17 Temmuz 2018 Salı 20:20
English Page
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Haziran 2017 Pazar 08:42

ESKO FESPA 2017’de Dijital Kesim Sistemlerini Sergiledi

8-12 Mayıs tarihlerinde düzenlenen FESPA Fuarı’na katılan ESKO, piyasanın dijital kesim sistemlerinde otomasyon beklentilerine yanıt verecek çözümlerini ziyaretçilerle buluşturdu. Biz de ESKO Türkiye Dijital Pazarlama Müdürü Kartal Bora ile görüşerek fuarda tanıtılan sistemler hakkında bilgi aldık.
ESKO FESPA 2017’de Dijital Kesim Sistemlerini Sergiledi

Esko olarak FESPA Hamburg Fuarı’na katıldınız. Fuara ait izlenimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Genel olarak olumlu bir fuar geçirdik ancak daha önceki FESPA fuarlarına göre Türkiye’den gelen ziyaretçi sayısında düşüş olduğu kanaatindeyim. Yeteri kadar heyecanı ve yatırım isteğini her gelen ziyaretçide zaten bulmak zor ama buna rağmen yazılım ve makina satışıyla kapatılan olumlu bir fuarı da geride bıraktık. FESPA Fuarı Esko olarak ciddi önem verip hazırlık yaptığımız bir fuar.

Yine Türkiye’den 14 firma fuara katılım gösterdi. Bu konudaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Sektörün yurtdışı piyasalara ve ihracata dayalı bir modele yönelmesi ülkemiz adına da son derece olumlu. Bu konuda atılım yapan firmaların desteklenmesi lazım ve yeni pazarlarda karşılaşabilecekleri zorluklar konusunda da yol gösterici olunmalı. Buradaki bilgi paylaşımı sektör firmalarının gelişiminde çok büyük rol oynamaktadır. Belli bir standart ve kaliteyi ancak doğru bilgiyi sektörle paylaşırsak elde edebiliriz. Bir anlamda bizim de hedefimiz müşterilerimize tecrübemizi paylaşmak.

Esko hangi çözümlerini sergiledi? Türkiye’deki yatırımcıların daha fazla ilgilendikleri çözümler neler oldu?

Fuarda piyasanın dijital kesim sistemlerindeki otomasyon beklentisine paralel olarak sektörün en hızlı ve profesyonel çözümü olan Kongsberg C64 Kesim sistemini, otomatik besleme ve otomatik istifleme çözümünü tanıttık. Bununla birlikte işlerini ilerletmek isteyenler için, Kongsberg’in kalite ve sağlamlıktan ödün vermeyen X serisini de alternatif bir çözüm olarak sektöre tanıttık.

Baskı öncesinde iş hazırlık, tasarım, 3D modelleme ve otomasyon yazılımlarımız “Automation Engine, Stuido, ArtiosCAD, Webcenter, Artpro+, Deskpack” firmaların baskı öncesi süreçlerini optimize etme yolunda çok ciddi katma değer sağlamaktadır. Firmaların baskı öncesi süreçlerini modernize etmeye başlamaları ve belli bir standartta iş süreçlerini yönetmeleri kazançlarını ve üretilen iş kalitesini uzun yıllar koruyabilmeleri anlamına gelmekte. Bu noktada Türkiye içinde tam donanımlı teknik desteği verebilmekteyiz ve müşterilerimizle birebir çalıştığımız çözüm odaklı büyümeye giden yolda partnerlik görevini tam anlamıyla üstlendik.

Makina almış veya başka marka kesim çözümleri kullanan firmaların dahi en önemli açığı baskı öncesi ve iş hazırlığındaki iyileştirmelerdir. Umut ediyorum bu konuda ileriki günlerde daha fazla yol alacağız ve baskı öncesi yazılım yatırımına ülkemiz sektör mensuplarını biraz daha fazla ikna edeceğiz.

Temsilciliğini yürüttüğünüz firmalarda yenilik noktasında bir gelişme oldu mu?

