En İyi Kalitede Baskı İçin Doğru Mürekkep Nasıl Seçilir?

En İyi Kalitede Baskı İçin Doğru Mürekkep Nasıl Seçilir?
FESPA topluluğundan Simon Eccles, kaliteli bir baskı için en doğru mürekkebi nasıl seçmek gerektiğini anlatıyor.


Dijital mürekkep piyasasında bu denli çeşit varken, belli bir iş ya da belli bir makine için en doğru ürünü seçmek elbette çok kolay değil.

Inkjet mürekkepler

Inkjet baskı, sadece mürekkebi değil aynı zamanda geniş yelpazedeki sıvıları püskürtmek için kullanılan çok çeşitli bir yöntem. Ancak o kadar çeşitli mürekkep türü var ki, yeni başlayanlar için hangi işte hangi mürekkeple çalışmak gerekir ve belli bir baskı için hangisi kullanılmalıdır gibi soruların cevabını öğrenmek belli bir vakit alır. Bu konuda yardımcı olmak için, size mini bir giriş niteliğinde bir yazı hazırladık. Endüstriyel baskıda en çok kullanılan mürekkep türlerini anlattık. Yazıda, sadece endüstriyel değil aynı zamanda tekstil baskı ve transfer baskısında yaygın bir şekilde kullanılan mürekkep türlerini de ele aldık.

Satış sonrası mürekkepleri

Şunu en başta belirtmekte fayda var: Birçok baskı makinesi belli bir mürekkep türüyle baskı yapmak üzere tasarlanmıştır ve siz de bunu kolayca değiştiremezsiniz. Ancak, farklı tedarikçilerden aynı türde mürekkep kullanabilirsiniz çünkü her biri farklı fiyatlarda satış yapar. Baskı makinesi üreticileri genelde en çok geliri mürekkep satışından kazanır, dolayısıyla genelde sarf malzemelerini de kapsayan uzun vadeli sözleşmeler yaparlar ya da onların mürekkebini kullanmazsanız güvence vermezler. Bazı satış sonrası mürekkep tedarikçileri ise bunun karşılığında bazı bakım ve onarım garantisi sunarak bu durumu bertaraf ederler. Birçok durumda bu durumlar makine tesliminden önce anlaşılır, ancak bazen güçlendirmeler söz konusudur. Örneğin, Mimaki, Mutoh ve Roland inkjet makinelerde kullanılan mürekkepler hafif solventten solvent UV’ye dönüştürülür. Bu durumda, eski makineler yerinde güçlendirilir, besleme hattı değiştirilir ve yeni UV kürleme lambaları eklenir.

Su bazlı

Nedir: ana taşıyıcı maddesinin su olduğu, renk verici maddenin boya ya da pigment olduğu mürekkep türü. Boyalar parlak ve ucuzdur, ancak rengi çabuk solar; pigment pahalıdır ancak solmaya karşı daha fazla dirençlidir. Fotoğrafik kalitedeki pigment mürekkepleri, güneş ışığından ya da polütanlardan uzak tutulursa solmaya karşı yüzyıl ve hatta daha uzun süre dayanabilir.

Sanatsal baskılar ya da fotoğraf baskıları için kullanılan su bazlı mürekkep kullanan baskı makineleri çok fazla renk ve gölge seçeneğine sahiptir. Örneğin Canon iPF6100 baskı makinesinde 12 renk seçeneği bulunur.

Su bazlı mürekkepler baskı sırasında ve sonrasında insan sağlığına zararlı değildir. Solventin aksine kokusuzdur. Ancak en iyi görüntü kalitesi için özel bir yüzey kaplaması gerektirir. Çünkü bu işlem mürekkebi emer ve su buharlaşmadan önce etrafa yayılmasını engeller. Bu da solvent ve UV’ye göre maliyetleri artırır.

Ne için kullanılır: Genelde kağıt ve karton materyaller üzerine kullanılır. Poster, fotoğraf, sanatsal baskılar, satın alma noktası ürünleri, iç mekan banner ve tabelalar, işlenmiş canvas, oluklu levha, sağlığa zararsız objeler ve ana gıda ambalajları için kullanılır. Birçok inkjet baskı makinesi su bazlı mürekkep kullanır.

Ne için kullanılmaz: Outdoor uygulamalar, emici olmayan materyaller için uygun değildir (çünkü bazı folyo ve plastikler ve hatta ince materyaller özel inkjet uyumlu kaplama ile birlikte satılır)

Baskı makinesi türü: Kağıt ya da rulo beslemeli, termal ya da piezo baskı kafası kullanan makineler ile uyumludur.

