FESPA DIGITAL 10 Yaşında

FESPA DIGITAL 10 Yaşında
FESPA Digital Fuarı, 10. yaşını fuarın ilk defa düzenlendiği Amsterdam’a geri dönerek kutladı.


8-11 Mart’ta Amsterdam RAI Fuar Merkezi’nde, ilk FESPA Digital’e kıyasla %159 büyümeyle gerçekleşen fuara 450’yi aşan uluslararası marka katıldı.

ARED FESPA Digital 2016’daydı

Endüstriyel reklam odaklı European Sign Expo, dijital tekstil baskı odaklı FESPA Textile ve dijital baskı bölümü FESPA Digital kategorileriyle üç farklı fuarı çatısı altında toplayan etkinlikte, Türkiye’den firmalar her üç bölümde de katılım göstererek ülkemizi temsil ettiler. Fuara, ARED Üyeleri Alniz Reklam Malzemeleri, Ceres Reklam, Frameless, Frimpeks, M&T Displays, Optimum Digital, Ores Tanıtım Sistemleri, Solvetex ve TMT Reklam’ın yanı sıra Doğaner Reklam, Fersan Tekstil, Liteks Plastik ve PCS Tekstil olmak üzere Türkiye’den toplam 13 firma katılım gösterdiler.

FESPA’nın Avrupa etkinlikleri için yarattığı ilgi çekici kampanyalar, FESPA Digital 2016’da süper kahramanlar temasıyla devam etti. Fuar bünyesindeki üç kategori doğrultusunda Digiman (dijital baskı), Textilewoman (tekstil baskı) ve ESEman (endüstriyel reklam) adlı üç süper kahramanı fuar ziyaretçileriyle tanıştıran FESPA, konsept ışığında küresel baskı sektörünün sağlamlığının altını çizerken; tekstil, endüstriyel reklam ve dijital teknolojilerin beraber sektöre verdiği gücü öne çıkardı.

Aynı zamanda FESPA Digital katılımcısı olan ARED Yönetim Kurulu Üyeleri Mert Çiçek ve Selçuk Aygüler’in yanı sıra ARED Başkanı Halil Eligür, Başkan Yardımcısı İbrahim Demirseren, Genel Sekreter Aynur Çakır, Sayman Levent Olcayto ve Üye Ali Tekin Çelik ile ARED Koordinatörü Şenay İpek fuarda ARED’i temsil ettiler. ARED Yönetim Kurulu fuarda hem FESPA Eurasia’da ortağı FESPA’ya destek oldu hem de Türk katılımcıları standlarında ziyaret ederek temsilcilerin görüşlerini aldı. Ayrıca, FESPA Eurasia Satış Müdürü Betül Binici, fuar boyunca alandaki FESPA Satış Ofisi’nde FESPA Eurasia katılımcılarının rezervasyonlarını aldı; ARED Koordinatör Yardımcısı Ekin Gencer ise 7 Mart’ta düzenlenen FESPA üye derneklerinin toplantısında ARED’i temsil etti.

FESPA Ödülleri Sahiplerini Buldu

Her yıl düzenlenen FESPA Ödülleri’nin bu seneki kazananları 9 Mart’ta Amsterdam, Beurs van Berlage’da düzenlenen, ARED Yönetim Kurulu Üyeleri ve FESPA Başkanı Yaşar Güvenen’in de hazır bulunduğu Gala Gecesi’nde belli oldu.

FESPA’nın Amaç İçin Kazanç felsefesiyle, baskı sektörünü küresel anlamda motive etmeyi ve sektöre ilham vermeyi hedefleyen FESPA Ödülleri’nde, bu sene ilk defa uygulama dışı ve endüstriyel reklam kategorilerinde projeler yarıştı. Köln’de olduğu gibi bu seneki etkinlik de Ryan Philpot’un sunumuyla gerçekleşti. Gala yemeği ve ödül töreni sırasında misafirler ilgi çekici müzik ve dans şovlarına şahit oldular. The Majorzz adlı dans topluluğu, FESPA için özel olarak hazırladıkları süper kahramanlar temalı dans gösterisini seyircilere sundular. Ayrıca Caribbeanbrass International grubunun dansçıları verilen arada sambayla salonu canlandırdılar ve konukları da piste davet ederek sıcak bir ortam yarattılar.

Ödül töreni sonunda, pop müzik grubu Session sohbet eden davetlilere popüler şarkılarla eşlik etti. ARED’in FESPA Ödülleri başvurusunu yaparak projelerini Amsterdam’a gönderdiği 2015 ARED Endüstriyel Reklam Ödülleri birincisi Çizgi Reklam, toplamda on projenin yarıştığı endüstriyel reklam kategorisinde üçüncü olarak bronz ödülün sahibi oldu. Kazananların tam listesi için www.fespaawards. com adresini ziyaret edebilirsiniz.

FESPA Digital 2016’da Etkinlik Programları Yoğun İlgi Gördü

Bu sene ikincisi düzenlenen, dijital baskıyla iç mekan tasarımı buluşturmayı amaçlayan Printeriors etkinliği FESPA Digital’in en ilginç uygulamalarından biri oldu. Otel teması çerçevesinde fuar alanında kurulan odacıkların en önemli özelliği tamamen dijital tekstil baskı ürünleriyle hazırlanmış olmalarıydı. Eğitim aktivitelerinin içerik ve sayı anlamında geçen senelerdeki fuarları gölgede bıraktığı FESPA Digital’de, fuarın ilk günü olan 8 Mart’ta Dijital Tekstil Konferansı düzenlendi. Piyasa Olanakları, İç Mekan Tasarım ve Moda başlıkları altında gerçekleşen konferans 13 oturuma ev sahipliği yaptı.

Fuarda ayrıca araç kaplama şampiyonası World Wrap Cup’in finalistleri World Wrap Master unvanı için yarıştılar. FESPA Eurasia 2015’te düzenlenen araç kaplama yarışması etkinliğini kazanarak finallerde yarışma hakkı edinen Bulgaristanlı Ivaylo Dukov’un da katıldığı yarışmanın finalistleri 10-11 Mart’taki etaplarda belirlendi. Birinci olarak World Wrap Master unvanını kazanan araç kaplamacı, ABD’den Millers Decals’ın sahibi Jim Miller oldu. FESPA üye derneklerinin her sene FESPA standında gerçekleştirdiği ülke buluşmaları bu sene de devam etti. ARED Yönetim Kurulu Üyeleri 9 Mart’ta saat 14.00’ten itibaren standı ziyaret eden Türk katılımcı ve ziyaretçilerle bir araya gelerek sohbet etme ve fuarı değerlendirme imkanı buldular.

Ziyaretçi ve katılımcıların memnun ayrıldığı FESPA Digital’i 6-9 Nisan 2016’daki FESPA Brasil, 18-20 Ağustos’taki FESPA Mexico, 7-9 Eylül’deki FESPA Africa ve 8-11 Aralık’taki FESPA Eurasia takip edecek. FESPA’nın bir sonraki Avrupa etkinliği ise iki yılda bir gerçekleştirilen, FESPA Digital’den daha kapsamlı FESPA fuarı FESPA 2017, 8-12 Mayıs’ta Hamburg, Almanya’da gerçekleşecek.Bu içerik 13731 defa okundu.