ArtiosCAD Display Store sertifikalı ve üretime hazır POP stand tasarımlarının barındırıldığı dijital bir kaynak olmakla beraber açıkhava reklam sektörü ve stand üretimi yapan firmalara çok büyük kolaylık sağlamıştır. Bu dijital kütüphane sayesinde artık bir stand çözümünü anında sunabilr ve aynı gün üretime girebilirsiniz. Bu kütüphane dinamik olarak her geçen gün büyümektedir ve sektöre katma değer sağlamaktadır. Sektöre kattığımız bu yeni çözüm ile başrıyı yakalamamız uzun sürmedi ve EDP(EuropeanDigitalPress) tarafından iki ödüle layık görüldü. Ayrıca Otomatik istifleme ve besleme sistemi ilk defa bu fuarda tanıtıldı. Bu sistemler dijital sonlandırma otomasyonu için geliştirilen yazılımlar dışında donanımsal olarakta çok büyük bir dönüm noktası diyebiliriz. Yeni donanım ile operatörlerin zamanlarını çok daha verimli kullanabilidği bir iş alanı yaratmış oluyoruz. Sadece zamandan verim yaratmakla kalmayıp aynı zamanda israfı da minimize etmiş oluyoruz.

Dijital kesim sistemleri neden önemlidir? Dijital kesim sistemlerinin sektördeki konumu nedir?

Şu an global piyasalara baktığımızda hemen hemen her sektörde dijitalleşmenin ve kişiselleştirilmiş ürünlerin kaçınılmaz olduğunu görmekteyiz. Tirajlar giderek düştüğü gibi özel şekil ve malzeme talepleri ile doğrudan hız kazanmakta. Bu noktada UV baskı çözümü de giderek büyümekte. Üretilen her 3 makinadan yaklaşık 2 tanesi dijital sektör ile bağlantılı olarak piyasada yerini bulmakta. Esko olarak müşterilerimize sunduğumuz bu avantaj dijitalle entegre edilmiş ve herzaman müşterilerimizle büyüyen sistemler olmuştur. Bunu da zaten yeniliklerimiz ve sektöre kattığımız başarı hikayeleriyle kanıtlamaktayız.

Dijital kesim sistemi yatırımında firmaların dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? Yatırımda hangi kriterleri göz önünde bulundurmalarını tavsiye edersiniz?

Piyasada var olan sistemleri çok iyi analiz edip doğru karşılaştırmaların yapılması lazım. Üretim teknikleri, iş kabiliyetleri, sarf ve yedek parça ihtiyaçları, makina dışında işlerini verimli ve karlı hale getirebilecekleri yazılım çözümleri olup olmadığı, üretici firmanın Türkiye’de yerleşik olup olmadığı zira distribütörlük artık kolayca el değiştirebiliyor. Satılan sarf malzemelerin piyasadan temin edilip edilmediği ve rekabetçi olup olmadığı, dayanıklılık süresi sorgulanmalıdır. Yatırım yaparken sektöre yön veren büyük baskı makinalarının referanslarına da kulak vermek ve araştırmak keza faydalı olacaktır. Firmaların beyanları ve altına imza attıkları teknik veriler çok önemlidir. Bu noktada makinanın performansının ve teknik verilerinin gerek broşür ve gerekse üretici web sayfasından temin edilebilyor olması önemlidir. Aksi taktirde sektörde yanliş yönlerdirme yapabilen, kolayca yalan söyleyebilen ve bunu alışkanlık haline getiren kişi ve firmaların eline düşmeleri kaçınılmaz olacaktır.

Sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ürünü alırken başta kazanmak önemli olduğu kadar ürünün ikinci el piyasa değeri ve ne kadar uzun ömürlü olduğu da çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. CNC Router, Plotter ve Lazer gibi birden fazla ürünle çalışmak yerine tek ve profesyonel bir kesim sistemi firmanın büyük avantajına olacaktir. Burada sadece donanımsal olarak değil yazılımsal olarakta iş süreçlerinin modernize edilmesi hızla ilerleyen teknolojilere ve dijital çağa daha kolay adapte olunmasını sağlayacaktır. Bu işte 50 yılını yakın zamanda kutlamış bir firma olarak sektörde yenilikçi ve kabiliyetli çözümlerimizle varolmaya ve sktörde devrim yapmaya devam edeceğiz.

Bu haber toplam 2615 defa okunmuştur
Etiketler: , ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 SignGraphic | Kaynak gösterilse dahi izinsiz içerik kopyalanamaz.