Boya süblimasyon

Nedir: Polyester tekstil malzemeler ya da katı objeler üzerindeki kaplamalarda emilim sağlaması için kullanılan mürekkep türüdür. Piezo baskı kafaları ile genelde geçici transfer kağıdı ile basılır. Kağıdın kurumasından sonra polyester malzeme üzerine basılır ve malzeme üzerine ısı uygulanır. Mürekkep süblime olur ve polyester tarafından emilir. Böylece güçlü ve kalıcı bir renk elde edilir. Büyük tekstil ruloları ısı ile kalender adı verilen sıcak rulo aygıt altında transfer kağıdı sayesinde preslenir ve taşıyıcı kağıt sökülür. Daha küçük parçalara düz tabakalar altında ısı uygulanır. Şekilli ısıtma presleri bardak ve kupa gibi silindir şeklindeki objeler için idealdir. Direkt boya süblimasyon baskısı da normal koşullarda polyester tekstil malzemelerine uygulanır. Burada malzeme inkjet baskı makinesine yüklenir ve mürekkep doğrudan malzemeye püskürtülür. Baskıdan sonra ise görsel ısıtma presi altında fikse edilir ve böylece mürekkep doku üzerinde süblime olur.

Ne için kullanılır: Tekstiller (kumaş, döşemelik, soft signage ürünler) ve ayrıca herhangi sert ve düz yüzey üzerine ya da hafif eğimli yüzeylere polyester kaplama ile uygulanabilir. Telefon kılıfları, tablet bilgisayar kılıfları, plaketler ve plastik, ahşap, cam, metal, seramik gibi malzemelerden yapılan tabelalar için idealdir.

Ne için kullanılmaz: Polyester içermeyen malzemelerde kullanılamaz (ya da polyester ağırlıklı malzeme olması ya da polyester kaplı olması gerekir). Komplike şekilli malzemeler için kullanılmaz.

Baskı makinesi türü: Rulo beslemeli ve piezo baskı kafası kullanan makineler ile uyumludur.

Solvent

Nedir: Renklendirici maddeleri taşıyan maddenin uçucu solvent olduğu mürekkep türüdür. Genelde dış mekan reklam uygulamaları için kullanılır. Oldukça kalıcı sonuçlar elde edilir ve plastik malzeme ve billboard kağıtları ile çalışırken kolaylık sağlar. Solvent plastiğin yüzeyinde erir ve böylece boya ya da pigment renklendiriciler solvent uçunca malzeme üzerinde kalır. Kaplamalı plastiklerde beş yıla kadar dış mekan dayanıklılığı sağlar.

Solventler oldukça etkili olup genelde eko-solvent, lateks ya da UV gibi dış mekan mürekkeplerine göre daha ucuzdur. Ancak uçucu organik bileşenler (VOCs) içerdiği için kuruma esnasında ve sonrasında güçlü bir koku bırakır. Bu da baskılı malzemeyi iç mekanda kullanılamaz hale getirir. Baskı esnasında operatörün sağlığı için de tehlike oluşturur. Dolayısıyla çok iyi bir havalandırma sistemi gerektirir. Sıvı mürekkebin kullanımı sırasında koruyucu kıyafet giyilmesi gerekir.

Solvent mürekkep üreticileri tüm solventlerin sağlığa zararlı olmadığını söylüyor ve aslında bazıları daha az zarar teşkil ediyor, özellikle eko-solvent mürekkepler. UV mürekkepler bile kurutma işleminden önce dikkatli kullanım gerektiriyor.

Solvent mürekkepler daha uçucu olduğu için eko-solvent mürekkeplere kıyasla daha hızlı kurur. Kurutmayı hızlandırmak için daha az ısıtma gerekir ve daha ince ve ısıya daha duyarlı malzemelerin kullanımı eko-solventlere göre daha kolaydır. Ayrıca, gaz boşaltım süreci daha kısadır, böylece laminasyon gibi baskı sonrası süreçleri daha kısa sürede tamamlanır.

Ne için kullanılır: Dış mekan tabelalar ve billboardlar, banner ve araç kaplama gibi uygulamalar için idealdir.

Ne için kullanılmaz: İç mekan uygulamalar, ambalaj ve emici olmayan materyaller için uygun değildir.

Baskı makinesi türü: Piezo baskı kafasına sahip modeller ve 2 ila 5 metre arası genişliğe sahip çok büyük ebatlı baskı makineleri ile uyumludur.

