SDS Reklam’dan Dev Proje: Enerji Maliyeti Yüksek Olan İşletmelerde Enerji Tasarrufu ve Yenilenebilir (Solar) Enerji Yatırımı

SDS Reklam’dan Dev Proje: Enerji Maliyeti Yüksek Olan İşletmelerde Enerji Tasarrufu ve Yenilenebilir (Solar) Enerji Yatırımı
SDS Reklam Genel Koordinatörü Halil Kundak, SDS Reklam iştiraki olan Yağız Süt Hayvancılık ve Tarım Ürünleri olarak, büyükbaş süt hayvancılığı çiftliğinde hayata geçirilen en yeni bilimsel projeleri hakkında dergimize bilgi verdi.


 

SDS Reklam firmasının farklı alanlarda bilimsel dayanağı olan projelere yatırım yaptığını biliyoruz. Bu yatırım, nerede ve ne zaman yapıldı?

 

 

SDS Reklam A.Ş.’nin bir iştiraki olan Yağız Süt Hayvancılık ve Tarım Ürünleri San ve Tic Ltd. Şti. firması; Temmuz 2010 tarihinde, Adana’nın Kozan ilçesi Bulduklu köyünde bilimsel büyükbaş süt hayvancılığı yapmak ve bölgede istihdam yaratmak üzere kuruldu. 1-2 yıl kadar süren fizibilite ve inşaat aşamalarından sonra yaklaşık 60.000m2 arazi üzerine irili ufaklı 1.500 baş hayvanın yetiştirilebileceği bir tesis inşa edildi. Fizibilite çalışması ve devamı, bilimsel verilere göre ve profesyonel danışmanlar eşliğinde tamamlandı. O tarihten bugüne kadar birkaç sürü yenilemesi yapan çiftlik, son olarak 15 profesyonel kişinin çalıştığı bir tesis haline geldi. Çiftlik ayrıca kritik yem ihtiyacını kendine ait ve bir kısmı kiralık olan toplamda 900 dönüme yakın tarlalarda yetiştirmekte olup, günde 15 tona yakın süt üreten Slovakya ve Almanya menşeli damızlık hayvanlardan kurulu bir çiftlik konumuna geldi.

Bugün; 450 baş hayvan sağmal olmak üzere, toplamda irili ufaklı 950 baş hayvan mevcuttur. Süt üretimi mevsimsel iklim değişimlerine gore günde 13 ila 15 ton arasında gerçekleşmektedir.

 

 

Çiftliğin son bilimsel çalışmaları ve teknolojisi hakkında bilgi verir misiniz?


Tamamen profesyonel bir kadro ile yönetilip denetlenen bu çiftlikte; yer seçiminden projelendirmeye kadar her parametrenin bilimsel öğretiye dayalı olarak seçilip uygulanmasına özen gösterildi. Yağız Süt çiftliği; teknolojik yapısı, hayvan konforu ve refahı, doğal yem ekimi veya tedariki, yem formülü oluşturma, yemleme, bilgisayar teknolojisi ile sürü yönetimi, doğru tohumlama, buzağı bakımı, doğru ve otomatik sistemlerle sağım ve en önemlisi hijyen koşulların oluşturulması ile çevrede örnek haline getirildi.

Bu süreçte ilerlerken bölge üniversitelerinden profesörler ve o bölgenin coğrafi koşullarına hakim ve büyük baş hayvancılık konusunda bilimsel çalışmaları olan yetenekli kişi, kurum ve kuruluşların tecrübe destek ve önerilerinden yaralanıldı.

 

Çiftlikteki en son hayata geçirilen yenilenebilir enerji yatırımı fikrinin gelişim sürecini ve teknik bilgilerini paylaşır mısınız?

 

Bugün sadece üt hayvancılığının değil, işletmeler ve sanayi kuruluşlarının en önemli işletme maliyetlerinden biri de enerji olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gerçekten hareketle, araştırmaları yapılmakta olan Güneş Enerjisi Santralı kurulumu fikrine; Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Projelerini Destekleme Programı yüzde 50 hibe destekli 9. Etap uygulaması bizleri teşvik etti ve yatırımımıza hız kazandırdı.

Yapılan başvuru olumlu bulundu ve proje başlatıldı. Mevzuat ve teknik olarak yaklaşık 1 yıl süren projede, çiftliğin bugünkü ve gelecekteki elektrik enerjisi ihtiyacı göze alınarak kurulu gücü yaklaşık 200KVA olarak hesaplandı. Bu kurulu güce paralel olarak, yine yaklaşık 200KVA güç üretebilecek kristal yapıda güneş enerjisi panelleri çiftlik binalarının güneye bakan 5.000m2’lik çatı bölümüne, tekniğine uygun olarak yerleştirildi. Özel az kayıplı DC kablolarla DC/AC inverterlara (dönüştürücü) taşınan enerji, inverterlardan AC’ye dönüşmüş olarak, 3X400 Volt ve toplamda yaklaşık 200KVA güç çiftlik ana enerji panosunda şebeke ile değişimli olarak kullanılmak üzere çift yönlü sayaca bağlandı.

Böylece güneşli havalarda ve güneşin gereken enerjiyi sağladığı saatlerde tüm çiftliğin güç ihtiyacını karşılacak GES sistemi, ürettiği gücün fazlasını EPDK’nın belirlemiş olduğu 0,13$ bedelle Elektrik Dağıtım Şirketi’ne geri satabilecek duruma geldi.

Çiftlikte, elektrik tüketimi tutarsal olarak kış aylarında ortalama aylık 8.000TL, yaz aylarinda ise 12.000TL civarındadır. Bu da yıllık elektrik gereksinimi anlamında yaklasık 175.000KWh’e karşı gelmektedir.

Çift yönlü sayaç sayesinde; yıllık olarak üretileceği öngörülen 300.000KWh enerji miktarının fazlasının Eletrik Üretim Şirketi olan Toroslar EDAŞ’a satılması planlanmaktadır.

Daha önce belirtildiği üzere; Adana bölgesi yıllık güneşlenme haritalarına bakılarak yapılan hesaba göre; yıllık 300.000KWh güç alınabilecek sistemin, Kırsal Kalkınma Hibe Desteği de hesaba katıldığında kendini 3 yıl gibi bir sürede geri ödeyebileceği hesaplanmaktadır. 25 yıl ekonomik ömür biçilen GES sisteminin yatırım maliyetinin geri dönüşü 3 yıl olarak belirlenmiştir. Ülkemizin güney ve doğu bölgelerinde yenilenebilir enerji kaynakları içinde en yaygın olanı diyebileceğimiz GES Sistemi, bilimsel yöntem ve teknolojilerin kullanıldığı Yağız Süt Çiftliği’ne çevre duyarlığına verdiği önem açısından ayrı bir değer katmaktadır.

 

Son olarak bu yatırımlar ile ilgili olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

 

Yüksek enerji maliyetleri ile yüzleşen işletmeler ve sanayi kuruluşlarına; kendi bölge ve coğrafi koşulları uygun olan, mevsimsel güneşlenme haritalarının uygunluğuna göre enerji maliyetlerinin tasarrufu için güneş enerji santrali yatırımlarını araştırmalarını tavsiye ederiz.

SDS olarak, bu yenilenebilir enerji kaynağı yatırımını bizim için bir başlangıç ve tecrübe edinimi olarak düşünüyoruz ve bu tecrübeyi, bundan sonraki özellikle üretim yapmayı hedeflediğimiz işletmelerimizde veya benzer projelerimizde kullanma kararını şimdiden almış bulunuyoruz.Bu içerik 14275 defa okundu.