GFK Büro Makineleri Memjet Teknolojisi ile FESPA Eurasia Fuarı'nda Dikkatleri Üzerine Toplayacak

GFK Büro Makineleri Memjet Teknolojisi ile FESPA Eurasia Fuarı'nda Dikkatleri Üzerine Toplayacak
Sektörde geçtiğimiz 40 yıl boyunca hizmet veren Ofis Teknik firmasının sektörel mirasını devralarak 2012 yılında kurulan GFK Büro Makineleri firması, 4-7 Aralık tarihlerinde düzenlenecek FESPA Eurasia Fuarı’nda reklam ve baskı sektörlerine yönelik yeni modellerini ziyaretçilerle buluşturmaya hazırlanıyor.


Sektörde geçtiğimiz 40 yıl boyunca hizmet veren Ofis Teknik firmasının sektörel mirasını devralarak 2012 yılında kurulan GFK Büro Makineleri firması, kurulduğu günden bu yana baskı sektörünün çözüm ortağı olmayı başararak kaliteli ürün ve kaliteli hizmet sunmaya devam etmektedir. Baskı sektöründe son yıllarda adından sıkça söz ettiren Memjet teknolojisini pazara sunan GFK, aynı zamanda Rowe markasının da Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor.

Biz de, 4-7 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek FESPA Eurasia Fuarı’nda reklam ve baskı sektörlerine yönelik yeni modellerini ziyaretçilerle buluşturmaya hazırlanan GFK firmasını ziyaret ederek, GFK Büro Makineleri Genel Müdürü Bülent Uygur ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle firmanızın kuruluşu ve faaliyet alanları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Açılımı “Geniş Format Kopyalama” anlamına gelen GFK Büro Makineleri, 2012 yılında kurulmuştur; ancak sektörde 40 yıldır hizmet veren ve A0 alanında herkesçe bilinen Ofis Teknik firmasının devamıyız. Geçtiğimiz yıl Ofis Teknik firmasını Ricoh satın aldı ve Ofis Teknik müşterileri çalışmalarını Ricoh aracılığıyla sürdürmekteler. Biz de Ofis Teknik’in sektörel mirasını devralarak GFK adıyla yolumuza devam ettik. Dolayısıyla, yeni bir firma olmamıza rağmen gerek ekibimiz gerekse satış ve servis ağımız uzun yıllara dayanan bir tecrübeyle sektörde hizmet vermektedir.

“Rowe makinelerinin üretimi tamamen Almanya’da yapılmaktadır”

Temsilciliğini üstlendiğiniz markalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Çok köklü bir firma olan alman Rowe markasının temsilciliğini yürütüyoruz. Tamamen Almanya’da üretimi yapılan A0 özalit makinelerinin, katlama ve tarayıcılarının Türkiye’de satış ve servis hizmetlerini sunuyoruz. Rowe makine grubunda sektörde çok iyi bilinen üç makinenin satışını yürütüyoruz.

İş ortağımız olan Ricoh da Rowe makinelerinin satış ve servis hizmetini veriyor. Ayrıca, güçlü bayi ağımız ile tüm Türkiye’de satış ve servis hizmeti sağlamaktayız. Rowe makinelerinde müşteri portföyümüzde ağırlıklı olarak dijital baskı merkezleri, Copy Centerlar, matbaalar, mimarlık ofisleri ve inşaat firmaları bulunuyor.

Yukarda saydığımız sektörlere ilave olarak reklam sektörüne yönelik ise Vortex4200 (Memjet) baskı makineleri ile hitap ediyoruz. Memjet, son 2-3 yıldır dünya çapında tanınmakta olan ve aslında çok yeni bir teknoloji. Şöyle ki, alışılagelen baskı makinelerinde materyal üzerindeki baskı kafaları hareket ederek baskı alınır ve bu da baskı hızını düşürür. Memjet teknolojisi 5 kafa kullanır ve bu kafalar sabit haldedir. Baskı sırasında kağıt hareket ederken CMY + 2 Siyah renge sahip mürekkep waterfall adı verilen şelale şeklinde akar. Bu da baskının çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

“Şu anda piyasada kurulumu yapılmış Memjet teknolojisine sahip makinelerin üçte ikisi bize ait”

Şu anda piyasada Memjet teknolojisini kullanan baskı üreticilerinin oranı nedir?