Eco Solvent

Nedir: 2000’li yılların başında, güçlü kokusu ve sağlığa zararlı olması nedeniyle solvent mürekkeplere bir alternatif olarak geliştirilmiştir. Eko-solvent mürekkepler daha az zararlı bileşen içerir ve baskı sırasında ve sonrasında kayda değer bir koku bırakmaz. Zorunlu havalandırmaya gerek yoktur ve eko-solvent baskı makineleri ofis ortamında da kullanılabilir. Plastik üzerinde dış mekan kullanım süresi yaklaşık olarak 18 ay ile 3 yıl arası değişkenlik gösterir. Renk parlaklığı solvente göre çok küçük bir oranla daha azdır. Bazı üreticiler metalik ve opak beyaz eko-solvent boyalar da üretmiştir. Isıtıcılar mürekkebi hızlı kuruttuğu için baskılı materyali kullanmak güvenlidir, 24 saat içinde buharlaşma gerçekleşir. Bu da eğer ki laminasyon yapacaksanız beklemeniz gerektiği anlamına gelir, aksi takdirde hava kabarcıkları oluşabilir.

İsmindeki “eko” tanımı cazip gelse de aslında dürüstçe söylersek anlamsızdır, çünkü üreticiler arasında herhangi bir çevre standardı yoktur. Mürekkepler elbette gerçek anlamıyla “yeşil” değildir, bu kavram ürünün “çevreci” olduğunu iddia eder, ki bu tartışmalıdır. Gerçek anlamda “çevreci” ve “yeşil” bir mürekkep olarak “biosolvent” mürekkepler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu ürünler mısır veya soya mahsüllerinden elde edilen yenilenebilir malzemelerden üretilmektedir. Ancak bu girişimler piyasada henüz başarısını kanıtlayamamıştır, çünkü mürekkebin parlaklığı ve kalıcılığı henüz kısıtlıdır. Terminoloji konusunda henüz tam bir doğru olmasa da, bir de “hafif-solvent” adı verilen üçüncü bir tür bulunmaktadır. Bu mürekkep türü güçlü solventler ve eko solvent arası özellikler taşır. Eko-solventlere göre daha uzun ömürlüdür ancak daha fazla koku bırakır ve havalandırmaya ihtiyaç duyar.

Ne için kullanılır: İç ve dış mekan reklam tabelaları, billboard kağıtları, satış noktası display ürünleri, kendinden yapışkanlı viniller, polipropilen ve araç kaplama uygulamaları için idealdir.

Ne için kullanılmaz: Emici olmayan malzemelerde kullanılmaz. Baskı makinesi türü: Piezo baskı kafası kullanan ve 20 inç ila 5 metre arası geniş yelpazedeki rulo beslemeli ya da hibrid baskı makineleri ile uyumludur.

Lateks mürekkepler

Nedir: Pigmentlerin malzemeye bağlanmasını sağlayan katkı maddeleri ve ısıyla kurutulan reçine (polimer) ile su bazlı taşıyıcı kullanan mürekkep türüdür. Solvent mürekkeplere alternatif olarak geliştirilmiştir, ancak parlaklık ve kalıcılık anlamında benzer sonuçlar vermektedir. Zehirli madde içermez, sağlığa zararlı bileşen yoktur ve kokusuzdur. Baskı sonrasında kuru bir şekilde sonuç alınır ve gaz çıkarım işlemine gerek olmadığı için hemen laminasyon yapılabilir.

Lateks ismini HP türetmiştir. Ancak kelime İngilizler için kafa karıştırıcıdır, çünkü kelime anlamı itibariyle “lateks” lastik çözümlerle karıştırılmaktadır. HP ise kelimeyi emülsiyon anlamında ve lastik içermeyen anlamında kullanmaktadır. Mürekkep malzeme üzerine basılır. Suyun buharlaşması için de alttan ve üstten ısıtma işlemi uygulanır. Isı aynı zamanda mürekkebin içindeki reçine bileşenleri de aktive eder, ki renk pigmentleri malzemeye bağlansın ve ardından suya dayanıklı katman kurusun. Bu ısıtma ise oldukça fazla güç gerektirir ve aynı zamanda kullanılabilecek malzeme çeşitliliğini de sınırlandırır. Üçüncü nesil lateks baskı makineleri içerisinde, HP’nin kaplama öncesi sıvısı, mürekkebin malzeme yüzeyine bağlanmasını ve ısıtma sırasında daha az enerji harcanmasını sağlıyor.

