Ores Tanıtım Sistemleri FESPA Digital 2016’da Uluslararası Patentli Ürünlerini Sergiledi

Ores Tanıtım Sistemleri FESPA Digital 2016’da Uluslararası Patentli Ürünlerini Sergiledi
8-11 Mart tarihleri arasında Amsterdam’da düzenlenen FESPA Digital 2016 Fuarı’nda katılımcı olarak yer alan ORES Tanıtım Sistemleri, fuarın göz bebeği olan patentli ürünleri ile yoğun ilgiyle karşılaştı. Biz de ORES Tanıtım Sistemleri Genel Koordinatörü Umutcan Yurttagüler ile fuar hakkında konuştuk.


Öncelikle fuara dair izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Genel anlamda kurulum ve toplanma aşamalarında yaşadığımız, fuar merkezi işletmesi kaynaklı sorunlar dışında, organizasyon olarak gerçekten uluslararası platformda hedefine ulaşan bir fuar olduğunu düşünüyorum. Özellikle reklamları ve kendisini duyurması açısından başarılı olduklarını düşünüyorum. Ziyaretçi profili her ne kadar bizim sektörümüze doğrudan ilişkili olmasa da yeterince çeşitli ülkeden profesyonellerin ziyareti bizleri sevindirdi. Katılımcılar açısından da çeşitlilik çok güzeldi. Özellikle fuarda sektörümüzle ilgili alanın ayrılmış olması, diğer katılımcılarla (özellikle makine üreticileri) karıştırılmamış olmamız bizim açımızdan pozitif bir durumdu.

Fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Bizim açımızdan, ziyaretçi çeşitliliğini ve sayısını ele alacak olursak, verimli bir fuar olduğunu düşünüyoruz. Beklentilerimizi tam olarak karşıladığını söyleyebiliriz. Yaklaşık 30 farklı ülkeden sektörümüzle alakalı birçok firmayla temasa geçebilmiş olmamız, fuarın bizim açımızdan iyi geçmiş olduğunu göstermektedir.

Fuarda en çok hangi ülkelerden ziyaretçi ağırladınız? Türkiye’den bir katılımcı olarak ziyaretçilerden ne gibi geri bildirimler aldınız? Ziyaretçilerin ürünlerinize ilgisi nasıldı?

Açıkçası Hollanda’da düzenlenmiş bir fuar olmasına rağmen, İsviçre, Belçika, Almanya, İngiltere gibi birçok ülkeden çok çeşitli ziyaretçilerimiz oldu. Sözlü anlaşmalarımızın dışındaki görüşmelerimizi ise fuar sonrasına sakladık. Fuar ortamında tüm ülke ziyaretçilerinin ürünlerimize ilgisi yüksek seviyedeydi.

Fuarda standınızda sergilediğiniz çözümler nelerdi? Kısaca ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ores Tanıtım Sistemleri olarak, iç mekan görsel iletişim ürünleri yani “display” ürünlerini geniş bir yelpaze ile kullanıcılarına ulaştırmayı hedefliyoruz. 24 yıllık tecrübemizle, müşterilerimizin, özellikle iç mekanlarda kullanabilecekleri her türlü reklam, broşür, afiş sergileme ünitelerini sunduk.

Fuarda sektörden en çok ilgi gören çözümleriniz neler oldu?

Özellikle uluslarası patentimiz de bulunan CENTRO PRATIK FUAR VE SERGILEME STANDI ürünümüz çok ilgi gördü. Özellikle ürünün günümüzdeki sıradan “örümcek” ya da diğer adıyla “POP-UP” stantlara göre görünüm ve kullanım açısından getirdiği avantajlara, patentli kolay kurulum sistemimizin entegre olmasıyla, fuar içindeki gözbebeğimiz oldu diyebiliriz.

Fuarda dikkatinizi çeken yenilikler oldu mu?

Fuarda özellikle dikkatimizi çeken nokta, kendi sektörümüzle alakalı, dijital ürünler platformuna geçiş yapılmış olmasıydı. Dijital ve uzaktan kontrollü sistemler yıllardır yapılıyor olmasına rağmen bu fuarda ürün gamının ve modellerin çeşitlilik kazandığını gördük. Bunun dışında kendi sektörümüzle alakalı, CENTRO sistem dışında bir yenilik gözümüze çarpmadı.

Son olarak eklemek istediğiniz noktalar neler?

Her sektörde olduğu gibi sektörümüzün de genel sorunu tecrübeli personel ve Uzakdoğu’dan gelen fiyat baskısı sorunları bizleri çok zorlamaktadır. Ancak sektörümüz, tüm bunlara rağmen, özellikle müşteri istekleri bazlı yapılan tasarımlar ve üretimler ile günden güne büyümektedir.Açıkçası 2016 yılı, bizim için özellikle durumumuzu korumak istediğimiz, piyasaların dalgalanmalarının durulmasını bekleyeceğimiz bir yıl olacak. Ancak tabi ki yeni ürün ve tasarım yatırımlarımızı kesmeyeceğiz, ancak daha tedbirli bir yol haritasını izleyeceğiz. Ayrıca piyasalardaki olumsuz havaya rağmen, yatırım yapan firmaların sektörde kazanan ve büyüyen firmalar olacaklarını hatırlatmak isterim.Bu içerik 11889 defa okundu.