Şu anda Türkiye’de bu teknolojiyi kullanarak ekipman satan sadece üç firma bulunuyor. Makinenin baskı ünitesini Memjet firmasından satın alarak üzerinde kendi sistemlerini oluşturuyorlar. Bu üreticiler kendi yazılımlarını, kafa teknolojilerini ve mürekkeplerini kullanarak kendi sistemlerini oluşturuyor. Bu üreticiler arasında da en iyi makinelerin bizim tarafımızdan sunulan makineler olduğunu söyleyebilirim. Temsilciliğini yaptığımız RTI Digital firması Kanada menşeili olup İtalya’da üretim yapmaktadır. Şu anda piyasada kurulumu yapılmış Memjet teknolojisine sahip makinelerin üçte ikisi bize aittir.

Müşterilerinizin Memjet teknolojisinde sizi tercih etme sebepleri nedir?

İlk olarak, A0 alanındaki uzmanlığımız ve ikinci olarak da bizim sunmakta olduğumuz makinelerin hem yatırım maliyetleri hem de baskı hızı başta olmak üzere bütün özellikleri açısından kullanıcıya avantaj sunmasıdır. Örneğin, diğer makineler tek modda sadece 9m2 baskı alabiliyorken, bizim makinelerimizde hem kalite modu hem de üretim modu olmak üzere iki ayrı mod bulunmaktadır. Kalite modunda 9m2 baskı alınırken, üretim modunda 18m2 baskı alınabiliyor. Bu da üstelik oldukça düşük yatırım maliyetleri ile sunuluyor. Son olarak da, sunduğumuz üstün özelliklere sahip Caldera RIP yazılımımız bizim tercih edilmemizde en önemli sebeplerden biri.

“Memjet teknolojisinde %70 civarında gelişme kaydettik”

Her yeni teknolojide ilk çıktığında belli problemler yaşanır. Ancak önemli olan bu sorunların kullanıcılardan gelen geri bildirimlerle düzeltilmesidir. Biz de Memjet teknolojisi ilk çıktığı günden bu yana birçok düzenleme yaptık. Bugün gelinen noktada ise Memjet teknolojisinde %90 civarında gelişme kaydettik. Piyasada en iyi performans gösteren makinenin Memjet teknolojisine sahip Vortex 4200 olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

“Ayda 20,000 metrekare ve üzeri baskı yapan firmalara Memjet teknolojisini öneriyoruz”

Memjet ve Rowe baskı makineleri arasındaki fark nedir? Uygun maliyetli çözüm isteyen müşterilerinize hangisini öneriyorsunuz?

Memjet, hem daha düşük işletme maliyetlerine hem de daha yüksek hızlarda baskı hızına sahip. Ancak, ayda 5,000 ila 15,000 metre arası baskı alan müşterilerimize Rowe modellerini önerirken, eğer 20,000 metre üzeri baskı alınıyorsa Vortex4200 daha iyi bir çözüm sunuyor. Vortex4200 teknolojisinin bir diğer avantajı da 42” ebatına kadar hem renkli poster hem de siyah-beyaz baskı alabilmesi. Dolayısıyla müşteri tek bir makine yatırımı ile hem farklı sektörlere hitap edebilmiş oluyor hem de ayrı bir yatırım yapmasına gerek kalmıyor.

FESPA Eurasia Fuarı’nda hangi çözümlerinizi sergileyeceksiniz?

