Mimaki Teknik Merkezi Türkiye Pazarının Büyümesini Sağlayacak

Mimaki Teknik Merkezi Türkiye Pazarının Büyümesini Sağlayacak
29 Kasım Cuma günü gerçekleşen Mimaki Teknik Merkezi açılış gecesi çok özel bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Aralarında, Mimaki Yönetim Kurulu Başkanı Akira Ikeda, İcra Kurulu Başkanı Mr. Kobayashi, Mimaki Yönetim Kurulu Üyesi ve Avrupa Başkanı Sakae Sagane, Mimaki Genel Direktörü Kazaki Akida ve Mimaki EMEA Bölgesi Pazarlama Müdürü Mike Horsten gibi firmanın en önemli yöneticilerinin toplandığı gecede başta Pimms olmak üzere Mimaki bayileri ile buluşuldu.


Türkiye’de kurulan Mimaki Teknik Merkezi’nin işleyişi ve kuruluş hikayesi ile ilgili olarak Mike Horsten düşüncelerini dergimiz ile paylaştı.

Öncelikle, Mimaki Teknik Merkezi’nin işleyişi ve kuruluş amacı hakkında bilgi alabilir miyiz? Merkez ile müşterilerinize hangi konularda destek sağlamayı planlıyorsunuz?

Mimaki Teknik Merkezi aynı zamanda bir eğitim merkezi işlevi görmektedir, çünkü Türkiye pazarında vizyonumuz, bayilerimiz, distribütörlerimiz ve Pimms’in desteğiyle verdiğimiz eğitimlerle giderek büyümeyi artırmak üzerine kuruludur. Tekstil sektöründe Türkiye’de uzun vadede büyüme vizyonumuz gelecek yıllarda yüzde 300 oranında bir büyümeyi hedeflemektedir. Bu çok ciddi bir orandır. Aynı zamanda çok iyi iş ortaklarımız olduğu için doğrudan satış ofisi kurmaya gerek duymuyoruz. Merkezimiz tamamen teknik destek ve eğitim merkezi olacaktır. Türkiye’de kurulan bu merkez, örneğin vize sorunları nedeniyle Avrupa’ya rahatlıkla gelemeyen Orta Doğu, Afrika ya da Rusya gibi ülkelerden gelecek müşterilerimiz için de hizmet verecektir. Dolayısıyla, gerek Dubai’den gerekse Rusya’dan gelecek müşteriler için, merkezin İstanbul gibi bir bölgede konumlandırılması oldukça mantıklı bir karar. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde, merkezimin uzun vadede Türkiye pazarının büyümesine önemli katkıları olacağına inanıyorum. Ayrıca, Teknik Merkez’de bulunacak teknisyenler ve merkezin çevirmenleri sayesinde müşterilerimizin alacağı eğitim ve desteği kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

Mimaki’nin sahip olduğu teknoloji liderliği ile Türkiye ve dünya pazarına sunduğunuz yenilikler nelerdir?

Birçok üretici firma sadece tek çizgide ilerleyen bir ürün gamına sahipken, biz geniş çaplı ürün yelpazemiz ile sektöre hizmetlerimizi sunmaya devam ediyoruz. Bu tıpkı ekmek yapımı gibidir. Genelde sadece beyaz ekmeği biliriz. Mimaki ise size Fransız bagetinden pizza hamuruna çok geniş bir çerçevede ürünlerini sunmaktadır. Mimaki’nin sunduğu bu yelpaze çok önemlidir çünkü Mimaki distribütörlerine ve pazara çok yeni olanaklar sağlamaktadır. Örneğin, iPhone telefonu ele alalım, biz firmalara bu telefon kılıflarına firmanın isminin yazılı olduğu ve son moda tasarımlara sahip baskılar yapabilme imkanı sağlıyoruz. Makinelerimiz ile saatin içine dahi baskı yapan müşterilerimiz olduğu kadar otomotiv sektörüne yönelik araçlara uygulanan baskılar yapan müşterilerimiz de mevcut. Bu örnekleri istediğiniz kadar çoğaltabiliriz. Biz de tam olarak bu yüzden Mimaki’nin teknolojideki liderliğine ve sahip olduğu başarı öyküsüne yürekten inanıyor ve pazara sunulan desteğin bu denli kritik olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, bugün bir makineye yatırım yaptığınızda, elbette para kazanmak istersiniz. Mimaki de, sahip olduğu bilgi, teknoloji ve destek ile sizin kazanmanızı sağlayacak makineler üretmeye devam etmektedir.

Gösterilen sunum videosunda da gördüğümüz gibi, sürdürülebilirliğe oldukça önem vermekteyiz. Batı Avrupa’nın birçok ülkesinde baskı makinelerinin ekolojik olması çok önem arz eden bir özellik. Eğer ekolojik bir üretim yapılmasını istiyorsak, ekolojik makineler üretmeliyiz ki alınan baskılar da ekolojik olsun.

Mimaki Teknik Merkezi’nin açılış gecesinde tanışmış olduğumuz ve tüm dünyada koruma altına alındığını öğrendiğimiz kaplanların sahiplenilme hikayesi ve diğer sosyal sorumluluk projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bu gece sunumlarda da bahsedildiği gibi, burada da küçük maskotlarının bulunduğu bir Sumatra Kaplanını cinsini koruma altına aldık. Tüm dünyada sadece 350 tane kalan kaplanların gerçekten desteklenmeye ihtiyaçları olduğunu gördük. Doğal ortamda yaşayan hayvanlar için birçok destek programımız var. Çalışmaları Barcelona’da yürütülmekteyiz çünkü, hem Barcelona’da düzenlenen FESPA Fuarı’nda ilk defa bu kaplanlara sahip çıktık hem de Barcelona kaplanların yaşaması ve korunması için çok müsait bir alana sahip. Mimaki alan değil her zaman daha fazlasını veren bir firmadır. Örneğin, okullara destek amacıyla sunduğumuz eğitim programları bunun örneklerinden biridir. Okullara yaptığımız baskı makinesi bağışları sayesinde, öğrenciler teknik okullarda sektörde nasıl çalışılacağını eğitim alırken öğrenme şansı buluyorlar. Bunun çok önemli bir nokta olduğuna inanıyoruz.

Türkiye’de ve dünyada baskı üreticilerinin giderek daha fazla yoğunlaşmaya başladıkları dijital tekstil baskıcılığı hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? Dijital tekstil baskısı üreticilerine iletmek istediğiz bir mesajınız var mı?

Türkiye’deki baskı üreticileri tekstile gittikçe daha fazla yoğunlaşmaya başladı. Bugün Türkiye’deki baskı üreticilerine söylemek istediğim, yeni fikirlere açık olmaları ve sadece tek bir yönde ilerlememeleri. Türkiye pazarının daha fazla büyümesini istiyorsanız daha farklı düşünmelisiniz. Eğer düz düşünürseniz, firmanız eninde sonunda ömrünü tüketecektir. Farklı uygulamaların oldukça önem arzettiğini düşünmekteyiz. Flatbed makine kullanabilirsiniz, solvent ya da tekstil baskısı yapabilirsiniz, ki tüm makineleriniz Mimaki olmak zorunda değil, farklı makineleri bir arada kullanıyor olabilirsiniz, ama yeter ki yeni fikirlere açık olun ve farklı uygulamalara kapınızı açın. Tek bir yönde sabit kalmayın. İş stratejinizi ve üretim modelinizi değiştirin.Bu içerik 6969 defa okundu.