Ne için kullanılır: Arkadan aydınlatmalı folyolar, kaplamalı kağıt posterler, fotoğraflar, iç mekan reklam uygulamaları, satış noktası display ürünler, banner materyaller, kendinden yapışkanlı viniller ve duvar kağıtları için idealdir.

Ne için kullanılmaz: İnce vinil gibi ısıya hassas malzemeler için uygun değildir.

Baskı makinesi türü: Termal ya da piezo baskı kafası kullanan makineler ile uyumludur. Mürekkep de makine de bugüne kadar başta Hp olmak üzere, sadece Mimaki/Ricoh tarafından üretilen Lateks olarak adlandırılır. Ancak, Epson da benzer bir su-reçine hibrid mürekkep üretmiştir. Bu mürekkep de sadece Epson’ın SurePress L-4033A baskı makinesinde ve AW dar format etiket preslerinde kullanılmaktadır.

UV kurutmalı mürekkep

Nedir: Bu mürekkep türü ultra viole ışığına maruz kalana kadar sıvı halde kalır. Polimerizasyon ile kurutulduğunda ise daha sert ve kalıcı bir boya tabakası haline gelir. UV kurutma aynı zamanda mürekkebin baskı kafasını tıkama ihtimalini de beraberinde getirir. Dış mekan ömrü genelde beş yıl civarındadır, bu da solventle aynıdır. Ancak mürekkep hemen kurur. UV mürekkep maliyetleri solvente göre litre bazında daha fazladır, ancak daha az mürekkep kullanımı sağlar. İlk UV mürekkepler daha pürüzlü ve kabarık bir baskı yüzeyi veriyordu. Yeni formülasyonlar ve kurutma teknikleri bu etkiyi önemli ölçüde azalttı. Bazı baskı makineleri mat ile parlak arası çeşitli parıltı seviyelerine sahip.

UV mürekkepler hemen hemen hiçbir zararlı bileşen içermiyor ve doğru bir şekilde kurutulduğunda sağlığa zararlı değil. Ancak kurutulmamış mürekkep ile temas edildiğinde ya da fazla uzun süre solumaya maruz kalındığında ciddi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebiliyor. Hava boşaltımı ve filtreleme sistemi tavsiye ediliyor ve bazı durumlarda yasal olarak zorunlu kılınıyor. UV kurutma lambalarının ise dikkatli bir şekilde korunması gerekiyor, özellikle gözlere ya da tene temasından kaçınılması gerekiyor. Bazı UV lambalar ozon gazı oluşturabiliyor, böyle durumlarda hava boşaltımı şart. Düşük enerjili konvansiyonel lambalar ise kayda değer bir ozon üretmiyor. Keza giderek kullanımı artan ve düşük elektirik tüketen LED lambalar da daha fazla uzun ömür sunuyor.

Ne için kullanılır: Esas olarak metal, cam, vitrin grafikleri, ahşap ve plastik gibi sert ve emici olmayan yüzeylerde kullanılır. Araç kaplama, banner ya da bayrak gibi uygulamalar için daha esnek UV formülasyonlar da mevcut. Hatta daha esnek mürekkepler araç kaplama ve termoform plastik materyaller için de kullanılıyor. UV genelde emici olmayan malzemeler üzerine endüstriyel baskı yapmak için ideal olup şimdiye kadar doğrudan objeye baskı yapan inkjet teknolojileri için kullanılan tek mürekkep türüdür.

Ne için kullanılmaz: Ana gıda ambalajlarında ya da kumaşlarda kullanılmaz, çünkü kurumamış mürekkebin malzeme aracılığıyla cilt ya da besin ile temasa geçme riski var. UV mürekkepleri aynı zamanda kendine özgü bir kokuya sahiptir. Konvansiyonel lambalar da oldukça sıcak olup, ısıya hassas malzemelere baskıyı imkansız kılmaktadır. Ancak UV kurutmada kullanılan LED lambalar ile yapılan soğuk kurutma bu tür materyaller üzerine baskıya olanak sağlar.

Baskı makinesi türü: Sadece piezo baskı kafaları ile kullanılır. Hemen hemen tüm flatbed baskı makineleri UV kurutma kullanır. Rulo beslemeli UV baskı makineleri de giderek yaygınlaşmaktadır.