Bu yıl 56m2 büyüklüğündeki standımızda Rowe’nin yakın zamanda piyasaya sürülen EcoPrint i10 modelini entegre katlama ünitesiyle beraber sergileyeceğiz. Bu makine baskı yaptığı materyali aynı anda katlayarak müşteriye bitmiş işi teslim etme özelliğine sahip. Ayrıca Memjet teknolojisine sahip Vortex4200 makinemizi RoweScan600-44” renkli tarayıcı ile entegre çalışır durumda fuarda ziyaretçilere tanıtacağız.

FESPA Eurasia Fuarı’na bu yıl ilk kez katılacaksınız. Geçen sene fuarı ziyaret etme fırsatı bulduysanız, gözlemlerinizi öğrenebilir miyiz?

GFK olarak bu yıl ilk defa FESPA Eurasia’ya katılıyoruz. Geçen yıl ziyaret ettiğimizde fuarın performansının gerçekten çok yüksek olduğunu gördük. Geçen sene ilk defa düzenlenmesine rağmen fuarı oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Örneğin, fuar oldukça kompakt bir yapıya sahipti, yani çok kalabalık olmasa da gerçekten ne istediğini bilen bilinçli bir ziyaretçi kitlesi vardı.

FESPA Eurasia’nın zamanlaması bizim için oldukça verimli olacak”

Bu sene fuar tarihlerindeki değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ekim – Kasım – Aralık ayları piyasanın en hareketli olduğu zaman dilimi olduğu için, satışlar da oldukça canlı oluyor. Dolayısıyla fuarın - özellikle Aralık sonunda değil de - Aralık başında olması bu anlamda oldukça verimli olacaktır diye tahmin ediyorum. Çünkü birçok makine satıcısı firma en geç 15 Kasım ve 15 Aralık tarihleri arasında satışları bitirmeye çalışır ki, böylece yılsonuna kadar kurulumlar tamamlansın ve bir önceki yıla ait cirolar belirlensin. Bu anlamda FESPA Eurasia Fuarı’nın zamanlaması bence oldukça mantıklı. En azından sene sonuna kadar makine kurulumları için bir süremiz olacak.

Önümüzdeki süreçte yeni iş ortaklıkları söz konusu olacak mı?

Şu anda mevcut iki markamızın yanı sıra yeni distribütörlük anlaşması yapmayı planlıyoruz. Bu konuda piyasa araştırmalarımız devam ediyor. Hiçbir zaman sadece satış yapan bir firma olmadığımız ve her zaman için müşterilerimizin çözüm ortağı hedefi taşıdığımız için, no-name markalardan ziyade global anlamda isim yapan kaliteli markalarla çalışmak istiyoruz.

“Doğru ekipman bulsanız da doğru iş ortağıyla çalışmadığınız sürece o ekipmandan verim alamazsınız”

Son olarak eklemek istediğiniz noktalar var mı?

En başta da belirttiğim gibi, GFK olarak geniş format dijital baskı pazarında yatırımlarımıza devam ederek büyümek hedefindeyiz. Geçmişten gelen altyapımız ve deneyimimiz sayesinde emin adımlarla ilerliyoruz. Artık piyasadaki rekabetten dolayı tüm markalar bir diğer markanın modelinde gördüğü teknolojiyi kendi modellerine taşıyor. Bu nedenle tüm markalara ait modeller birbirine benzemeye başladı. Biz de bu noktada müşterimize şunu söylüyoruz: “Siz sadece bir makine almıyorsunuz, iş ortağınıza karar veriyorsunuz.” Neticede doğru ekipman bulsanız da doğru iş ortağıyla çalışmadığınız sürece o ekipmandan verim alamazsınız. Biz de müşterilerimizin işlerinde verimliliklerini artırabilmeleri için sadece doğru ekipmanı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda doğru malzeme ve doğru uygulama yöntemleri, katma değer elde etmenin yolları, makineden en fazla nasıl verim alınacağı gibi konularda da her zaman müşterilerimizin yanında oluyoruz. Böylece müşterilerimiz de işlerini büyütüyor, biz de böylelikle daha fazla yol kat ediyoruz.Bu içerik 19918 defa okundu.