26 Mayıs 2018 Cumartesi 12:58
English Page
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Aralık 2012 Çarşamba 17:47

STRAFOR İLE YAPMAK İSTEDİKLERİMİZ; “HAYAL GÜCÜNÜZ” İLE SINIRLIDIR

Strafor’a şekil veren 17 farklı makine ürettiklerini belirten ESP Mühendislik firmasının kurucusu Ömer Zafer Uzer ile CNC Strafor Kesim makinesi üretme nedenleri ve bu makinelerin çeşitli sektörlere sağladığı avantajlar hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.
STRAFOR İLE YAPMAK İSTEDİKLERİMİZ; “HAYAL GÜCÜNÜZ” İLE SINIRLIDIR

20 yıl önce Bursa Merkez’de kopyalama hizmeti vermek amacıyla kurulan ESP Mühendislik, kopyalama hizmetinin yanı sıra 8 yıldır CNC Strafor kesim makinesi üretimini sürdürüyor. 4 yıldır Sign, Ambalaj, İnşaat ve Promosyon sektörüne de strafor ile çok çeşitli ürünler kesmeye devam ediyor.

Strafor’a şekil veren 17 farklı makine ürettiklerini belirten ESP Mühendislik firmasının kurucusu Ömer Zafer Uzer ile CNC Strafor Kesim makinesi üretme nedenleri ve bu makinelerin çeşitli sektörlere sağladığı avantajlar hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ömer Bey, öncelikle ESP Mühendislik firmasının kuruluşu ve çalışma sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

20 yıldır Bursa Merkez’de kopyalama merkezi işletmekteyiz. Bu sektörde 20 yıldır edindiğimiz tecrübe ile Sign alanında yeni bir kazanç kapısı açmak istedik ve biraz da biz yurtdışına makine satalım diyerek CNC Strafor Kesim Makinesi üretmeye karar verdik. Çünkü bildiğiniz gibi yıllarca bu makineleri yurtdışından aldık durduk. Makinenin ise hiçbir sarf malzeme istememesini, hammaddesinin de ucuz olmasını fakat kârının da yüksek olmasını istedik.

ESP Mühendislik olarak 8 yıldır CNC Strafor Kesim Makinesi üretmekteyiz. Şu an makinelerimizin CE belgelerini aldık ve İtalyan merkezli “Avrupa Satış Teşkilatı”’mızı kuruyoruz. 4 yıldır da imalathanemizde ambalaj, sign, inşaat ve promosyon alanında kullanılan strafor ile ilgili çok çeşitli ürünler kesmekteyiz. Bu nedenle müşterilerimizden gelen farklı kesim istekleri bizim yeni makineler tasarlamamıza sebep olmuştur. Makine parkurumuzun genişliği de bu müşterilerimizden gelen farklı ihtiyaçlardaki isteklerden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple halen kesim siparişi almaya devam etmekteyiz. Fakat asli işimiz makine imalatıdır.

Üretmekte olduğunuz makinelerin özellikleri nelerdir?

Tamamının tasarımı firmamıza ait olan Strafor’a şekil veren 17 farklı makine imal etmekteyiz. Kendi geliştirdiğimiz bazı mekanik parçalar ile yurt dışı bağımlılığını en aza indirmiş durumdayız. Yurt dışından tedarik ettiğimiz malzeme toplamda 2 kalemdir. CNC makinalarımızda kullanmakta olduğumuz step motorlar ve CNC kartlarımızda kullandığımız 1 tip entegre bilyalı teflon tekerleklerden oluşan, lazer kesim arabalar tasarladık. Araba kızakları için “Alüminyum Sigma Profil” kullandık, aynı zamanda bu alüminyum, makinelerimizin şasesidir.

Böylelikle yurt dışı piyasalarda dahi oldukça rekabetci bir satış fiyatı yakalamış durumdayız. Makinelerimiz çok az elektrik tüketmektedir. Son 2 yıldır ürünlerimizde özel enerji koruma sistemini de devreye soktuk. Makinelerin sarf malzemesi 0.25 mm kalınlığında CrNi tel’dir. Başka da sarf malzemesi yoktur.

Makinelerinizde kullanılan hammadde ya da sarf malzeme hakkında bilgi verir misiniz?

