Alman Devi Aristo Karayolları ve Belediyelerle İşbirliği Görüşmelerini Tüm Hızıyla Sürdürüyor

Alman Devi Aristo Karayolları ve Belediyelerle İşbirliği Görüşmelerini Tüm Hızıyla Sürdürüyor
152 yıllık mühendislik geçmişine sahip Aristo, Almanya’da geniş formatta dijital hassas kesim yapan, bilgisayar kontrollü kesim makineleri & CNC sistemleri üreticisidir. Aristo tüm dünyada ambalaj, trafik ve endüstriyel sektörlerinde birinci sırada yer almaktadır.


En eski Aristomat kullanıcılarından Küçükyalı/Maltepe Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde kullanılan Aristomat kesim makinelerinden biri 15. yılını dolduracak. Reflektif folyo, lamine edilmiş ve kendinden yapışkanlı folyo kesimleri yüksek güç isteyen sert ve zor malzemeler. Küçükyalı, Maltepe/İstanbul Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde Aristomat 1317 serisi tüm reflektif malzeme kesimlerinde kullanılıyor.

Küçükyalı Karayolları Atölye Şefi ve Makine Mühendisi Talat Aladağ, 2015 yılında Hasdal Yerleşkesi’ne geçecek olmaları nedeniyle yeni üretilen Aristomat kesim makinelerini inceledi. Hâlihazırda kullandıkları Aristomat 1317 dijital kesim makinesinin özellikle kesim hassasiyeti, kesim hızı ve vakum sistemiyle ilgili memnuniyetlerini bildirdiler. Mühendislik alanında çok güçlü olan Aristo; teknolojisi ve tecrübesi ile başarısını sürdürmeye devam edecek.

Küçükyalı Karayolları Bölge Müdürlüğü’ndeki Aristomat 1317 serisinde Pneumatic kesim kafası kullanılıyor. Açı (Teğet) Kontrolü, Elektronik Dalış Düzenleme ve Entegre Lazer Pointer (Bas & Kes) Sistem, orijin ve ebat ayarlamada simülasyon özelliklerine sahip olan makinede, farklı derinliklerde bıçak tutucuları ve bıçaklar kullanılıyor. Sert ve zor malzemeler için gerekli olan basıncı sağlamak için sistem hava kompresörü ile desteklenmekte olup, kesim derinliği malzeme tutucusu ile manuel olarak ayarlanabildiği gibi kademesiz olarak da kesim kafasından ayarlanabiliyor. Panomatik Markalama Kafası, kafaya monte edilen panomatik markalama aracı ekstra özellik olarak çalışarak, bıçak değişmeden işin markalamasını ve etiketlenmesini sağlıyor.

Prodigital ile Karayolları Genel Müdürlüğü, belediyelerin trafik levha atölyeleri ve trafik sektörüne hizmet veren özel firmalarla gerçekleştirilen görüşmeler ve iş ortaklıklarında Aristo’nun 152 yıllık mühendislik geçmişi Türkiye ekonomisine de büyük katkılar sağlayacak.

Aristo’nun LFC (Large Format Cutter) serisi gibi yeni modellerindeki büyük ebat kesicilerin 5x5 metreye kadar ebatlarda olması işlenen malzemeyi rahatlıkla baskı ebadında kullanabilme imkanı da sağlamaktadır. Aristomat TL & GL serilerinde ise kesim hızları daha da güçlendirilmiştir. ARİSTOMAT kesim makineleri Etiket kesimi, karton, oluklu mukavva, PUR köpük, tekstil, teknik tekstil, ayakkabı- terlik endüstrisi, kutu yapımı, yumuşakelastik- metal türevi conta kesimlerinde de kullanılmaktadır. Bu sayede derz açma, açılı kesim, panch, noktalı kesim ve ezme gibi çok fonksiyonlu bıçaklarıyla endüstriyel işleri hassasiyetle yapabilmektedir.

Dünyada en gelişmiş 7 bıcaklı Z eksen kontrol edilebilen derinlik ayarlı çok fonksiyonlu kesim kafası (Multihead) Aristo’nun sunmuş olduğu bir teknolojidir. Kafa üzerindeki 7 adete kadar önceden ayarlanmış bıçaklar, her bıçak için yazılım kontrollü derinlik ve basınç ayarlayabilme özelliği ile kullanıcıya değişken işlemlerde, işlev sırasında müdahalesi gerekmeden işi yürütme imkanı sağlar. Yükseklik sensörü ile kesim masası üzerindeki işlem alanı ve malzeme kalınlığını otomatik olarak kaydeden sisteme sahiptir. Kesme, frezeleme, ezme, işaretleme, pilyaj, çizim gibi tüm işler yapılabilmektedir. Multihead kesim kafaları Aristomat GL, TL ve LFC serisi makinelerinde kullanılabilmektedir.

Güçlü yüksek frekanslı Spindle kafası ile 1,050 W, 60000 rpm hızına sahip HF ROUTER kafası da; Polikarbon, Alukobant, Akrilik, Polystrene, MDF, Ahşap, orta yoğunluktaki fiber plakalar, cast akrilik, ofset baskı alüminyumları gibi malzemelere en iyi kalıplama ve frezeleme teknolojisini sunar.

Aristo tüm bu teknolojisini ve tecrübesini, Türkiye’de yaklaşık 20 yıldır özellikle endüstriyel sektör başta olmak üzere reklam, ambalaj, numunelendirme, maketlendirme, stand yapımlarında hassasiyetle kullanmayı sürdürmektedir.

ARİSTOMAT Dijital Kesim Makine Serileri;

ARİSTOMAT LFC – large format cutter > 5,000 mm genişlik,

ARİSTOMAT GL – min. 2040 mm(en) max. 7160mm (boy),

ARİSTOMAT SL & TL – min. 1300 mm, max. 1600mm genişlik, max. 2500mm uzunluk

ARİSTOMAT CL – min. 130 mm genişlik ve max. 1700mm uzunlukBu içerik 19087 defa okundu.