özelliklere sahiptir. ARISTO LFC serilerinde üç kesim kafası aynı anda işlem yapabilme özelliğine sahiptir. Segmentinin en iyi makinelerinden biridir.

ARISTO Designer programının CAD/CAM yazılımı ile ambalaj, kutu yapımı, maketlendirme, paketleme gibi işlemler yapılabilir; POP/POS display dizaynları, stant tasarımları, mikro oluklu ve oluklu mukavvalar üretilebilir ve kartonla veya Re-board ile 3D simülasyonlu tasarımlar, yeniden boyutlandırma, baskılı ve baskısız prototiplendirme uygulamalarında kesimden önce tasarım görülebilir. Günümüzde baskı, reklam ve ambalaj sektöründeki malzemelerinin boyutları 1 metreden 5 metreye kadar değişebilmektedir. Bu nedenle geniş ebat kesim makineleri gelecekte daha da önem kazanacaktır. Multihead VA7z; dünyanın en gelişmiş Z eksenli 7 bıçaklı kesici kafası ARISTO firmasının geliştirmiş olduğu teknolojidir.

ARISTO TL1310 MHVa7z HF Router (Freze kafası)konfigürasyonlu makinesi ise en ufak ebatlı dijital kesim makinesi olarak tanıtımını yapmıştır. Alman teknolojisi endüstriyel üretim iş akışında, verimlilik, hassasiyet ve güvenilirlik ön planda olduğu için, ARISTO kesim makinelerinde endüstriyel dijital kesim makineleri üstün verimlilik ve yüksek karlılık sağlanabilmektedir.

Makine sayesinde üretim aşamasında oluşan hatalara, kalite sorunlarına ve personel kaynaklı sıkıntılara kesin çözüm bulunabilmektedir. Kameralı okuyucu sistem ile baskı yapılmış malzemelerin dekupe kesilmesi, ölçümlenmesi ve işlenmesine olanak sağlamaktadır. Fuarda ayrıca sektöründe bir ilk gerçekleştiren ARISTO, trafik sektörüne yönelik olarak üretmiş olduğu ULTRASONIK kesim kafasının da tanıtımını yapmıştır.

Mutoh da fuarda geniş bir stant alanı ile geniş yelpazedeki çözümlerini sergiledi. Mutoh standında ne gibi yenilikler vardı?

Mutoh standında eco-solvent ve LED-UV serilerinde yenilikler tanıtıldı. Japonya’da üretimleri yapılan dijital baskı ve kesim plotterları, yeni nesil teknolojisiyle daha da güçlenerek ve seçeneklerini arttırarak üretilmeye devam etmektedir. Mutoh’un Valuejet serisi eco-solvent iç ve dış mekan baskı ve UV baskı makineleri grubunda yeni ürünler sergilendi. Bu kapsamda, A2 ebadında (CMYK,WV), 15 cm malzeme yüksekliğine sahip, otomatik malzeme yüksekliği tanıma özelliği bulunan, 3D kabartma yapabilen, silindirik malzemelere baskı yapabilmek için ekstra aparata sahipValueJet 626UF LED UV baskı makinesinin tanıtımı yapıldı. Yeni ebatlara sahip bu makinede özel formülasyonlu esnek UV boyalarıyla en yumuşak ve esnek malzemelere baskı yapabilecek mürekkeplerle baskılar yapılmış ve gelen ziyaretçilere tanıtılmıştır. Mutoh’un ayrıca 320x480cm ebatlara sahip VJ426UF masaüstü UV baskı makinesi; 162 m, Epson Dx7 baskı kafalı, rulo +tabaka malzemelere direkt baskı imkanı sunan, 3D kabartma yapabilme özelliğine sahip, hibrit UV baskı makinesi VJ 1626UH; bu model ile aynı özelliklere sahip ancak çift kafalı VJ1638UH modeli ve Valuecut 1300 dijital optik okuyuculu tam otomatik kesim plotterları tanıtılmıştır.

FESPA fuarında Mutoh’un tekstil sektörüne sunduğu hangi çözümler öne çıktı?

Tekstil sektörüne yönelik MUTOH makinalarında ise; süblime transfer ve direkt tekstil baskı makineleri tanıtıldı. İçmekan kalitesinde baskı yapan Valuejet 1624X; tekstil süblime transfer baskı makinesi Valuejet 1624WX;çift baskı kafalı tekstil süblime transfer baskı makinası Valuejet 1638WX;191cm eninde tekstil dijital süblime transfer baskı makinesi Valuejet 1924WX; 191cm eninde çift baskı kafalı tekstil dijital süblime transfer baskı makinesi Valuejet 1938WX; 4 adet Epson DX7 baskı kafalı süblimasyon baskı makinesi Valuejet 1948WX ve pamuklu kumaşa direkt baskı makinesi Valuejet 1938TX tanıtılmıştır.

Son olarak eklemek istediğiniz noktalar neler?

Günümüzde tüm tekstil sistemlerinin dijital baskılı hale geldiğini gördük. Moda, hazır giyim, ev tekstili, etiket, perde ve mefruşat, döşemelik kumaş, deri ve suni deri, battaniye, halı ve hasır kumaş üreticileri tamamen dijitali kullanır hale gelmiş durumda. Klasik tekstil üretim sistemleri de yerini dijital tekstil üretim sistemlerine bırakıyor. Bu nedenle tekstil sektöründe dijital tekstil makinelerinin talebi artarak devam edecektir. Türkiye’deki yatırımcıların ülkesel ve ekonomik nedenlerden dolayı hala yatırım tedirginliği doğal olarak sürmektedir. Dünyada birçok sektör dijital baskıya uygun ürünler geliştirmekte veya her alana dijital baskıyı uygulanabilir kılmaya çalışmaktadır. Reklam sektöründeki firmaların artık ellerindeki makineleri değiştirme zamanları da gelmiştir. Yeni teknoloji ile üretilmiş makinelerin piyasaya artık yoğun şekilde girişi olacağı kanısındayız.

Bu haber toplam 2394 defa okunmuştur
Etiketler: , ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 SignGraphic | Kaynak gösterilse dahi izinsiz içerik kopyalanamaz.