Solvent-UV hibrit mürekkepler

Nedir: Görece daha yeni bir tür olan hibrit mürekkepler, isminden de anlaşılacağı üzere küçük bir miktar uçucu solvent ile pigmentin malzemeye yapışmasını sağlayacak UV kurutmalı polimerlerin karışımından oluşur. Latekse göre daha ekonomik bir alternatiftir, kurutma için daha az enerji gerekir ve daha fazla dış mekan dayanıklılığına sahiptir. Solvent, daha ince ve parlak cila için sıvı polimerin seyreltilmesini sağlar ve aynı zamanda plastik yüzeylere uygun hale gelmesini sağlar. Bu tür mürekkeplerde daha fazla parlaklık, daha canlı baskı ve daha uzun süreli dayanıklılık elde edilir. Ayrıca, üreticilerin söylediğine göre solvent gaz boşaltım işlemine ihtiyaç duyulmadığından dolayı laminasyon işlemi de baskıdan hemen sonra gerçekleştirilebilir.

Örneğin, Mimaki JV400 SUV su bazlı solvent baskı makinesi solvent mürekkeplerin esnekliği ile UV kurutmalı mürekkeplerin kalıcılığını birleştirir ve dört renkte saatte 18m2’ye varan hızlarda baskı yapar. Şunu da eklemek gerek: UV kurutmada lambalar, maksimum malzeme genişliğini kapsayacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu da daha az enerji tüketimi anlamına gelir. Günümüzde tam genişlikte LED kurutma lamba dizimi çok pahalı olmaktadır, hatta prensip olarak bu lambalar daha uzun süreli olup daha düşük enerji tüketimi sağlamaktadır.

Ne için kullanılır: İç ve dış mekan tabelalarda rulo beslemeli uygulamalar, kendinden yapışkanlı viniller için idealdir. Mimaki/ Ricoh baskı mürekkepleri koyu ya da transparan malzemeler için beyaz mürekkep seçeneği sunmaktadır.

Ne için kullanılmaz: Ana gıda ambalajları ve kumaşlar için uygun değildir.

Baskı makinesi türleri: Piezo baskı kafaları ile uygundur. Mimaki SUV mürekkeplerini kendi rulo beslemeli JV400 SUV modelleri (1.3 ve 1.6m genişliğindeki) için tanıtmıştır. Ayrıca İngiltere merkezli Colorific firması da kendi markası UV-Light mürekkeplerini Lightbar UV lamba değişim kiti ile birlikte satmaktadır. Bu mürekkepler, Mimaki, Mutoh ve Roland markalarının solvent baskı makineleri ile uyumludur. Fujifilm de Vybrant F1600 baskı makinesi ile uyumlu Fuze adlı SUV mürekkeplerini kullanmaktadır.

Katı mürekkepler

Nedir: Normal oda sıcaklığında katı bir halde duran, ardından jel kıvamında ısıya maruz bırakılarak kullanılan mürekkep türü. Mürekkep baskı kafasındaki nozüllerden geçerek ateşlenir. Baskı süreci kaplanmamış ucuz kağıtlarla, tekstil kumaşlarıyla ya da plastik ve ahşap gibi emici olmayan malzemelerle çalışır. Renkler parlak ve dayanıklıdır. Öte yandan sürtünmelere karşı direnci zayıftır ve bazı mürekkepler kabarık bir görünüme ve mumlu gibi bir dokuya sebep olmaktadır.

Ne için kullanılır: Büyük format posterler, CAD/GIS/planlar, satın alma noktası display ürünleri ve su geçirmez malzeme üzerine basılmış billboardlar için uygundur.

Ne için kullanılmaz: Yakın plan reklam alanları (sanatsal baskılar ve fotoğraf baskıları dahil), uzun süreli dış mekan reklamlar, banner ve tekstil uygulamaları için uygun değildir.

Baskı makinesi türleri: Özel termal baskı kafası kullanan makineler ile uyumludur. Tektronix markası 1990’larda bu mürekkep türüne öncülük etmiştir. Markanın katı mürekkep formülasyonu sonradan Xerox tarafından satın alınmış ancak bu modeller küçük format uygulamalarla sınırlı kalmıştır. Şu anda Canon’un sahip olduğu Oce de CyrystalPoint adı verilen bir varyasyon geliştirmiştir.

Isıtılmış jel mürekkep malzeme üzerinde kristalleşme yoluyla katılaşmaktadır. Bu süreç Canon’un ColorWave 550 ve 650 büyük format plan ve poster baskı makinelerinde kullanılmaktadır.Bu içerik 23647 defa okundu.