Ham maddemiz Strafor’dur. İstenilen ebatlarda, istenilen yoğunlukta kolaylıkla temin edilebilir bir malzemedir. Aynı özellikleri gösteren diğer malzemelere göre çok daha ucuzdur. EPS (expended polistiren) Genleşmiş Sert Köpük; petrolden elde edilen, köpük halinde, termostatik, kapalı gözenekli, tipik olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir. Basınca dayanıklıdır, esnektir, kırılgan değildir. 10 - 32 densite arasındaki yoğunluklarda imal edilmektedir. Birçok ilimizde blok olarak üretimi yapılmaktadır. Yüksek eğilim dirençlerine sahip olup, kapalı gözenekli olduğundan ıslanmaz kapiler su geçirgenliği yoktur. Kalınlığı zamanla incelmez, sabit kalır. Dış mekanda dahi, şeklini çok uzun süreler korur. Ayrıca 30 shore yoğunluğa kadar Sünger – polietilen ve polipropilen malzemelerini de; stro-1 ve stro-2 modellerimiz kesebilmektedir.

Strafor’un başlıca uygulama alanları nelerdir?

Ham petrolden üretilen ve sentetik bir malzeme olan strafor, günümüzde, iç ve dış mekanlar (dekorasyon, izolasyon, söve), tabela, copy center, fuar-sahne standları, düğün-davet organizasyonları malzemesi, maket yapımı, vitrin süsleme, ambalaj, promosyon ürünleri ve daha birçok alanda yaşamımız içinde yer almaktadır.

Strafor, bu alanlarda ne gibi faydalar sağlamaktadır?

Sign Sektöründe; Diğer strafor makinası imal eden firmaların aksine bizim hedef müşterimiz Sign Sektörü’dür. 20 yıldır Bursa’da kopyalama merkezi işletmekteyiz, tabela işi yapan pek çok müşterimiz de var.

Dolayısıyla sektörün strafor alanında ne tarz makinalara ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyoruz. Ve bu doğrultuda sıcak tel kesimi yanında, 1 m3’den 2,2 m3’lük hacme kadar üç ve dört boyutlu CNC’lerimiz var. Bana göre, Sign sektörünün, büyük ebatlarda 3 boyutlu objeler üretebilmesi, pek çok kapıyı açacaktır. Strafor ile kompleks ürünler de geliştirmek mümkündür. Demir, alüminyum, ahşap ve beton ile birlikte pek çok farklı uygulama alanları da vardır.

Ambalaj Sektöründe; Strafor, ürünleri sarsıntıdan, hasardan, ısı ve elektrik akımından korur. Strafor hafif olması nedeniyle ürünün toplam ağırlığını çok az arttırır, mermer gibi ağır ve hasara karşı korunması gereken ürünlerin paketlenmesi için idealdir. Strafor üstüne, logo, firma ismi ve istediğiniz diğer bilgiler yazılabilir.

İzolasyon; Strafor, ısı ve ses izolasyonunda kullanılır. Bina duvar ve çatılarında kullanılabilir. İzolasyonu iyi olan evler, enerji tasarrufu sağlar. Arzu ederseniz bütün evi strafordan yapabiliriz.

Dekorasyon; Strafor kolay şekil alabilir, hafif bir maddedir ve her renkte üretilebilir. Her renge kolaylıkla boyanabilir. Su ya da silikon bazlı dış cephe boyaları ile çok az su kullanılarak tek katta dahi kolaylıkla boyanabilir. Ayrıca alternatif olarak nispeten daha pahalı su bazlı sentetik boyalar ve verniklerde ülkemizde kolaylıkla bulanabilmektedir. Bu yüzden dekorasyon için idealdir. Fuar standları ve reklamlarınız için Strafor’dan her renk ve şekilde üretim yapabiliriz. Örneğin; Firmanızın ismini Strafor ile büyük harflerle yazarak, görünürlülüğünü arttırabilirsiniz.

Model Yapımı; Strafor kullanarak makine ya da makine parçalarının tam modellerini çıkarabiliriz. Diğer alternatiflere göre 30 daha az ödersiniz.

Fuar Stand Yapımı; Strafor ile uygulama seçenekleri sınırsızdır. İçine kutu profil döşenerek büyük açıklıklar kolaylıkla geçilebilir. MDF ya da Alçıpan ile yapılması zor olan şekiller, strafor ile çok kolay yapılabilmekte ve daha az maliyetlidir. İstenilen renge kolayca boyanabilir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Firmamız, titiz Ar-Ge çalışmalarımız sonucu geliştirilen yukarıda belirttiğimiz strafor kullanım alanlarına yönelik, kullanımı kolay, strafor kesme ve şekillendirme makinelerini üreterek, sizlerin hizmetine sunmaktadır. Ayrıca rakipsiz fiyatlarımız ve ürün memnuniyetinde de iddialıyız. Bizimle birlikte çalışmak isteyen firmalarımız www.espmuhendislik.com internet adresinden de bizlere ulaşabilirler.

Bu haber toplam 16719 defa okunmuştur
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 SignGraphic | Kaynak gösterilse dahi izinsiz içerik kopyalanamaz.